Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Свідомий вибір – свідомих людей

У роки Другої світової війни в арміях багатьох країн світу воювали українці у протистоянні гітлерівський Німеччині та її союзникам
06 травня, 09:45
А. БЕНЧАРСЬКИЙ І Д. ДРОЗД — ВОЯКИ КАНАДСЬКОЇ АРМІЇ

За часів колишнього Радянського Союзу цей факт усіляко замовчувався: вважалося, що представники народів, які населяли імперію, могли перебувати лише в її війську. На тих же, хто опинявся у збройних силах інших країн, влада дивилася з підозрою.

«Доля закинула мене до лав американської армії, — розповідає Михайло Дорошук, котрий по закінченні Другої світової війни все ж повернувся до СРСР. — Мені неабияк пощастило: після перевірки у СМЕРШ мені дали спокій, і я вчителював до самої старості. Але якось знайомий майор-кадебіст, коли ми святкували черговий День Перемоги, порадив «не розслаблятися», мовляв, тобі як радянській людині ми не довіряємо».

«На початку 40-х років у Канаді вже сформувалася численна українська діаспора. І коли ця країна приєдналася до Антигітлерівської коаліції, на сторінках українських газет з’явилися звернення громадських організацій, зокрема Української стрілецької громади та Українського національного об’єднання Канади до уряду: їхні автори пропонували створити окремий Український легіон у Британській армії, — розповідає Людмила ВАЩУК, провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів Центрального державного архіву архівної україніки. — Їх почули, і незабаром чимало канадських українців уже воювали з гітлерівцями».

Це був свідомий вибір свідомих людей. Щоб переконатися в цьому, досить ознайомитись зі змістом листів, які вони писали із фронту своїм рідним та близьким. Наприклад, Іван Якимів 1943 року: «Повірте, що багато з нас, хто тут бореться, вірить, що ще повстане Вільна Незалежна Україна та що всім поневоленим народам усміхнеться доля. Вірю, що ворог не посягне рукою на наші українські землі. Нашим обов’язком є докласти всіх сил, щоби цим разом не торгувались українськими землями і народом, як по минулій війні. Якщо світ бореться за правду, то ця правда мусить рішити, щоби українські землі об’єдналися в одну Українську Незалежну Державу».

Не можуть залишати байдужими й історії про долі окремих воїнів. Двадцятирічний доброволець канадського військово-морського флоту, активний член українських молодіжних та спортивних організацій Антон Леськів у вересні 1940 року написав листа до редакції «Нового шляху»: «Хочу повідомити вас, що від’їжджаю... Все мріяв поїхати на «другий бік», і ось цей день настав. Також хотів бути каноніром, а тепер перейшов іспит і сьогодні став каноніром. Жалкую, що не міг ще раз бути з Вами всіма, але як Бог дасть, повернуся і знов буду з Вами. Не думайте, що я боюся згинути. Я знаю, що я був, є і буду українцем і вмру як українець. Поздоровляю усіх... Лиш одну думку маю: Україна повстане! Слава Україні!».

Це був останній лист молодого українського матроса: невдовзі він загинув.

За словами пані Людмили, до лав канадської армії українці вступали цілими сім’ями. Зокрема, всі десять синів українця Микулика, теслі із Буковини, перебували в армії, чим їхній батько дуже пишався. Більше того, він казав, що коли війна затягнеться, то і його одинадцятий сімнадцятирічний син теж піде до війська. Українці служили в усіх родах і видах війська, їх вигідно вирізняли професіоналізм та високий рівень дисципліни. В архівах збереглося чимало свідчень про те, що тисячі вояків — українців за походженням — були нагороджені військовими відзнаками, зокрема хрестом «За видатні льотні заслуги», Медаллю Британської імперії, Воєнною медаллю.

Майже 50 тис. українців брали участь у війні в лавах канадської, американської, австралійської, британської армій. Зокрема, в тихоокеанському регіоні, в Малій Азії, Північній Африці, Європі, допомагали здійснювати постачання до СРСР військової техніки, продовольства по ленд-лізу, брали участь і в операції «Оверленд».

З перших днів нападу Німеччини на Францію українці, які там проживали, стали зі зброєю в руках на її захист. Український Народний Союз, який діяв у цій країні, звернувся до прем’єр-міністра Е. Даладьє з заявою, в якій наголошував на повній лояльності до французької влади і готовності захищати її разом з французами. А через кілька тижнів, за свідченням французьких істориків, кілька тисяч українців вступили до «Іноземного легіону» й пішли на фронт. За словами колишнього голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, головним чинником, який визначив місце і роль українців у Другій світовій війні, стало те, що вони не мали власної держави. Тому й опинилися в арміях різних країн світу.

1939 року до Війська Польського було мобілізовано понад 100 тисяч етнічних українців, які проживали на теренах Польщі. Тож напад гітлерівської Німеччини на Польщу вони зустріли разом з поляками. У вересні-жовтні 1941 року близько 10 тисяч із них загинули в боях з вермахтом.

«Існує безліч документально підтверджених свідчень, що українці проявили відвагу та жертовність під час боїв, — каже польський історик Гжибовський. — Наприклад, вони відважно захищали Варшаву, проявили себе у славнозвісній битві над річкою Бзура, боях у Померанії. Але після того, як зазнали поразки, більшість із них потрапила у німецьку та радянську неволю».

До речі, в лавах Польського війська по-геройськи воювали і ветерани Армії Української Народної Республіки. Був серед них і Павло Шандрук, який у вересні 1939-го вивів з оточення 29-ту піхотну бригаду. За цю бойову заслугу його нагородили орденом Virtuti Militari — найвищою військовою нагородою Польщі.

Під час святкування чергової річниці перемоги над гітлерівською Німеччиною тодішній президент Франції Шарль де Голль згадав щирим словом і українців: «Разом з нами, французами, перемогу над ворогом наближали й представники інших народів. Були серед них і українські хлопці, котрі мужньо воювали за нашу землю. Хоча їх було не так уже й багато, але ці хлопці уміли воювати...»

Щоб краще уявити участь українців у Другій світовій війні, їхню звитягу й жертовність, досить прочитати слова письменника і публіциста Мирослава НЕБЕЛЮКА: «У гігантському змагу останньої війни українці взяли масову участь. Перейдіть лише цвинтарі полеглих у Нормандії, огляньте лише жертви великого союзного десанту на побережжях Франції — і побачите на вояцьких хрестах стільки українських прізвищ!.. Українська кров лилася під англійським, американським та яким завгодно іншим прапором за високі ідеали».

УКРАЇНА У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ: ЦИФРИ І ФАКТИ             

Звільняючи Україну від німців, вище командування вдавалось до так званого дострокового призову юнаків 16 — 17 років. Їх без підготовки і погано озброєних кидали в бій, з якого мало хто виходив живим.

У роки Другої світової загинув кожен п’ятий українець. Серед червоноармійців, які були призвані до війська влітку 1941-го, уціліли лише три відсотки.

Загальні демографічні втрати України — включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими та евакуйованими — становлять не менше ніж 14 мільйонів людей. Із 41,7 мільйона осіб, які мешкали до війни в УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйонів людей.

Під час евакуації з України на схід було вивезено близько тисячі найважливіших промислових підприємств, які не повернулися назад.

Відступаючи влітку 1941-го, радянська влада залишала випалену землю. Наприклад, при евакуації в Запоріжжі висадила в повітря ДніпроГЕС. Про це не знало ні цивільне населення, ні навіть поблизу розташовані військові частини, значна частина яких була потоплена водяним валом ДніпроГЕСу.

У Дніпропетровську було підірвано хлібокомбінат разом із працівниками. А в Одесі затопили приморські квартали разом з жителями, скинувши поранених червоноармійців у море разом із санітарними машинами. Подібних прикладів «організованого відступу і планової евакуації» — сотні.

Друга світова війна повністю змінила етнічне обличчя українського суспільства. В Україні зникли такі впливові раніше національні меншини, як німці (виселили на схід СРСР), кримські татари, котрі упродовж віків були істотним чинником історії причорноморського регіону. 1944-го їх депортували в Середню Азію. А з майже трьох мільйонів українських євреїв війну пережили 800 тисяч, із двох з половиною мільйонів поляків залишилося менше, ніж 400 тисяч. Натомість, кількість росіян із довоєнних чотирьох мільйонів людей зросла упродовж першого повоєнного десятиліття до семи мільйонів!..

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати