Перейти до основного вмісту

Коротко / КУЛЬТУРА

04 квітня, 00:00

Свято «на вулиці» Курбаса

Кілька днів тому наша газета повідомляла про акції протесту, до яких вдалися актори Львівського театру ім. Леся Курбаса («День» № 55, 29 березня ц. р.: «Досить футболити культуру!»). Актори вийшли на вулицю через незадовільну заробітну плату, аварійний стан будівлі театру й з інших економічних причин. Проте свято відбулося. Першою приємною звісткою став наказ про присвоєння акторові Олегу Цьоні звання «Заслужений артист України», а другою — сертифікат на 500 тисяч гривень, що його подарував театрові голова ради Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ. Про це «Дню» повідомив директор театру Курбаса Олексій КРАВЧУК: «Ці кошти ми використаємо на поліпшення технічної бази, зокрема придбання сучасної світлової апаратури, облаштування гримерних і частковий ремонт глядацької зали». «Є ще третя приємна новина, — додав директор театру. — Фірташ виступив з ініціативою зняти з театрів ПДВ. Так, це кошти невеликі, але вони потрібні театрам для внутрішнього користування, наприклад на нові постановки». Олексій Кравчук вважає, що давно назріла потреба обговорити на всеукраїнському рівні ситуацію, котра склалася з театрами, відтак — модернізувати, наблизити до європейського рівня чинне законодавство щодо театрів, яке не змінювалося з радянських часів, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.

Видано невідомі твори Ольги Кобилянської

У Чернівцях, з нагоди роковин смерті відомої буковинської письменниці Ольги Кобилянської, видано книжку «Огрівай, сонце». Це — збірка маловідомих творів класика, яка складається з новел, оповідань, автентичної публіцистики, мемуарів письменниці, літературної критики та німецькомовних перекладів її творів. Впродовж двох років це видання готувала дослідниця останнього періоду життя й творчості Ольги Кобилянської, доцент кафедри української літератури Чернівецького національного університету Ярослава Мельничук. За її словами, більшість творів збірки ніколи раніше не публікувалися. Оскільки в них зустрічаються діалектизми, які давно зникли з ужитку, у виданні читач знайде словник старих буковинських діалектів. Збірка «Огрівай, сонце» вийшла накладом у тисячу примірників у одному з чернівецьких видавництв, повідомляє Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці.

Етномодерне «Украдене щастя»

Колектив Житомирського обласного українського музично-драматичного театру ім. І. Кочерги вперше звернувся до спадщини Івана Франка і представив глядачам психологічну драму «Украдене щастя». Художній керівник театру і режисер вистави Наталія Тімошкіна зазначає: «У цій постановці ми глибоко «копали» не стільки логіку дій, скільки логіку психології. Було багато відвертих сцен, тому доводилося працювати на грані леза, щоб не перейти до певного роду збочення й зберегти красу». Під час репетицій актори сповна переживали відчуття своїх героїв, а деякі навіть отримували нервові зриви. Глядачі побачили модерну виставу з максимальним наближенням до фольклору, закріпленим музичним супроводом від етно-хаос гурту «ДахаБраха». Головні ролі в прем’єрі виконали: Сергій Артеменко (Микола), Марина Іваненко (Анна) і Дмитро Зіневич (Михайло). У другому складі вистави грають, відповідно, Петро Авраменко, Олена Заведія та Сергій Рогов. Прем’єра отримала схвальні відгуки публіки та критиків. А до Міжнародного дня театру колектив дістав нагороду — театру присвоєно звання «академічного», про що повідомив голова Житомирської облдержадміністрації Сергій Рижук. Директор театру Наталія Ростова зауважує, що нове звання означає й нову відповідальність у роботі. Також воно має позитивно позначитися на піднятті престижу театру, на кращому його фінансуванні та, що важливо, зарплаті працівників, повідомляє Юлія ГУЗ, Житомир.

«Гран Па» та діти

У Донецьку пройшов IX Міжнародний фестиваль дитячих балетних вистав. «Гран Па-2012» зібрав кращих юних танцівників України та зарубіжних країн, які виступали на сцені Донецького театру опери й балету ім. А. Солов’яненка. Ініціатором мистецького свята став художній керівник театру Вадим Писарєв, який вважає: «Сьогодні обличчя українського балету — це збереження всіх канонів класичного танцю». Право відкрити фестиваль було надане Імператорській школі російського балету (м. Санкт-Петербург — Пушкін). На форумі учні Київського хореографічного училища продемонстрували «Дефіле на музику П. Чайковського» у постановці екс-киянина Ярослава Іваненка, який нині працює у Гамбурзі (Німеччина). Потім фестивальну естафету підхопили представники Московського хореографічного училища при Театрі танцю «Гжель», виконавши зразки класичної й сучасної хореографії. А в заключний день Балетний театр Харківської хореографічної школи порадував глядачів виставою «Лускунчик» П. Чайковського. Кращим із кращих юних танцюристів було надано право виступити у гала-концерті. Запам’яталися публіці вихованці Норвезької хореографічної школи «Російський балет», Терада Балет Арт Скул (Японія), хореографічної школи «Фантазія-Балет» з Об’єднаних Арабських Еміратів, танцюристи з Мінська й Кишинева та інші. Наша країна була представлена посланцями Львова, Харкова, Миколаєва, Івано-Франківська та учнями Донецької балетної школи Писарєва, повідомляє Сергій ГОРИЦВІТ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати