«За дієву любов до рідного міста»
Корона «Дня» — громадським активістам, які рятують історичне обличчя Києва і роблять місто сучасним та комфортним для жителів
Минулий рік був на диво урожайним для Києва щодо збереження історичного середовища, пам’яток та облаштуванні міського простору. Багато справ було розпочато кілька років тому, а цьогоріч вони отримали несподівано позитивний фінал. Так, на Десятинному провулку, 3—5, а це буферна зона Національного заповідника «Софія Київська», почався демонтаж двох верхніх поверхів. Скандальне будівництво на вулиці Гончара, 17—23, так само через порушення будівельних норм у буферній зоні, отримало рекомендацію від ЮНЕСКО про зниження висотності. Далі — об’єкт на вулиці Нижній Вал, 25—27: Київрада теж ухвалила рішення про зниження поверховості. Під тиском активістів Київ обіцяє здійснити консервацію Гостинного двору і вберегти таким чином пам’ятку від руйнування.
І найбільша перемога — це відновлення фундаментів Десятинної церкви, яку протягом останніх років було огороджено парканом, і практично вона перетворювалась на сміттєзвалище. Усі ці справи — це робота ГО «Андріївсько-пейзажна ініціатива» міста Києва та її засновниці Марини Соловйової. За фахом вона юрист, адвокат, а в душі — борець за збереження всього історичного, що є в Києві. Суди, позови, акції протесту, конференції, меморандуми та переговори з київськими депутатами — у цьому жвавому русі живе Марина Соловйова, і за її послідовність, наполегливість, рішучість та обстоювання інтересів киян, таке собі пам’яткозахисне волонтерство, — їй Корона «Дня».
На думку ж самої Марини Соловйової, без консолідації зусиль активістів і влади нічого б не було: «Коли ставимо якісь цілі, то варто послідовно й наполегливо рухатися в цьому напрямку. Важливо знайти однодумців, у тому числі у владних структурах. Бо зміни неможливі за один момент, зараз вони дійсно є, хоч даються важко, і тут ще одна моя мета — змінювати свідомість кожної людини».
Так само змінюють свідомість киян активісти, які візуально перетворюють міський простір. На Контрактовій площі кияни облаштували «Самосад», де в дерев’яних діжках ростуть кущики-квіточки-деревця, але важливо, що простір живе, бо тут проводять і спільні прибирання, і свята, і арт-базари, і творчі посиденьки. Щось подібне з’явилося після Майдану поряд з Михайлівською площею, на місці пустиря та смітника місцеві мешканці з ініціативи активістки Євгенії Кулєби облаштували сквер Небесної Сотні. Однак через суди треба захистити ще земельну ділянку, яку місто віддало колись під чергову забудову. Цього року взяли старт і нові громадські ініціативи — за відновлення найстарішого велотрека Європи, порятунок річки Либідь та перетворення її берегів на зону відпочинку... Спільно і за підтримки киян — все вийде. Хіба ні?