Перейти до основного вмісту

Вступаємо по-новому

Окрім незалежного оцінювання, випускники шкіл можуть складати тести... на здібності
18 лютого, 00:00

Реєстрація учасників незалежного тестування добігає кінця: останній день подачі заявок — 3 березня. Тому в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) абітурієнтам радять не зволікати, адже цього року тестування проходитиме в іншому режимі, ніж торік. Так, перший тест — з історії України — складатимуть уже в травні, а додаткову сесію, на яку розраховують ті, хто вчасно не зареєструвався, цього року скасують.

— Тестування цього року докорінно відрізнятиметься від минулорічного, — зазначив директор УЦОЯО Ігор Лікарчук. — Передусім, навчальний рік для одинадцятикласників завершиться 1 травня, а вже 6 травня вони складатимуть перший тест. Це пов’язано з тим, що сесії зовнішнього оцінювання зривають останні місяці навчання у випускних класах, а також додають проблем місцевим органам освіти щодо підвезення учнів у місця проведення тестування. Вперше цього року складатимуть тести з чотирьох іноземних мов (англійської, німецької, французької та іспанської), тож ми надаємо абітурієнтам право вибору. На жаль, нам не вдалося вирішити питання вступу до ВНЗ учнів, що належать до пільгових категорій. Оскільки ці пільги встановлено законом, то скасувати їх може тільки Верховна Рада. Щодо прохідного балу, який має набрати абітурієнт, щоб отримати сертифікат, то він лишається тим самим — мінімум 124 бали.

Ще одна новація стосується вищих навчальних закладів. За словами пана Лікарчука, їм не дозволяють проводити позаконкурсний вступ для тих, хто проходив тут підготовчі курси. Для усіх вступників мають бути однакові умови. Також в УЦОЯО розглядають питання про впровадження тестів на здібність, які дозволяють прогнозувати успішність студента у ВНЗ. Нині вже створено робочу групу, яка розроблятиме такі тести, але з’являться вони не раніше 2011 року.

— Перш ніж запроваджувати тест на здібність, треба дослідити, які вимоги висувають ВНЗ до вступників, і на основі цього абітурієнт буде подавати при вступі так зване портфоліо. Це не тільки сертифікат зовнішнього оцінювання, а й інформація про навчальні досягнення (участь у конкурсах, олімпіадах тощо), дані про свою професійну орієнтацію, а також результати тесту на здібність та оцінки атестату, адже нині багато учнів добре вчать тільки ті предмети, які знадобляться їм при тестуванні, — зауважила проректор Львівського національного університету ім. І.Франка Марія Зубрицька. — Наш університет почав проводити тести для вступників ще 18 років тому. Тож ми, як ніхто, знаємо, що стати професійним юристом, медиком чи педагогом неможливо, маючи тільки один сертифікат знань. Щоб не нівелювати роль незалежного оцінювання, частка тесту у студентському портфоліо має бути не меншою за 70%. А дані атестата можуть використовуватися на вибір ВНЗ як середній бал чи оцінка з профільних предметів, які є важливими для спеціальності.

Поки що тестування на здібність — це лише перспектива. Наразі ж у Міністерстві освіти та науки України переймаються тим, як зробити вступну кампанію максимально прозорою та чесною. Як розповів заступник міністра освіти та науки України Павло Полянський, важливу роль у цьому питанні відіграє громадський контроль за перебігом вступної кампанії. Тому днями міністерство прийняло рішення про створення Наглядової ради УЦОЯО як інституту громадського контролю. На черзі — створення Ради експертів, яка буде слідкувати за організацією та проведенням зовнішнього оцінювання.

Оскільки тестування як обов’язкова умова вступу до ВНЗ діє тільки рік (попередні рази воно мало статус експерименту), тож проблем тут ще дуже багато: до скількох навчальних закладів можна подавати документи, у які строки це робити, як карати тих, хто порушує правила вступної кампанії, чи потрібні окремі тести для іноземців, які хочуть навчатися в Україні, як проходити тестування дітям з особливими потребами — ці та інші питання наразі вирішуються фахівцями. Але, як переконують в Українському центрі оцінювання якості освіти, головне — переконати суспільство, що тестування — це єдиний успішний шлях реформування освіти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати