Зовнішній курс України непорушний,
вважає Олександр Чалий — прихильник нейтралітету
Сьогодні не існує загрози перегляду зовнішньополітичного курсу України. Про це декілька разів наголосив на вчорашньому брифінгу заступник голови Секретаріату Президента України Олександр Чалий. «Сьогодні немає у зовнішній політиці України питання, яке могло б бути знято з порядку денного», — підкреслив колишній перший заступник міністра закордонних справ, який з 21 вересня обіймає посаду заступника в Секретаріаті. Таким чином, Чалий спростував занепокоєння з боку деяких експертів, які стверджують, що зараз усе більше повноважень у сфері зовнішньої політики перебирає на себе прем’єр-міністр і Верховна Рада. А нещодавно Віктор Янукович підлив маса в вогонь, сказавши, що зараз готується новий закон про засади зовнішньої і внутрішньої політики.
Заступник голови Секретаріату Президента вважає неможливим змінити засади зовнішньої політики навіть за умови, якщо будуть зміни в уряді. Деякі експерти не виключають, що після переходу «Нашої України» в опозицію може статися так, що нинішні міністри закордонних справ і оборони Борис Тарасюк і Анатолій Гриценко можуть позбутися своїх посад.
Олександр Чалий нагадав, що засади зовнішньої політики встановлені законом України про національну безпеку. Крім цього, у Президента є право скористатися вето, додав він. На його думку, зараз між Президентом і урядом немає розбіжностей у стратегічному курсі нашої країни, а є лише тактичні розбіжності, які торкаються, скоріше, темпів інтеграції в ЄС і НАТО і необхідності врахування реалій.
Чалий висловив переконання, що Президент України був є і залишатиметься ключовою фігурою у прийнятті зовнішньополітичних рішень, і зберігатиме важелі керівництва зовнішньою політикою. Свідченням цього є низка указів укладення нового базового договору про співробітництво між Україною і ЄС і підготовка до чергового саміту СНД. Відтак президент і надалі буде встановлювати ключові питання з реалізації зовнішньополітичних актів, — наголосив він. За його словами, Президент братиме активну участь у процесі укладення нової базової угоди про співробітництво між Україною і ЄС. Зокрема, він буде брати участь у саміті Україна—ЄС, який відбудеться 26—27 жовтня. Очікується, що на цьому саміті буде парафовано угоду про спрощений візовий режим і реадмісію.
Чалий зізнався, що у відносинах з ЄС не все йде гладко. Зокрема, він сказав, що Україну непокоїть дуже жорстка позиція Європейської комісії на переговорах щодо угоди про реадмісію. Брюссель пов’язує підписання цього договору з угодою про спрощений візовий режим. Заступник голови Секретаріату Президента вважає, що положення про реадмісію повинні співпадати з головними положеннями аналогічної угоди, яку ЄС уклав з Росією. Як аргументи на користь позиції України Чалий навів те, що наша країна має найдовший сухопутний кордон з ЄС, і є країною сусідом. «Без такого співпадіння не можна буде забезпечити синхронізацію реадмісійних режимів, які має ЄС з Росією, з тим, який ми матимемо з ЄС. А це дуже важливо, щоб не виникало протиріч», — наголосив він.
Чи вміє Україна відстоювати свої інтереси, ми побачимо після жовтневого саміту Україна—ЄС. Яку роль у цьому може вiдiграти український Президент, можна буде дізнатися дещо раніше. 19 жовтня Ющенко прийматиме у Києві Верховного представника ЄС з питань зовнішньої і безпекової політики Хав’єра Солана.