Нова магія балету
29 квітня в різних країнах відзначають Міжнародний День танцю
Президент Міжнародної Танцювальної Ради (CID) грек Алкіс Рафтіс нещодавно зазначив, що люди звикли дивитися танець або танцювати самостійно, але рідко думають про нього. День танцю у всьому світі домовилися відзначати в день народження француза Жана Жоржа Новера (1727—1810 рр.), визнаного батьком сучасного балету.
Балет як історія, яку розповідають за допомогою танцю, існує дуже давно. Проте сучасні французькі постановники (так само як і американські, німецькі або шведські) думають про це мистецтво зовсім інакше. Скажімо, у Ліоні, другому після Парижа місті Франції, регулярно проходять Бієнале танцю (остання відбулася у вересні 2014 року). Нинішній керівник фестивалю Домінік Ерв’є головним їх принципом вважає різноманітність:»Ми починаємо з хіп-хопа, услід йдуть циркові артисти, вони роблять надзвичайні візуальні вистави — так звану нову магію, — говорить вона. — Далі — театральні постановки і пластичні вистави. Я хочу показати силу сучасного танцю — те, як він затягує у свої сіті дедалі більше артистів із суміжних мистецтв.
Ми віддаляємося від священного храму танцю, де схилялися лише перед класикою, де концептуальний танець зневажає хіп-хоп, а американці не хочуть знати про французів. Завдяки Інтернету і глобалізації, всі ці напрями зближуються і вступають у діалог. Протистояння таборів і естетик більше немає, глядачі хочуть бачити різні вистави, відчувати полярні емоції».
Не можна сказати, щоб порівняно з цим, в Україні панував сум в різноманітності форм танцю. Молодь танцює хіп-хоп, організовує свята різних стилів сучасної хореографії. До речі, успішно пройшов масштабний конкурс народних колективів, присвячений 110-річчю П.Вірського. Існують у нас різні асоціації і союзи — сучасного і естрадного, спортивного, східного танцю, Українська танцювальна асоціація, яка належить «бальникам», Національний хореографічний Союз (в основному там «правит бал» народний танець). Але кожний з таких мега-гуртів живе окремо і рідко цікавиться тим, що відбувається у «сусідів». Критерії й оцінки тут теж розмиті.
Інколи із здивуванням дізнаєшся, що в пересічних гуртках самодіяльності виховані багаторазові «чемпіони світу». Де цей світ починається і де закінчується, хто міг привласнити цей титул, сказати важко. Ще важче уявити, щоб на одному святі поруч виступали виконавці східного танцю, брейк-данс, contemporary, актуального нині театру танцю.
Звичайно, у зв’язку з цим можна пригадати «Танцюють всі!» — українську адаптацію британського шоу «So You Think You Can Dance?» («Ти думаєш, що вмієш танцювати?») і два сезони популярного «Майданса». Але йдеться не про аматорів, нашвидкуруч навчених, і не про масову конкуренцію великих обласних центрів. Якраз такі «битви» і надають привід оцінювати танець з погляду містечкового патріотизму, тобто мистецтва, яке прирівнюється до «шумового оркестру» на велелюдній площі.
Танець може бути різним. І один його вид іншому не заважає. Це багато разів доводив художній керівник Київського модерн-балету Раду Поклітару, який бере для своїх вистав музику класиків: Баха, Вівальді, Чайковського, і як постановник створює цілком сучасне і актуальне видовище. Сьогодні Поклітару і його колектив у нашій країні не має конкурентів, а його неповторний стиль пояснюється своєрідним поглядом на оточуючу дійсність і не може бути дубльований. Але саме до цього часто-густо вдаються хореографи (особливо молоді), копіюючи балети оригінальних майстрів, які нині легко скачати в Інтернеті. І рухи схожі, і сценічні ситуації повторюються, але секонд-хенд неможливо видати за Haute couture.
До речі, артисти театру «Київ модерн-балет» в кінці квітня відвідають 17-й Міжнародний театральний фестиваль Адани, організований спільно Фондом Сабанчі і Міністерством культури і туризму Туреччини. 27 квітня кияни покажуть виставу «Кармен.TV» у «Performing Arts Center» Університету Сабанчі в Стамбулі.
Великий Новер насамперед піклувався про змістовність балету. Український балет сьогодні загальмовано у своєму розвитку, оскільки не може знайти ідентичні національній ідеї теми і сюжети. Здавалося, все перепробувано, всю класичну літературу балетних лібрето перегорнуто: Шевченко, Франко, Леся Українка, Коцюбинський, Кочерга. І додатково історичні особи і культурні герої, поетичні символи української літератури... І все-таки одна з головних тем, пріоритетних в національній культурі, ще чекає на гідне і оригінальне втілення в балеті. Це тема хліба, символу родючості і результату праці селянина. Про це мені подумалося на одному з міжнародних фестивалів танцю, куди наших балетних колективів поки не запрошують. Йдеться про роботу «Рис» тайванського ансамблю «Небесна брама» під керуванням відомого хореографа Лін Хвай Міна. Для азіатів рис — те ж саме, що для українців пшениця — символ достатку і життєвого благополуччя. Ось чому рис стає головним «героєм» вистави — танцівники перед постановкою два роки спостерігали за циклами вирощування рису, працювали на рисових полях разом з фермерами, і тому їх танець органічно відтворює все, що пов’язане з виснаженням, розоренням і воскресінням рисових полів. Це один із прикладів яскравого, образного підходу до втілення символів національної ідентичності, актуальної ідеї українських постановників.