«В одвічній боротьбі»
У Львові відкрилась фотовиставка Йосипа Марухняка, присвячена двом ювілеям
Нова фотовиставка відомого фотомитця, що відкрилася у Львівському палаці мистецтв, присвячена 30-річчю незалежності України і 25-річчю Палацу мистецтв.
Це вже 32-а персональна виставка автора. Йому вдалося у понад ста світлинах відобразити відрізок історії у тридцять років. Перед глядачем постають події, які відбувалися в цей час у Львові і задавали тон усій країні. Це і перші мітинги за участю таких відомих постатей, як В’ячеслав Чорновіл, брати Горині, подружжя Калинців, це підняття синьо-жовтого прапора над Львівською Ратушею, це Ланцюг єдності, приїзд в Україну Папи Римського Івана Павла ІІ і буремні дні Революції гідності. В об’єктиві автора — вшанування героїв і багатолітні львівські традиції. Дні міста, відкриття пам’ятників і пропам’ятних таблиць, перепоховання знакових постатей, молитви за померлих в часі Голодомору, зняття знакових фільмів у Львові і численні культурно-мистецькі події, протестні мітинги...
На цих світлинах — дні скорботи і радості, які упродовж тридцяти років фіксував невтомний об’єктив Йосипа Марухняка. Кожна із цих світлин викликає спогади і при задуму. Ось на світлині — альтернатива, перегук із минулим: молоді обличчя пластунів з портретами Героїв. Це — майбутнє України. Такий перегук минулого і майбутнього часто прочитується в світлинах Йосипа Марухняка, бо вони не лише фіксують події, а й змушують аналізувати, усміхатися чи викликають скупу сльозу.
А ще тут є ціла плеяда портретів відомих і невідомих людей, вихоплених митцем десь із натовпу, але дуже промовистих: В’ячеслав Чорновіл, брати Горині, Калиці, Микола Плав’юк, Юрій Шухевич, Петро Дужий, Любомир Сеник, Олесь Гуменюк. Стефанія Шабатура, Роман Лубківський, Борис Возницький, Володимир Овсійчук, Ярослав Дашкевич, Леонід Каденюк...
Окремо слід виділити світлини, пов’язані з Львівським Палацом мистецтв, якому виповнилося 25 років. Йосип Марухняк був присутній чи не усіх найвагоміших подіях і зробив цілий літопис цієї установи, яка зіграла і зараз відіграє вагому роль у культурно-мистецькому житті Львова.
«Фото з подій — це документальність, тут важко запідозрити в фальшуванні, — каже автор виставки. — Ти є фіксатором дійства, буття, усіх тих процесів, які відбуваються, і сам уже належиш їм, проймаєшся ними, бо оточення впливає на тебе... Мене зараз найбільше хвилює те, що багато людей нарікають на наше сьогодення, кажуть: «А що мені дала та незалежність?» замість того аби ставити собі питання: «А що я зробив для нашої незалежності»? Бо якщо багато даєш, багато й отримуєш...».
Йосип Марухняк своєю виставкою ніби звертається до кожного з нас: «А що ти зробив для нашої незалежності»?