Чорноморські зустрічі
— Якими є пріоритети культурної політики держави стосовно країн Чорноморського регіону?
— Україна має давні багатовікові культурні зв’язки з усіма причорноморськими країнами. Яскравими сторінками історичного минулого нашої країни завжди були і будуть античні держави Ольвія, Херсонес, Боспорське царство, засновані стародавніми греками. Виникненню української писемності ми завдячуємо великим синам болгарської землі Кирилу і Мефодію. Визначний внесок у розвиток української культури зробив молдованин Петро Могила, на нашій землі жив і творив класик грузинської літератури Давид Гурамішвілі. В нашій країні сьогодні мирно живуть і працюють представники всіх народів Чорноморського регіону. На державному рівні підтримується діяльність їх національно-культурних товариств, спрямована на збереження національної самобутності, проводяться широкомасштабні культурно-мистецькі заходи. Тільки за останні три роки ми провели дні культурних обмінів з Болгарією, Молдовою, Азербайджаном, Грузією, Росією, Румунією та іншими країнами. Це державна політика України, метою якої є побудова дружніх відносин із сусідніми країнами та міжетнічний і міжконфесійний мир усередині держави. Без міцних культурних зв’язків неможливе духовне єднання народів, а значить, і політичне взаєморозуміння.
— Як ви оцінюєте нинішній стан українсько-турецьких культурних відносин?
— Ми бачимо в Туреччині країну, яка стрімко входить у сучасне європейське та світове співтовариство, нарощуючи політичну й економічну вагу і не втрачаючи при цьому своєї національно-культурної самобутності. Це дуже важливо сьогодні. І Україна, й Туреччина, загартовані нелегкими історичними випробуваннями, увійшли в третє тисячоліття з незмінним бажанням будувати відносини на основі дружби та взаємоповаги. Це підтвердила нещодавня зустріч у Києві президентів обох країн, що відбулася під час візиту Президента Турецької Республіки Ахмета Неджет Сезера. Що стосується культурного співробітництва, то тут уже чимало зроблено. Цього року в Києві відкрито центр турецької культури і мови на базі Національного університету імені Тараса Шевченка. Ми тісно співпрацюємо в сферах сучасних інформаційних технологій, освіти, науки, мистецтва. В Україні добре знають піаністку зі Стамбула, доктора Босфорського університету Гюльсин Онай та відомого оперного співака Угура, котрі з успіхом гастролювали в нашій країні. Активізувалося співробітництво і на регіональному рівні: між столицями обох держав, Одеською областю і Стамбулом, містами Криму і Турецькими провінціями. Сьогодні в Турецькій Республіці проживає чимало кримських татар, що теж сприяє наведенню духовних мостів між Україною і Туреччиною.
— Яким, на Вашу думку, є значення представницького зібрання країн Чорноморського регіону?
— Ми розглядаємо відносини з країнами Чорноморського басейну як найважливіший фактор миру і спокою в цьому особливому регіоні. У нас є неоціненне спільне багатство — Чорне море, ми прагнемо взаєморозуміння й добросусідських стосунків, отже, повинні більше знати одні про одних. Кращого шляху для цього, ніж культурне співробітництво, людство ще не вигадало.