Свято української Єдності
Найвизначнішим експонатом на виставці став рушник Національної єдності, який вишивали більше тисячі українців. «Самому полотну рушника вже понад 50 років. Розпочали його вишивати більше року тому на Хортиці, потім він пройшов шлях по всій Україні, і кожен охочий вніс свій стібок в орнамент. Вишивали як жінки, так і чоловіки незалежно від віросповідання та партійної належності (наприклад, поряд з голками в руках сиділи жіночка з УПА і комуністка). У цій справі також взяли участь деякі голови адміністрацій, мери міст та їхні заступники. Це в черговий раз засвідчило, що ми — єдиний народ і те, що нібито країна ділиться на схід і захід, то — вигадки політиків», — розповідає автор ідеї рушника Національної єдності Тамара Степаненко. Виставка «Соборність» — пересувна, з нею вже ознайомилися в Криму та в містах сходу і заходу України. Задум створити такий унікальний вернісаж належить меценатам із Харкова Людмилі та Леоніду Рубаненкам. Виставка експонуватиметься упродовж трьох тижнів у Будинку прав людини на вулиці Інститутській 21/8.
Учора Україна відзначила День Соборності. У цей день, 89 років тому, на Софійському майдані Києва відбувся Акт Возз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину державу. Але возз’єднання залишилося на папері, оскільки реального об’єднання державних органів, адміністрацій, армії не сталося. Незабаром УНР і ЗУНР припинили своє існування.
За радянських часів цей день відзначався у вузькому колі посвячених. Небезпечно було вимовляти саме слово «соборність»: можна було реально потрапити «в місця не такі віддалені». Державним святом День Соборності України було встановлено Указом Президента від 21 січня 1999 року.
Учора офіційні заходи з цього приводу почалися після обіду. Президент поклав квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку та Михайлові Грушевському. А в Будинку прав людини відкрилася виставка «Соборність», на якій представлено понад 200 творів п’ятдесяти митців України. Прем’єр-міністр і голова Верховної Ради також привітали українців. «Для мене важливість цієї дати полягає в тому, що незалежність держави прямо пов’язана з її цілісністю, соборністю. Глибоко переконана, що це знає й розуміє кожен із нас. Всі соціологічні опитування доводять, що наші громадяни хочуть жити в єдиній країні, хочуть бути в мирі та злагоді», — зазначається в привітанні Юлії Тимошенко.
За словами Арсенія Яценюка, це свято «нагадує нам, що Україна не розділена, що немає окремої Східної та Західної України, що ми єдина держава й ми — єдиний народ».
Потрібно сказати, єдність країни і сьогодні дуже чутливе питання. Ми ще пам’ятаємо, як заїжджі PR-технологи ділили мапу України на три ґатунки. Як їм «підгавкували» вітчизняні українофоби. Але країна вистояла. І тепер можна з упевненістю сказати, що запас міцності у нас є. Ми єдині! Хіба це не варто відсвяткувати?