Перейти до основного вмісту

Столичний «кабель»: вибору споживач не має

21 серпня, 00:00

«Після відключення «НТВ-Мир» та ГРТ дивитися нічого... Слухатимемо радіо!!!», — подібних повідомлень безліч на форумі сайту компанії «Воля» (www.volia.com/forum). Нагадаємо, що з понеділка найбільший київський оператор кабельного телебачення позбавив своїх абонентів (а це близько 800 тисяч квартир) можливості дивитися російські канали. Річ тут не у конкретних каналах, а в тому, що глядач не може вибирати собі кабельного оператора. Аргументи «Волі» такі: тариф, встановлений Київською міськадміністрацією, давно не переглядали; крім того, є певні проблеми з дотриманням авторських прав на деякі програми... Проте ці аргументи не хочуть слухати київські телеглядачі, про що свідчить і головний барометр громадських настроїв — теми розмов на дворових лавках: «У газетній програмі телепередач — каналів сорок, а по телевізору...», «За що ми тепер платитимемо чотири гривні?» тощо. І невдоволення обгрунтоване — реального вибору більшість киян не має (якщо, звісно, не брати до уваги можливість переходу до дорогих пакетів цифрового ТБ тієї самої «Волі»).

Крім компанії «Воля», яка — за оцінками експертів, — контролює близько 80% київського ринку послуг кабельного ТБ, у столиці є й інші оператори — «Асава-сервіс», «Інформаційні системи і технології», «УкрТелеБуд», «Укртелемережа», «ВІКА-ТБ». (На жаль, у більшості випадків конкуренти «Волі» не можуть забезпечити заміну її так званому «соціальному пакету»: охоплення не те). У мережах деяких із них, як і раніше, транслюють російські канали. Наприклад, голова правління ЗАТ «УкрТелеБуд» Сергій Гурджі повідомив «Дню», що абоненти його підприємства, крім українських каналів, мають можливість дивитися також центральні російські і канали з пакета НТВ. Обходиться все це задоволення абоненту в 12 гривень 24 копійки: оскільки всі мережі «УкрТелеБуду» в охоплюваних ним районах проходять паралельно з мережами «Воля-Кабель», він не потрапляє до числа монополістів і має можливість самостійно встановлювати ціни на свої послуги. Проте і названа сума, зі слів Сергія Гурджі, не покриває всіх витрат. Адже крім відрахувань, пов’язаних із необхідністю дотримуватися авторських і суміжних прав, великі і витрати на утримання мережі. ТБ — сфера високих технологій, потрібні співробітники дуже високої кваліфікації, відповідно — високооплачувані. Крім того, відзначає Сергій Гурджі, слід враховувати і дисциплінованість наших громадян: аж ніяк не всі абоненти своєчасно вносять абонплату. Тому до рішення конкурента голова правління ЗАТ «УкрТелеБуд» ставиться з розумінням і не вважає, що «Воля» зловживає своїм монопольним становищем. То що ж, проблема лише у тому, щоб «Волі» дозволили підвищити тариф? До речі, одна з газет висунула гіпотезу, що відключення російських каналів у мережах «Воля-Кабель» — «банальний шантаж мерії» з метою змусити її переглянути тарифи.

Однак існує ще одна гіпотеза. На думку експерта, який побажав, щоб його ім’я не називали, річ у тому, що 90% мереж «Воля-Кабель» — т.зв. вузькосмугові, які здатні забезпечити трансляцію тільки 18 каналів. А згідно з чинним законодавством, оператор кабельного ТБ зобов’язаний забезпечити, насамперед, трансляцію вітчизняних каналів. Кількість останніх на сьогодні уже досить велика. І тому на російські канали просто не вистачає канальної ємності. (Якщо дотримуватися цієї гіпотези, то зі широкосмугової мережі «Воля» могла прибрати канали, щоб не афішувати справжні мотиви свого рішення). І в цьому випадку рішення про підвищення абонплати не допоможе: потрібна глобальна реконструкція мереж. Наскільки ця версія відповідає дійсності, «День» найближчим часом спробує довідатися у представників компанії «Воля». Але у будь-якому випадку за проблеми кабельників доводиться розплачуватися глядачам. Проте не тільки їм. Учора Інтерфакс-Україна повідомило, що київська телекомпанія «Гравіс» має намір припинити мовлення на сьомому каналі телебачення на знак протесту проти відключення оператором кабельних мереж «Воля-Кабель» цього каналу, а також 35-го каналу і «TV Табачук» із так званого «соціального пакета» або вузькосмугової мережі... «День» має намір і надалі відстежувати ситуацію, що склалася у «кабельному господарстві» столиці.

КОМЕНТАР

Олексій КОСТУСЄВ, голова Антимонопольного комітету України:

— До Антимонопольного комітету надходить велика кількість звертань громадян щодо ситуації, що склалася у зв’язку з впровадженням компанією «Воля-кабель» із 18 серпня так званого «соціального пакета аналогового кабельного телебачення», який передбачає зміни у переліку трансльованих телеканалів.

Оскільки ЗАТ «Воля-кабель» займає домінуюче становище на ринку, при формуванні пакетів телеканалів для трансляції у кабельній мережі, а також ціни за послуги, оператор повинен враховувати пропозиції абонентів і відповідних органів міської виконавчої влади. У даній ситуації це особливо важливе, оскільки йдеться про формування так званого соціального пакета телеканалів, який повинен бути найдоступнішим з економічного погляду для споживачів. У разі недотримання таких умов у діях ЗАТ «Воля-кабель» можуть міститися ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

У зв’язку з цим Київське міське територіальне відділення Комітету листом від 19 серпня цього року запропонувало закритому акціонерному товариству «Воля-кабель» негайно вжити дієвих заходів із запобігання можливим порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Водночас, зважаючи на соціальну гостроту проблеми, яка зачіпає інтереси сотень тисяч киян, я дав доручення відповідним підрозділам Комітету дослідити правомірність останніх дій на ринку ЗАТ «Воля-кабель». У разі виявлення в них порушень, до оператора застосують найжорсткіші заходи, передбачені конкурентним законодавством.

Комітет вважає, що головним пріоритетом на ринку є інтереси споживача. А якщо вже споживач не має вибору — то ніхто не має права цим зловживати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати