Коротко / КУЛЬТУРА
Баніонісу 85 років
Відомий литовський актор театру та кіно Донатас Баніоніс відзначив ювілей. На сцені Паневежіського театру він зіграв близько 100 ролей, а на екрані — майже 60, повідомляє НТВ. Величезну популярність і глядацьку любов приніс актору кінематограф. У кіно Донатас Баніоніс дебютував у 35 років у фільмі «Адам хоче бути людиною», але його народження як кіноактора, за його власним визнанням, сталося лише у четвертій кінострічці. Зате цілий ряд його образів згодом потрапили до класики радянського кіномистецтва. Насамперед, це ролі актора в картинах «Ніхто не хотів умирати», «Мертвий сезон», «Соляріс», «Гойя, або тяжкий шлях», «Бетховен — дні життя». Всенародну популярність актору принесла роль розвідника Ладейнікова, хоч, як зізнавався сам актор, на пробах до фільму він не особливо старався, вважаючи, що роль не його. Справа в тому, що до цієї картини розвідники в радянському кінематографі були високі, стрункі красені, а в «Мертвому сезоні» це невисока, трохи огрядна, стомлена людина... За словами Баніоніса, у фільмі він намагався зіграти не розвідника, а людину, яка потрапила в такі обставини. Фільм вийшов за рамки шпигунського роману, розповівши про самотність порядної людини та про жорстокість світу, передавши буденність роботи розвідника, в якій більше очікування та роздуму, ніж дії. Нагадаємо, Донатас Юозович Баніоніс народився в Каунасі 1924 року, а 1940-го приєднався до трупи режисера Юозаса Мільтініса, з якою перебрався до Паневежісу. На сцені цього невеличкого театру артист пропрацював 60 років! Із театром Баніоніс не розлучався, навіть активно знімаючись в кіно. На сцені актор створив понад 100 образів. Серед них ролі у виставах «Смерть комівояжера», «Ревізор», «Брехун», «Як гартувалася сталь», «Гедда Габлер», «Там, за дверима», «Солом’яний капелюшок», «Севільський цирульник» і т. ін.
Раритети Крушельницької в Києві
З 14 травня по 14 червня в Будинку-музеї Марії Заньковецької пройде виставка «На вершині світової слави», яка присвячена життю і творчості легендарної української оперної співачки Соломії Крушельницької. Вперше скарби із Львівського меморіального музею Соломії Крушельницької будуть представлені у столиці України. Основою виставки є старі фотографії, які розповідають про життя та мистецьку кар’єру «незабутньої Аїди», «єдиної у світі Джоконди», «ідеальної Брунгільди» і «чарівної Чіо-Чіо-сан». Соломія Амвросіївна Крушельницька (23 вересня 1872 — 16 листопада 1952) не тільки була відомою оперною співачкою, а й прекрасним педагогом. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» ХХ століття. Співати з примою на одній сцені вважали за честь знамениті Енріко Карузо, Тітто Руффо і Федір Шаляпін. Успіхи Соломії Крушельницької на оперних сценах світу були успіхом і визнанням української музики й мистецтва. Як запевняють організатори виставки, цікавими для глядачів будуть художній і скульптурний портрети співачки, а також відвідувачі зможуть послухати незрівнянний голос Соломії Крушельницької, відтворений на основі старих архівних платівок. На відкритті виставки пройде концерт за участю солістки Львівської філармонії Лілії Коструби.
«Празька весна» в Києві
У нашій столиці до 20 травня проходить виставка живопису в стилі «романтичний реалізм», скульптури чеських авторів (малі форми), а ще можна побачити празькі пейзажі очима українських сучасних майстрів, повідомляє УНІАН. Живопис, графіка й скульптура відібрані з приватної колекції художниці Лариси Ольшевської, яка майже двадцять років життя присвятила Празі. Також можна побачити роботи художників Олексія Кулакова, Наталії Папірної, Олександра Янути, Володимира Труша і Віталія Колесникова. Як зазначають організатори виставки, «Празька весна» — це бажання познайомити українського глядача з українським і чеським мистецтвом європейського рівня та якості. В галереї відбуваються концерти, у яких звучать твори італійських, українських і чеських композиторів.
Випуск газети №:
№78, (2009)Рубрика
Культура