Українців допустять до легальної приватизації
Кабінет Міністрів доручив Фонду держмайна у найближчі три місяці підготувати умови приватизації 12 енергопостачальних компаній. Йдеться про «Запоріжжяобленерго», «Дніпробленерго», «Крименерго», «Донецькобленерго», «Харкiвобл енерго», «Вінницяобленерго», «Волиньобленерго», «Закарпаттяобленерго», «Тернопільобленерго», «Черкасиобленерго», «Чернівціобленерго», «Хмельницькобленерго». «Думаю, що до березня-квітня ми закінчимо цю роботу», — сказав голова Фонду держмайна Олександр Бондар. На його погляд, вдалий продаж обленерго буде можливий тільки за умови попереднього вирішення проблем боргів компаній і тарифів на електроенергію. Проте, головний приватизатор країни не виключив, що умови продажу цього року будуть м’якшими, ніж минулого. І не в останню чергу завдяки очікуваній участі у конкурсах не тільки західних, але й російських, а можливо, навіть українських покупців.
Очікується, що у приватизації української енергетики цього року братиме участь РАТ «ЄЕС Росії», яке минулого року не було допущене до конкурсів через подання некоректних даних про себе. «Минулого року вони допустили дитячі помилки — неправильно вказали кількість абонентів, які перебувають на обслуговуванні, і фінансові результати у документах не співпадали. Якщо тепер вони не будуть ставитися до цього процесу зверхньо, все буде нормально», — пообіцяв голова ФДМ.
Українські енергокомпанії минулого року навіть теоретично не могли брати участь у конкурсах. Усі вони мають не менше 25% державної частки акцій, а це суперечить умовам допуску. Судячи з усього, тепер ця проблема може вирішитися. «Ми будемо пропонувати продати 25-відсоткові залишки акцій», — повідомив Олександр Бондар. Раніше відповідне розпорядження Кабінету Міністрів уже дав Президент Леонід Кучма.
За допомогою допуску на конкурси з продажу енергокомпаній ФДМ сподівається, передусім, підвищити конкуренцію серед покупців. «Ми повинні розширити коло претендентів. У першу чергу, за рахунок російських і українських компаній. Це додасть більшої поступливості західним інвесторам. Тому що вони, коли одні, є дуже агресивними. Якщо буде альтернатива, вони поводитимуть себе по- іншому», — вважає Олександр Бондар.
На сьогодні стартові ціни на пакети акцій обленерго ще не відомі, але передбачається, що вони будуть не нижчі за торішні. Фонд держмайна серйозно налаштований продати розподільні енергокомпанії саме цього року, і якнайдорожче. «Якщо ми вдало проведемо конкурс із продажу енергокомпаній, і так вийде, що не зможемо продати «Укртелеком», ми все одно виконаємо бюджет цього року. На такий порядок цифр ми розраховуємо при нормальній підготовці», — сказав Бондар.
Таким чином, цього року планується завершити приватизацію компаній, які займаються продажем електроенергії споживачам. Компанії, які займаються генерацією енергії, згідно з планами Фонду держмайна, почнуть продаватися у приватні руки вже наступного року. Для галузі це — позитивна новина, а ось для споживачів — не завжди. Практика показує, що приватні власники енергокомпаній набагато ефективніше ведуть справи своїх компаній і відключають боржників без зайвих церемоній..