Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Відразу чи частинами?

Як поділити «Укррудпром»
26 лютого, 00:00

Міністерство промислової політики робить відчайдушні спроби зберегти холдинг «Укррудпром». На найближчому засіданні уряду буде розглянуто його аргументи проти ліквідації компанії. Міністр Олександр Неустроєв повідомив, що всі документи для цього вже готові. На його погляд, лише така структура як «Укррудпром» дозволить забезпечити стабільні поставки сировини для українських металургійних комбінатів. У разі ж приватизації ГЗК, які входять до холдингу, окремо міністр прогнозує переорієнтацію товарних потоків галузі на експорт. У результаті внутрішній ринок може зіткнутися з дисбалансом попиту та пропозиції.

Нагадаємо, що Президент Леонід Кучма доручив Кабміну до 1 березня внести пропозиції про доцільність подальшого існування «Укррудпрому». На думку Президента, холдинг незадовільно захищає майнові інтереси держави, не перешкоджаючи знеціненню його власності. Протягом останніх років навколо майже кожного з українських гірничо-збагачувальних комбінатів спалахували корпоративні конфлікти, які незмінно закінчувалися поразкою держави і переходом солідних пакетів акцій на користь приватних компаній. Винятком є лише боротьба Фонду держмайна за Центральний ГЗК. Але там у конфлікті проти групи «Приват» союзником ФДМ виявилася донецька промислово-фінансова група, що і зумовило результат битви.

Власне, майбутнє «Укррудпрому» значною мірою залежить саме від відповіді на претензії щодо пасивності холдингу при тіньовій приватизації ГЗК. Судячи за заявами Олександра Неустроєва, якихось нових ідей із цього приводу у Мінпромполітики не з’явилося. Та й навряд чи вони могли з’явитися. За кожним із ГЗК, що входить до «Укррудпрому», міцно стоять різні фінансово-промислові групи, і вплив холдингу на них майже символічний. Корпоративне управління в галузі далеке від прозорості, і наразі ніхто не зацікавлений у іншому сценарії. Державному «Укррудпрому» промислово-фінансові групи залишили виконання функцій, які їм самим не потрібні. Наприклад, питання екології на родовищах, які розробляються. На відкачку води з рудників держава витрачає до 15 мільйонів гривень на рік, і додаткові витрати на ці цілі з боку ГЗК координує якраз «Укррудпром». «Хто ж подумає про природу-матінку?» — запитує міністр Неустроєв, попереджаючи про наслідки можливого розформування холдингу.

Говорячи про варіанти приватизації «Укррудпрому», міністр наполягає на необхідності продажу цілісного майнового комплексу. Очевидно, це дозволить внести до інвестиційних зобов’язань переможця приватизаційного конкурсу і комплексне розв’язання екологічних проблем. До речі, з цієї ж причини за приватизацію холдингу єдиним комплексом виступають і парламентські промисловці. При цьому голова комітету Верховної Ради з питань промислової політики Юрій Єхануров посилається на враження від власної поїздки Кривбасом. На його погляд, проблеми екології є грандіозною загрозою для регіону і можуть загостритися після приватизації. На цьому наполягає й лідер парламентських металургів Вадим Гуров, співавтор законопроекту про приватизацію «Укррудпрому» єдиним комплексом», — проекту, який ветував Президент.

Незважаючи на підготовані Мінпромполітики пропозиції, в яких політичний інтерес очевидний, останнє слово при визначенні майбутнього «Укррудпрому», схоже, все ж таки залишиться саме за центральною владою. Її інтерес зводиться до збереження балансу впливу між різними промислово-фінансовими групами, особливо в передвиборний рік. Виходячи з цього, приватизація холдингу окремими ГЗК виглядає все ж таки більш iмовірною. І вирішувати питання, вочевидь, доведеться швидко. Інакше ФПГ поділять все самі, без держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати