Верховна Рада не змогла відправити Кабмін у відставку
Експерт: «Нинішній парламент не здатен народити нічого якіснішого за уряд Яценюка»
«ЯРЕСЬКО ЗАКЛАЛА ВИБУХІВКУ ПІД ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ»
Володимир ЛАНОВИЙ, президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України:
— Своїми діями цей уряд руйнує економіку України. Так виглядає, що все, що вони робили було направлено на зменшення рівня споживання, погіршення умов життя та деградацію в соціальній, гуманітарній й інтелектуальній сфері.
Здається, що люди в кріслах міністрів не знають законів економіки, а діють відповідно до якихось незрозумілих уявлень про них: ніби керувати офісом якоїсь приватної кампанії і Кабінетом Міністрів — це одне й теж: і там працюєш на свою вигоду, і — тут.
От зараз хвалять міністра фінансів Наталю Яресько, мовляв, з неї вийде хороший прем’єр. Але вона ж нічого не розуміє ні в державних фінансах, ні в банківській системі, ні в грошовій. Її найбільша «заслуга» — реструктуризація державного боргу — це злочин проти України. Колись, я певен, ми дізнаємось і відчуємо, яку бомбу цей міністр заклала. Україні запропонували сплачувати замість боргових відсотків, відсотки на зростання ВВП. Це — абсурд. Ми випустили інші боргові папери. Замість того, щоб переглянути ті, що ми мали: змінити дату погашення, ставку відсотків тощо, ми випустили нові боргові папери, які зовсім не пов’язані з основним боргом. Він уже може бути нульовим, а папери «працюватимуть» і зобов’язувати нас платити іноземним компаніям.
Падіння курсу гривні було спланованою акцією. І це — найбільша провина цієї влади перед українською економікою. Бо далі все посипалося за принципом доміно. Перейти на інший рівень курсу — це не механічна дія для економіки. А опустили вони гривню з метою власного збагачення. І головне, що вони не зуміли зупинити негативні процеси, які запустили. Приклад тому так звана реформа в енергетиці — підвищення цін на житлово-комунальні послуги. Зрозуміло, що коли ви втричі підняли вартість долара, то імпортний газ став втричі дорожчим, але ж вихід з цієї ситуації не може бути механічно піднятий тариф... Або ж для стримування девальвації та інфляції вони подавили доходи громадян: заморозили заробітні плати, пенсії, соціальні виплати, ввели нові податки. Це в результаті, зрозуміло, призвело до падіння внутрішнього споживання, а це своєю чергою спричинило падіння внутрішнього виробництва. Люди в уряді не розуміють кон»юнктури світового ринку. Експорт впав. І він буде падати, а вони нам розказують про «китайський шлях»... Точно так же нам розповідали про будівництво стіни на кордоні з Росією. Це така демонстрація діяльності. Вони зовсім не борються з причинами руйнування, лише відволікають від суті справ, аби не допустити, щоб прийшов той, хто зможе їх викрити.
Нинішній склад парламенту не здатен народити нічого якіснішого за уряд Яценюка. Тому що він сам неадекватний завданням, які стоять перед суспільством. Через різні обставини. Перша причина — в умовах зубожіння олігархи почуваються королями: ніхто, крім них, не може профінансувати власні вибори, партії, тому вони набирають у свої команди кого захочуть, і потім через мотузочки керують ними і парламентом. Друга причина — Революція привела в Раду людей просто з вулиці: вони активні, але зовсім не підготовлені насамперед фахово до державницької роботи.
Такий парламент народив нікчемний і корисливий уряд, а тепер не знає, що з ним робити. Революції, якщо вони демократичні, здійснюються для розширення виборчого права. А в нас воно навпаки погіршилося. Тому в нас і відбувається ця колотнеча в стакані води. Ні на що з точки зору програмних підходів, бачення структури уряду й осіб, які мають у ньому працювати, цей парламент не здатний.
Ця криза буде тягнутися. І цей рік буде таким же тяжким, як і попередній.
Наше завдання — провести адекватні вибори.
«ВИБОРИ ЦЕ НЕДОРОГО, НАБАГАТО ДОРОЖЧЕ УТРИМУВАТИ НЕЕФЕКТИВНУ ВЛАДУ»
Андрій НОВАК, голова Комітету економістів України:
— Оцінки діяльності уряду, щоб вони були об’єктивні, повинні робити виключно на основні стану національної економіки.
Немає жодного сектору економіки, підсектору і навіть під-підсектору, де хоча б не було падіння, не кажу вже про зростання. При чому падіння відбулося за минулий рік не на лічені відсотки, а на десятки. І це, попри те що останні два роки Україна отримувала масштабну фінансову допомогу з різних джерел. Звичайно, на війну, в принципі, все можна було б списати, але це можна було б зрозуміти, якби Україна залишилася на одинці зі своїми проблемами. А так, практично увесь цивілізований світ допомагає Україні, відкриваючи ринки, запроваджуючи ЗВТ і надаючи масштабну фінансову допомогу.
Соціальні проблеми були штучно створені нинішнім урядом, коли була запроваджена стратегія, абсолютно неправильна, «затягування поясів». Економічна політика мала бути зовсім іншою. Слід було проводити контрольовану емісію гривні, поквартально підвищуючи соціальні стандарти. Тоді б у нас внутрішній ринок не звужувався, як зараз, а навпаки зростав. Таким чином внутрішній споживач частково компенсовував втрату зовнішнього, зокрема й російського.
Із глибокої соціально-економічної і політичної кризи в демократичних держав є лише один вихід — це вибори. Діюча коаліція, хоч би як вона переставляла між собою гравців, на ніякі технократичні уряди не здатна. Якщо ми хочемо інший результат, нам потрібні інші «доданки». Поки що ми ж переставляємо 20 років одних і тих самих.
І не треба боятися, що скажуть американці, МВФ, чи ще хтось... За два роки війни в Україні відбулися три виборчі кампанії. І нічого, витримали. Вибори — це не проблема. І вибори це не є дорого, набагато дорожче утримувати неефективну владу.