За новими правилами
Державна міграційна служба розробила законопроект, який має спростити процедуру отримання закордонного паспортуДержавна міграційна служба розробила законопроект, яким планує внести зміни до Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України». Зокрема буде внесено зміни до статті 6-ї, за якою українці зобов’язані, окрім засвідчення особи, пред’явити довідку про відсутність судимості при отриманні закордонного паспорта. Від цієї процедури вирішили відмовитися, оскільки вона фактично дублює перевірку, яка здійснюється прикордонною службою при перетині кордону.
Міграційна служба планує зосередитися лише на ідентифікації особи, адже інші перевірки затягують процес оформлення документа. Законопроект передбачає надання довідки про несудимість лише в разі отримання дозволу на постійний виїзд на проживання. У разі прийняття закону очікується, що термін отримання паспорта зменшиться до 20 днів, замість одного місяця.
Також законопроектом планується оформлення закордонного паспорта з 16 років, замість 18. Це спростить процедуру виїзду студентів на навчання за кордон, адже після закінчення школи більшість із них є неповнолітніми, а дитячий проїзний квиток деякими країнами не визнається.
Віктор ТИМОЩУК, голова Центру політико-правових реформ:
— Сьогодні найбільша проблема виникає саме з оплатою за послуги отримання паспорта, адже ця система дуже непрозора, а довідку про несудимість не можна було вимагати й раніше. За чинним законодавством, ця інформація перебуває у віданні МВС, а за Законом «Про адміністративні послуги» міграційна служба, яка перебуває у віданні МВС, має доступ до цих даних.
Ми маємо свою альтернативу й розробили законопроект «Про документи, що посвідчують особу», який надамо на розгляд до Верховної Ради вже наступного тижня. Сьогодні видача закордонного паспорта регулюється Законом «Про демографічний реєстр» та постановою Кабінету Міністрів. У нашому законопроекті ми пропонуємо чітко визначити, які документи повинна здати особа перед отриманням паспорта. Якщо це буде визначено на рівні закону, а не відомчих інструкцій, жодних додаткових документів не вимагатимуть. Також ми пропонуємо на рівні закону визначити один єдиний платіж за паспорт, оскільки сьогодні за це в людини можуть вимагати від 400 до 800 гривень. Також є державне підприємство «Документ», яке бере плату за консультаційні послуги. Це все не є законно, але, за сучасним законодавством, це можливо. Хоча рішенням Верховного Суду від 3 грудня минулого року визначено, що легітимним платежем є лише державне мито в розмірі 170 грн, якщо паспорт робиться за 30 днів, і 340 грн — якщо за 10 днів. Але, на жаль, практика така, що на рішення Верховного Суду не звертають уваги, хоча воно є обов’язковим, і всі платежі беруться й далі.