Квадратні пророцтва
Житло дорожчатиме. Дешевшатимуть лише хрущовкиСьогодні бажаючим купити житло досить важко зорієнтуватися на ринку нерухомості — прогнози щодо цін на житло змінюються надзвичайно часто. При цьому наступний прогноз нерідко йде в розріз iз попереднім. Причина цього, як наголошують у Спілці фахівців з нерухомого майна Києва, непрофесійність працівників цієї сфери, а то і відсутність аналітики як такої...
«Якщо ми подивимося на те, що зараз говорять спеціалісти з нерухомості, деякі з яких «спеціалісти» в лапках, то ми побачимо, що один з них прогнозує підвищення цін на 25%, інший зниження на 15%», — говорить президент Спілки Олександр Рубанов. Він наголошує, що такі прогнози «не базуються на серйозних дослідженнях і розробках». «Це не прогноз, це пророкування, а спророкувати можна що завгодно», — вважає він.
З ним погоджується і член ради Спілки, директор АК «Апартамент» Олександр Андрєєв: «Те, що сьогодні називають аналітикою — не є такою, це скоріше ворожіння на картах «Таро», — відзначає він. — Аналітика — це дуже глибока наука, і ріелтори, звичайно ж, певне відношення до цієї науки мають, проте все ж таки зробити повні і правильні висновки — це задача виключно аналітиків».
На думку експертів, в Україні аналітика в сфері нерухомості знаходиться в зародку. Проте очікується її достатньо швидкий розвиток на «сусідських» прикладах. «До питання аналітики будемо підходити професійно, — впевненно зазначає Рубанов. — Для цих цілей ми вже вивчили досвід наших колег з дального і близького зарубіжжя». За його словами, сьогодні Спілка фіхівців з нерухомості і Російська гільдія ріелторів вже підписали договір, зокрема, «з головним аналітиком паном Стерником» (Генадій Стерник — аналітик російського ринку нерухомості, професор кафедри «Економіка і управління міським будівництвом» Російської економічної академії ім. Г.В. Плеханова. — Авт. ). Олександр Рубанов відзначає, що договір був підписаний на «предмет надання нам практичної допомоги в розробці стандартів та методології для аналітики на вітчизняному ринку нерухомості». Уже в жовтні Спілка має намір представити аналітичну програму для ринку нерухомості столиці. Поки ж український ринок нерухомості не має таких програм.
На прохання журналістів Спілка надала свої прогнози. Вони обережні і без конкретних цифр. За словами Рубанова, для більш детальних прогнозів потрібні все ті ж глибокі досліження.
Отже, за прогнозом Спілки, дострокові парламентські вибори призведуть до зростання цін на нерухомість. «Скоріше за все, вибори, що пройдуть восени, спровокують підвищення цін на житло», — відзначає перший віце- президент Спілки Ігор Однопозов. Все просто, пояснює він, на сьогодні «потік грошей направлений на проведення виборів, а після їхнього завершення, вони будуть перенаправлені в нерухомість» Це, на думку експертів, потягне за собою зростання попиту, відповідно, зниження співвідношення між попитом і пропозицією і, як наслідок, підвищення цін. Але не для всіх... «Спостерігється тенденція в бік зниження вартості соціального житла і житла економ- класу на вторинному ринку нерухомості», — зазначає Однопазов, хоча й не називає конкретних цифр. При цьому він зазначає, що поняття «соціальне житло» включає в себе переважно загальновідомі «хрущовки», експлуатаційний строк яких вже виходить. Саме це, на думку Олександра Рубанова, і є однією з основних причин зниження ціни. «У хрущовок строк експлуатації до 50 років, тому це не дивує», — коментує він зниження цін.
Тож, як наголошують експерти, немає сенсу вкладати кошти в купівлю квартир у хрущовках. На думку Рубанова, реконструкція хрущовок навряд чи скоро стане поширеним явищем, адже це невигідно для інвесторів. «Забудовникам та інвесторам більш вигідно будувати нове житло, аніж реконструювати, тому, поки не будуть освоєні всі вільні майданчики в Києві, масштабної реконструкції не буде», — підкреслює він.