Нефьодов обіцяє навести лад на митниці за... два з половиною місяці
Сергій ФУРСА: «...Сподіваюся, тепер у Макса буде цілодобова охорона і політична підтримка»
Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов, який днями переміг у конкурсі на посаду глави Державної митної служби, вже зробив перші гучні заяви. Зокрема, вчора він заявив, що вважає реалістичним повноцінний запуск служби через два з половиною місяці. Про це він повідомив у коментарі «Інтерфакс-Україна».
«Старт, тобто переведення мінімум 30% персоналу — десь через два з половиною місяці, — реалістично», — сказав Нефьодов.
Кандидатур на посади заступників поки немає, додав він.
За словами Нефьодова, до початку роботи служби слід зареєструвати юридичну особу нового відомства, а також необхідне ухвалення Кабміном низки рішень щодо нової структури.
«До цього — реєстрація юрособи... затвердження кошторису, граничної чисельності, нова структура і штатний розпис. Потім — постанова про утворення територіальних органів ДМС, положення про регіональні митниці, реєстрація відповідних юросіб. І нарешті — окреме розпорядження про початок роботи», — сказав він.
ІСТОРІЯ ПРИЗНАЧЕННЯ
Як відомо, 18 грудня 2018 року уряд ухвалив рішення про розділення Державної фіскальної служби на два окремих органи — митну та податкову служби. У березні 2019 року уряд розділив ДФС на дві структури. Пізніше того ж місяця Кабмін оголосив конкурс на голів податкової та митної служб. Після проведення двох етапів відбору конкурс на здобуття вакантної посади глави ДМС було заблоковано, оскільки 17 квітня Окружний адміністративний суд Києва зупинив дію розпорядження уряду щодо оголошення конкурсу на посаду голови митної служби, прийнявши ухвалу про забезпечення адміністративного позову у справі № 640/6674/19. Як наслідок, 23 квітня Національне агентство з питань державної служби призупинило конкурс на голову ДМС.
25 квітня суд відхилив клопотання уряду про розблокування конкурсу.
Кабінет Міністрів в особі Мін’юсту подав апеляцію.
24 червня Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду постановила відновити дію розпорядження про проведення конкурсу на посаду голови Державної митної служби.
17 травня ДФС перевели у статус припинення, однак вона продовжуватиме реалізовувати повноваження до створення Державної митної служби і старту роботи вже створеної Державної податкової служби.
А вже 26 червня — в День Митної служби України — стало відомо, що конкурс виграв заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.
ЯК НЕФЬОДОВ З’ЯВИВСЯ В УРЯДІ?
Максим Нефьодов прийшов в уряд у лютому 2015 року з посади керуючого партнера інвестфонду Icon Private Equity. Інвестфонд (загальний обсяг капіталу фонду — $1 млрд) інвестує у фінансові, медійні, телекомунікаційні компанії і ніколи не розкривав своїх власників. Останньою великою інвестицією ($200 млн) став проект із будівництва в Україні та Росії мережі нового мобільного оператора WiMax під брендом Freshtel. На цьому нюансі нещодавно у розмові з «Днем» наголосив високопоставлений співрозмовник із влади, прізвище якого не називаємо, оскільки розмова була приватна. Так-от, за його словами, патрон Нефьодова в уряді — колишній голова Адміністрації президента Порошенка, бізнесмен Борис Ложкін.
Щоправда, сам Нефьодов в інтерв’ю «Дню» «Право ходу перейшло від «темних» до «світлих» від 6 лютого 2016 р. на пряме запитання про те, хто і як рекомендував його кандидатуру тодішньому міністрові економіки — Айварасу Абромавічусу, Нефьодов відповів: ніхто. Мовляв, він сам під впливом емоцій від Майдану, учасником якого він був, та війни написав листи представникам уряду, з якими був знайомий.
«Я знав багато членів уряду. І коли Кабмін зібрався, я написав багатьом із них, що готовий взяти участь у роботі як волонтер, співробітник, радник. Потім мене скоординували з рекрутинговою компанією, яка здійснювала набір потенційних членів уряду. Я спілкувався з Peterson Partners. Пройшов декілька співбесід. У тому числі — з Абромавічусом. І зрештою мені запропонували цю посаду. У мене не було чіткого бажання йти в Мінекономіки. Я сказав, що піду працювати в той напрямок, де зможу бути максимально корисним»,- говорив тоді Нефьодов.
Головним здобутком Нефьодова на посаді в уряді вважається електронна система державних закупівель Prozzoro. 2016 року вона навіть здобула нагороду World Procurement Awards у Лондоні, обійшовши Британське міністерство юстиції.
У лютому 2018 року Нефьодов фігурував в інформаційному скандалі. Підприємці написали листа прем’єрові з вимогою звільнити Максима Нефьодова з посади за «антипромислову позицію» і провести службове розслідування щодо його діяльності в уряді. Звернення тоді підписали голова Конфедерації роботодавців України Дмитро Олійник, народний депутат та екс-голова аграрної конфедерації Леонід Козаченко, голова Української спілки промисловців та підприємців Анатолій Кінах, колишній голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформації України Володимир Семиноженко та інші. Підприємці переконані: безпосередню відповідальність за розвал української промисловості несе людина, яка, відповідно до своїх функціональних обов’язків, має опікуватися її розвитком. «За час перебування на посаді він не лише не спромігся ініціювати розробку ефективної програми розвитку національної промисловості, незважаючи на вимоги бізнесу, а й навпаки, низкою своїх дій та бездіяльністю зробив усе, щоб такий документ не з’явився», — писали у зверненні до Гройсмана підписанти.
РЕАКЦІЯ В СОЦМЕРЕЖАХ
Оксана МАРКАРОВА, міністр фінансів України:
— Моє професійне задоволення буде повним, коли до перемоги Максима Нефьодова в конкурсі на посаду керівника нової митної служби додасться ухвалений та підписаний Закон про спільний режим транзиту, Закон про АЕО, новий закон про Митну службу, а до призначення Сергія Верланова і вже розпочатого створення нової податкової служби додасться закон про орган фінансових розслідувань у трансформації податкової міліції в нього і загалом нова робота таких двох сильних прозорих ефективних та вільних від корупції служб, як ми поставили собі за мету в нашій стратегії та плані дій.
Але ще рік тому багато хто не вірив, що ми пройдемо навіть цей шлях, багато хто казав, що розділення служб неможливе, що ми не зможемо ні провести конкурси, ні обрати прозоро достойних кандидатів.
Сергій ФУРСА, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:
— Максим Нефьодов виграв конкурс на посаду глави митниці. Вперше в історії України цей орган очолила достойна людина. Це необхідна, але недостатня умова, ми повинні це розуміти. І боротьба з контрабандою починається не на кордоні, а при купівлі будь-якого товару з чеком. Але все одно це справжня перемога. І я сподіваюся, тепер у Макса буде цілодобова охорона і політична підтримка, тому що без неї він нічого не зможе зробити. І йдеться не тільки про МВФ, який проштовхує у нас реформу митниці. Ціна питання — мільярди доларів, які сьогодні йдуть у конкретні руки. І ці руки не будуть просто так дивитися на те, як міліють їхні грошові потоки.
Олександр ГРОМИКО, президент Української асоціації виробників:
— Вітаю Максима Нефьодова з перемогою в конкурсі на посаду нового керівника митниці! Головний виклик для Максима — це кадрове питання. Якщо не провести заміну людей на чесних і нових, репутація буде швидко зіпсована.