Перейти до основного вмісту

У пошуку гуманістичних ідеалів

До 9 жовтня в Музеї ім. Богдана та Варвари Ханенків можна дізнатися більше про філософію ненасильства та світогляд Рабіндраната Тагора й Махатми Ганді
27 вересня, 00:00
МРІДУЛА ГОШ І ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ФІЛОСОФІЯ, ЯКУ СПОВІДУВАВ ТАГОР, БЛИЗЬКА УКРАЇНСЬКИМ ШІСТДЕСЯТНИКАМ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Цього року світ святкує 150-річчя від дня народження видатного письменника, філософа, художника, музиканта, першого неєвропейського лауреата Нобелівської премії Рабіндраната Тагора. В Україні видатного гуманіста вшановують літературно-мистецькою акцією «Де душа живе без страху...», яка охоплює виставку картин, малюнків, рукописів та фотографій Тагора, показ фільмів за мотивами його романів у супроводі його ж музичних творів, творчий вечір із поетами-шестидесятниками Дмитром Павличком, Іваном Драчем, Борисом Олійником та Лесем Танюком «Від поетів до поета», майстер-класи з медитативного малювання та класичного індійського танцю. Акція відбувається в Національному музеї мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків.

«Сучасники Тагора розповідали, що він був божеством, поєднував в собі одночасно й людське, і щось таке, чого в інших людях знайти не можна», — розповідає «Дню» голова правління Східноєвропейського інституту розвитку, кандидат історичних наук, правозахисниця Мрідула Гош. За її словами, щоб пізнати Тагора-гуманіста, варто почитати його мандрівні нотатки, а також відому розмову Тагора з Альбертом Ейнштейном 1930 року.

«Тагор — гуманіст, що вмів побачити найкраще в кожній людині, у кожній культурі. Він умів відшукати найкрасивіші, найдобріші і найкорисніші риси в кожному народі і говорив, що не треба нікого ненавидіти. Якщо ви почитаєте його подорожні замітки, то ви полюбите весь світ», — переконана Гош.

Проте проект охоплює не лише мистецькі пошуки та гуманістичні ідеї Рабіндраната Тагора. 2 жовтня людство відзначає день народження ще одного великого гуманіста, так само народженого індійською землею, — Махатми Ганді. Організатори проекту вирішили об’єднати ювілей Тагора, день народження Ганді та Міжнародний день ненасильства, аби ще раз нагадати людям про потребу мирного протесту, пошуків гуманістичних ідеалів та філософію ненасильства в сучасних реаліях. «Як Ганді був великим гуманістом в політиці, так Тагор був великим гуманістом в культурі», — говорить Мрідула Гош. З цього приводу в рамках проекту відбудеться конференція на тему «Рабіндранат Тагор і Махатма Ганді: гуманістичні ідеали та виклики сучасності», що об’єднає в спільній дискусії правозахисників, видатних діячів культури, політики та науки, представників міжнародних організацій і просто небайдужих до цієї теми людей.

«Буде дуже цікаво, адже не лише Тагор і Ганді були гуманістами. Речі, які вони робили, які пропагували і до яких закликали, є дороговказами на шляху людства. Говоритимемо про течії, особливості мирного спротиву в сучасному житті, його ролі в перебудові будь-якого суспільства на шляху до демократії і свободи, тобто про те, як може гуманізм і ненасильство породжувати кращу культуру між членами суспільства, між владою і опозицією, між країнами та регіонами. Згадаємо багатьох гуманістів — від Махатми Ганді до Вацлава Гавела...», — розповідає про конференцію Мрідула Гош. На її думку, суспільна дискусія на такі теми сьогодні є вкрай актуальною, адже кількість населення на планеті зростає, а кількість ресурсів зменшується, що своєю чергою веде до конфліктів і насильства. «Зараз така доба, що відбувається боротьба за ресурси, за виживання, і немає коли зупинитися і подивитися назад, подумати про людське й гуманне, бо життя дуже жорстоке. Що менше ресурсів, то більше шансів на насильницький спосіб розв’язання конфліктів. Тому зараз людству як ніколи потрібне порозуміння», — підсумовує Гош.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати