Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Уряд здивований зростанням економіки

26 листопада, 00:00

Уряд провів корекцію прогнозних макропоказників розвитку української економіки. Міністерство економіки минулого тижня переглянуло прогноз зростання валового внутрішнього продукту в 2003 році з 6 до 7,9%. Заступник міністра Людмила Мусіна зізналася, що ніхто з її колег не очікував, що виробничі показники зростатимуть настільки потужно. У жовтні приріст обсягів усього виробленого в країні перевищив 12%, що дає підстави передбачати подальше прискорення зростання ВВП. Звертає на себе увагу той факт, що зростання сталося на тлі катастрофічної ситуації в сільському господарстві. Там за підсумками року очікується падіння обсягів виробництва на 10,9%. Але цю невдачу змогли сповна компенсувати будівельники. Їхня галузь стала лідером зростання в 2003 році — 23,2%. Хоча в Міністерстві економіки вважають за краще зараховувати настільки успішний показник не до реального збільшення обсягів будівництва, а лише до початку поступової легалізації товарних і фінансових потоків у цій галузі. У зв’язку з цим в уряді вважають дивними відносно низькі показники розвитку торгівлі. Супермаркети у великих містах країни з’являються неймовірними темпами, але велика частина їхніх грошей усе ще обертається в тіні.

Переглянуло Міністерство економіки й прогноз розвитку української промисловості. Тепер її очікуване зростання становить не 9%, а 14%. «Винним» у настільки значній помилці попереднього прогнозу виявилося машинобудування. Пільговий податковий режим для автомобілебудування, а також величезні державні інвестиції у виробництво вугільного обладнання й авіатехніки нарешті почали давати результат. Очікуване зростання в машинобудуванні за підсумками року становить рекордні 33,6%. До трійки лідерів також увійшли переробники нафти і дерева, які забезпечили темпи зростання відповідно на 27,8% і 26%. Попри позитивні тенденції, загалом українська промисловість усе ще залишається сировинним додатком розвиненіших економік. Виробництво продукції кінцевого споживання займає недостатні обсяги у структурі вітчизняної промисловості.

Залишається актуальною для України і проблема залежності її економіки від експорту. Не вирішило її і вражаюче зростання обсягів внутрішнього споживання в 2003 році. Річ у тім, що так само стрімко, майже на чверть, із початку року виросли й обсяги вивозу товарів і послуг за кордон. Щоправда, за підсумками 12-ти місяців у Міністерстві економіки чомусь схильні ставити на консервативніший сценарій, чекаючи зростання не більше ніж на 17%. Лідером експорту залишається металургія. На неї припадає 40,9% валютної виручки країни. Спроби уряду збільшити продаж продуктів глибшої переробки, ніж арматура, лист та окатиші, поки що ні до чого не привели. Географічна структура експорту також викликає побоювання. На Євросоюз, з урахуванням країн, які вступають до нього з 1 травня, припадає 38,8% української зовнішньої торгівлі. Причім за рік цей показник збільшився на 2,6%. Це робить Київ навіть залежнішим від політичних вітрів, які дмуть із Брюсселя, ніж із Москви. На всі країни СНД в сумі припадає чверть експорту нашої країни. Що стосується імпорту, то темпи його зростання цього року, знову-таки, стають загрозливими. Сальдо торгового балансу погіршилося з 3,8 до 2,4 мільярда доларів.

Проте Національний банк України поки що не висловлює побоювань щодо обсягів надходження до країни іноземної валюти. Набагато більшу тривогу в НБУ викликають темпи інфляції. Її прогноз для 2003 року минулого тижня переглянули з 6% до 6,7%. За таких темпів зростання внутрішніх цін Нацбанк боїться остаточно втратити контроль над співвідношенням товарної і грошової маси. З початку року обсяг грошей, випущених в економіку, збільшився на 33,9%. Причому левова частка припадає на останні три місяці. Рада НБУ має намір обговорити виправданість такої грошової політики вже наступного тижня. Тим часом економіка отримує нові інфляційні сигнали, що аж ніяк не пов’язані з грошовою політикою держави. Протягом останніх днів рішення про підвищення цін на хліб прийняли Чернігівська область та Київ. Причому в столиці зростання цін на хлібобулочні вироби становитиме від 22% до 60%. Голова НБУ Сергій Тігіпко запевняє, що співвідношення зростання грошової маси і споживчих цін не призведе до дестабілізації. Що стосується валютного курсу, то він впевнений у зміцненні гривні до кінця року до 5,33 грн./$.

Відкоректувавши очікування на 2003 рік та вказавши на головні ризики для вітчизняної економіки, уряд минулого тижня сформулював і остаточні прогнози на рік 2004. Як завжди, для цього використано два сценарії. Згідно з оптимістичним, внутрішнє споживання в країні зросте на 6,5%, експорт — на 6,4%, а імпорт — на 11,7%. Це вказує на те, що Міністерство економіки чекає посилення тих негативних явищ, які зародилися в українській економіці в 2003 році. Консервативний сценарій, на підставі якого підготували початковий проект держбюджету-2004, передбачає зростання внутрішнього споживання лише на 3,2%. Головним чинником, який вплине на темпи зростання економіки, в уряді резонно вважають вибори президента. Залишається сподіватися, що, як і цього року, реальність перевищить найсміливіші очікування Міністерства економіки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати