Вибірковий карантин
«У влади нема морального права вимагати від суспільства те, чого не робить сама» — експертПісля більш-менш стабільних показників в Україні почала зростати кількість хворих на COVID-19. Якщо за 3 червня було лабораторно підтверджено 483 випадки, то 4 червня уже 588 (із них 103 — це медпрацівники). Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що не всі області готові до подальших послаблень, зокрема м. Київ, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Луганська, Львівська, Рівненська та Чернівецька області.
Мер Києва Віталій Кличко відзначив, якщо в столиці будуть і далі фіксувати збільшення кількості інфікованих (за минулу добу 77), місто повернеться до жорсткого карантину. Із проханням залишатися вдома вже звернулася міська влада Слов’янська. У місті теж різко погіршилася епідеміологічна ситуація. Громадян просять уникати відвідин громадських місць, посилити контроль за дітьми та не виходити зайвий раз із дому.
За словами Максима Степанова, новий спалах стався через те, що карантин послаблюється, а люди не дотримуються рекомендацій МОЗ, передусім тримати дистанцію, носити медичні маски та мити руки.
Але громадянам є з кого брати приклад. Глава держави сам демонструє, як треба «дотримуватися» карантину. По-перше, не уникає поїздок країною, а по-друге, не користується індивідуальними засобами захисту. Позавчора, перебуваючи з візитом на Хмельниччині, Володимир Зеленський роздавав коментарі ЗМІ з маскою на підборідді, а часом взагалі без неї. На світлинах із засідань парламенту та уряду бачимо, що частина урядовців так само носить маски абиде.
Приклад зверху підхоплюють низи. Громадяни одягають засоби захисту, приміром, безпосередньо при вході в магазин. У громадському транспорті — хаос, ніхто не стежить за тим, скільки пасажирів їде, і чи в усіх є засоби захисту на обличчях. Виглядає так, що умови карантину прописані не для всіх.
«Якщо в карантин ми увійшли добре, то потім свою справу зробили скандали з «Велюром» нардепа Тищенка, з вантажами «Мрії», це підірвало довіру до карантинних заходів, — вважає громадський діяч, голова наглядової ради «Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова» Геннадій ДРУЗЕНКО. — Уряд, традиційно для України, живе у своїй реальності, а це загрожує нам другою хвилею епідемії. Україна, на відміну від інших країн, наразі вийшла на своє плато, ми щоранку бачимо 400+ нових хворих. Завдання карантину на першому етапі — досягнуто, ми розтягнули це в часі і не «поклали» реанімацію. Але ми вбили довіру до влади, яка і так постійно слабне. І це набагато небезпечніше. Якщо ми підемо по сценарію поширення «іспанки» у 2018-2019 році, коли перша хвиля була не така велика, а взимку епідемія накрила весь світ, тоді перехворіло понад 50 мільйонів людей, то буде тяжко. Боюся, як прийде друга хвиля восени, ніхто не буде зважати на карантин, 20—25% людей послухаються рекомендацій МОЗ, а 70—75% повинні довіряти, що ці кроки правильні. У цьому закладена міна уповільненої дії, уряд зробив для цього все, що міг, щоб вона вибухнула. Я не бачу у влади морального права вимагати від суспільства те, чого не робить сама».