Закон є. А порядок?
Ухвалений парламентом на початку цього року Закон України «Про телебачення і радіомовлення» в новій редакції викликав шквал негативних емоцій у телерадіоорганізацій. Зокрема, «День» уже повідомляв (див. №2 за 17.01.06), що з проханням накласти вето на цей закон до Президента вже офіційно зверталась компанія «Воля». Вчора до неї приєдналась — із тим же проханням — телекомпанія «ТЕТ». У зверненні телеканала, зокрема, йдеться про деякі норми закону, які можуть мати «негативні наслідки для вітчизняної телеіндустрії». Так, наприклад, як зазначено в повідомленні прес- служби ТК «ТЕТ», згідно з новою редакцією закону про телерадіомовлення, ТРО змушені будуть провадити 100% звукове дублювання всіх фільмів та програм українською мовою. «Таким чином, виникає запитання, як бути з нормами Конституції, які гарантують всебічний розвиток російської ті інших мов національних меншин на території України?» — говориться в заяві.
Нова редакція цього закону містить також норму, за якою з 7.00 до 23.00 не менше 80% програм повинні бути європейського виробництва, в тому числі 50% — українського. «Залишається незрозумілим, що в такому разі робити тим ТРО, які уже закупили неєвропейський продукт?» — знову запитує «ТЕТ».
Разом з тим, нова редакція закону про телерадіомовлення ускладнює процедуру відставки Національної ради з питань ТБ і РМ. Віднині відставка можлива тільки за наявності рішення про вираження Нацраді недовіри з боку Верховної Ради та Президента за підсумками річного звіту.
Директор Iнституту медіаправа Тарас Шевченко крім недоліків, вказаних телеканалом «ТЕТ», знайшов у новій редакції Закону ще щонайменше сім інших. «Стосовно звернення телеканалу «ТЕТ» до Президента, то вони дійсно дуже обґрунтовано виклали свою позицію», — зазначив «Дню» Тарас Шевченко. Закон встановлює квоту на європейську продукцію і залишає стару квоту на українську. Однак новела, пояснює експерт, не відповідає Європейській конвенції про транскордонне телебачення, яка жорстко закріплює квоту на європейську продукцію на рівні 50 %. Україна вже підписала Європейську конвенцію і прагне її ратифікувати, навіть посилається на конвенцію в цьому законі, тому вона не має приймати закони, які суперечать міжнародному документу. Крім того, Закон містить невмотивовані зміни до закону про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення. «Одну з таких змін, про продовження терміну повноважень членів Нацради з чотирьох до п’яти років, можна вважати «хабарем» Нацраді за підтримку «сирого» закону про телебачення». На запитання, як Тарас Шевченко оцінює шанси на те, що Президент дослухається до прохань численних ТРО, до яких відучора пристав телеканал «ТЕТ», пан Шевченко відповів так: «Як мені відомо, зараз серйозно вивчається питання про те, яку саме позицію слід порекомендувати прийняти Президенту. Я гадаю, що цей закон все-таки буде ветовано. На остаточне рішення слід чекати десь за два тижні».