Перейти до основного вмісту

Уже не штормить

«Нафтогаз України» улагодив газові розбiжностi з Туркменістаном
19 жовтня, 00:00
ОЛЕКСIЙ IВЧЕНКО

Виявляється, для газового шоку, який охопив усю країну після повідомлення деяких інформагентств, не було особливих підстав. Учора, уперше після повернення з Туркменістану, про це говорив журналістам голова НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко. За його словами, в результаті переговорів Україна отримала «абсолютно позитивний результат, на який і розраховувала — в нас немає заборгованості ні в товарній частині розрахунків, ні в грошовій».

А полягав він, як повідомив головний газовик країни, в тому, що вдалося перевести решту поки що неоплаченої товарної частини платежів за туркменський газ у валютну, причому з чималою для нас вигодою. Сторони підписали відповідні доповнення до раніше підписаних угод. Як пояснив Івченко, проблема насправді полягала тільки в тому, що туркменська сторона не узгодила цін на деякі товари, які Україна мала їй надати як газові платежі. Причому термін поставки, згідно з договором, визначався тільки після цього узгодження, тож і боргу в цьому випадку бути не могло, і, як стверджував Івченко, сторони погодилися, що його не було і немає. Причому президент Туркменістану, розібравшись із допомогою Івченка в ситуації, скористався нагодою висловити догану своїм фахівцям, які ввели його в оману. Більш того, оскільки туркменську сторону не влаштовують середньосвітові ціни (найвища плюс найнижча та розділити на два, роз’яснив Івченко), за якими, згідно з договором, Україна збиралася поставляти свою продукцію, то вона погодилася прийняти решту товарних платежів ($109 млн., а на $243 млн. платежі в товарах були здійснені без спізнень) у валюті за ціною газу — $44 за тисячу кубометрів, тоді як у товарній частині розрахунки йшли за ціною $58. У результаті НАКу тепер доведеться платити не $109 млн., а $80 мільйонів. «Це суттєва економія тільки на цій угоді», — підсумував Івченко та додав, що приводу для скандалу можна було б шукати лише в деяких різночитаннях у даних, які мали у своєму розпорядженні сторони, але, за його словами, «всі цифри ми відстояли».

Тим часом у деяких ЗМІ в Україні та Росії навіть з’явилися повідомлення про те, що Туркменістан узагалі відключає газ для України. У зв’язку з цим голова «Нафтогазу» дослівно процитував слова президента Сапармурата Ніязова, які він сказав на переговорах, причому без будь-яких прохань з української сторони: «Такого ніколи не було, такого я не заявляв (про відключення газу Україні. — Авт. ) і не маю наміру робити».

Міністр палива й енергетики Іван Плачков, який брав участь у переговорах, як розповів Івченко, навіть виставив за них керівництву НАКу «п’ять балів».

Утім, попереду не менш відповідальні та важкі переговори про укладення довгострокової угоди з Туркменістаном на поставку газу. Івченко вірить, що й вони будуть результативними, і також говорить про розуміння позиції Туркменістану, яку виклав Ніязов: «Труба в нас одна, вона йде через Росію, то зустрічаймося й обговорюймо об’єми газу...».

Тим часом удома на головного газового менеджера України чекала чергова прикрість. Спільне україно-кіпрське підприємство «Торговий дім «Босфор» через суд подало до оплати векселі «Нафтогазу України» на $100 млн. За словами Івченка, НАК у 2000 році, коли виконувачем обов’язків її керівника був відомий учасник скандалу з грошима так званих остарбайтерів у нацистській Німеччині та ставленик тогочасного енергетичного віце-прем’єра Юлії Тимошенко пан Діденко, видала ТД «Босфор» векселi на суму $100 млн., а ТД у свою чергу передав їх корпорації «Єдині енергетичні системи України». ЄЕСУ розрахувалася цими векселями з Міністерством оборони Росії. Як заявив О. Івченко, «Нафтогаз України» вимагатиме визнання цих векселів недійсними... Схоже, справа, яку розглядатимуть у Київському господарському суді, буде тривалою і не дуже приємною... Як і обвинувачення політиків у тому, що «Нафтогаз» збирається безпідставно підвищувати ціни на газ як для населення, так і для промисловості. Івченко їх відкидає та стверджує, що тут працює виключно ринковий підхід. За його словами, зараз НАК низькими цінами дотує переважно супербагатих людей, а також підприємства, які на основі цього мають тіньові доходи та не займаються енергозбереженням.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати