Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Справа принципу

16 квітня, 00:00

Трагічна смерть оператора агентства Рейтерс Тараса Процюка висвітила для української журналістики багато важливих моментів. Він був українцем, жив у Варшаві, працював на британське агентство й загинув у столиці арабської держави. Ми повільно інтегруємося в світову журналістику, і Тарас був одним з піонерів на цьому шляху. Сюжети про постріл по готелю «Палестина», що насмерть поранив оператора з України, пройшли на багатьох зарубіжних каналах, і ми могли відчути солідарність міжнародної журналістської громадськості. На панахиду прилетіли його колеги з Польщі, Великої Британії та Росії.

Його загибель стала приводом для початку принципової розмови й на каналі «1+1». У понеділок, у сюжеті ТСН з багдадського готелю «Палестина» Артем Шевченко тримав у руках уламок від штатива камери Тараса і розпитував свідків про подробиці трагедії. Розмову було продовжено в особливому, чорно-білому форматі програми «Документ». Готувала й вела спецвипуск Ольга Герасим’юк. Обговорення йшло в прямому ефірі, і на нього були запрошені друзі, колеги Тараса й люди, які могли внести ясність у ситуацію. Розмова вийшла емоційною (інколи навіть занадто). Але це цілком зрозуміло...

На жаль, не прийшов посол США в Україні Карлос Паскуаль, і гострі запитання гості студії ставили один одному. Не було родичів загиблого оператора: таке горе не потребує демонстрації. Зате незримо був присутній сам Тарас Процюк — у своєму останньому кадрі, любовно зібраних колегами шматочках кінохроніки та інтерв’ю, де він розмірковує, як проявляються люди на війні. Хлоп’яча відкрита усмішка Тараса на траурному портреті — це він справжній. Завжди веселий і готовий поділитися своїм теплом. Так, він дійсно часто необгрунтовано ризикував заради того, щоб зробити top story або допомогти іншим. Це підтверджують ті, хто його знав.

Незалежно від особистих рис оператора або обставин смерті, не менш важливим є інше. «Непокаране вбивство провокує нові смерті», констатував керівник інформаційно-аналітичної служби «Інтеру» Олексій Мустафін. Уряд США передбачливо відкликав свій підпис під Римською конвенцією про роботу журналістів у бойових умовах, що передбачає відповідальність військових. Не зібрала потрібної кількості голосів аналогічна конвенція й в ООН. Ольга Герасим’юк з болем у голосі зауважила, що не чути гучних заяв, які закликають до розслідування вбивства й пригадала про наших товаришів по нещастю — іспанських операторів і журналістів, які повернулися спиною до свого безпринципного прем’єр-міністра. Найсильнішою акцією протесту українських журналістів стала ця телепередача. I хоча емоцiї виплескували надмiру, питання про розслiдування та покарання пiднiмалися. Але не так гостро, як хотiлося б.

Думку МЗС вiдстоював його прес-секретар Маркіян Лубківський: «Нам не важливо, на яке агентство він працював. Нам важливо, що він — громадянин України». Але багато запитань, за визнанням О. Герасим’юк, повисло в повітрі.

Є ще одне вимірювання проблеми, про яке нагадав католицький священик. Якщо кадри з поля бою коштують так дорого, то, може, не варто платити таку ціну? Невже інформація важливіше за людські життя? До речі, саме з цієї причини шведські ЗМІ своїх журналістів у Ірак не посилали.

Так чи інакше, кожний сам робить свій вибір. Наприкінці передачі трохи помовчали й подумали про Нього, одного з найкращих операторів світу й просто чудову людину. І послухали його улюблену пісню: «Ты поехал за счастьем и вернулся просто седым»... Не повернувся.

ДО РЕЧІ

МЗС України залишає право вибору форми й обсягів грошової компенсації сім’ї загиблого в Іраку журналіста Тараса Процюка за Сполученими Штатами, заявив учора на брифінгу керівник прес- служби українського зовнішньополітичного відомства Маркіян Лубківський. Він підкреслив: «Це питання сьогодні настільки широко обговорюють, а його моральна сторона настільки очевидна, що, думаю, потрібно залишити вибір форми такої компенсації за самою американською стороною». М. Лубківський також нагадав, що МЗС України підтримує тісні контакти з цього питання з представниками агентства Reuters, у якому працював Т. Процюк, повідомило агентство Інтерфакс-Україна. «Вони мене запевнили (Reuters. — Ред. ), що застосують відповідні страхові механізми згідно з процедурою, що існує в рамках агентства», — сказав він. Крім того, українське МЗС готове сприяти вирішенню будь-яких питань у межах компетенції відомства про виплату компенсацій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати