Помер засновник Театру на Подолі Віталій Малахов
4 жовтня на 68-у році обірвалось земне життя відомого режисера, педагога, генерального директора-художнього керівника прославленого колективу нашої столиці
Сумну новину у facebook повідомила донька Віталія Юхимовича актриса і телеведуча Даша МАЛАХОВА: «Лети, рідний мій»… А тиждень тому Д.Малахова написала на своїй сторінці у соцмережах, що 26 жовтня, Віталія Юхимовича госпіталізували у "Феофанію". Донька митця розповіла, що чекати на швидку довелося близько 5 годин… "Протягом 2 днів ми були між небом та землею. Ніколи ще мені не було так страшно та погано. Про себе дала знати стара отруйна бойова рана й почався сепсис. Передбачити це було неможливо"... Відтоді режисер перебував у тяжкому, але стабільному стані. А 4 листопада засновник Театру на Подолі пішов у Вічність!
«Від нас пішла ціла епоха, режисер від Бога, унікальний, мудрий, неординарний, з приголомшливим почуттям гумору, гостро відчував час, людей, мистецтво. Віталію Юхимовичу, дякую Вам за всі Ваші уроки у розумінні театру, життя, мистецтва... Ви назавжди в моєму серці", – написав у соцмережі режисер Володимир КУДЛІНСЬКИЙ.
«Театр - виплеканий, викоханий, вистражданий - був справою його життя. Театр, сповнений любов’ю – глядачів, акторів, цехів. Бо сам він творив і жив з любов’ю.
Віталій Малахов – митець, творець, легенда. Сьогодні він відлетів у засвіти. Щирі співчуття рідним та колегам Віталія Юхимовича. Боляче втрачати таких людей…», - пишуть у facebook його колеги з Національної спілки театральних діячів України.
«Жахлива новина... Нас залишив Великий театральний маг та чарівник – Віталій Малахов. Мене з ним пов'язувало наше дитинство – студія юних дикторів Українського радіо. Особливо запам'яталося спільне читання повсякденної ранкової телепередачі "Піонер України". Я за Піонерку, Віталій – за Піонера. Царство небесне! Невідновна втрата для культури Києва», - пише Людмила ГОРДЕЛАДЗЕ, гуру українського кінопрокату, екс-директора столичного кінотеатру «Жовтень».
«Помер мій однокурсник з режисерського факультету. Віталік. Народний артист України Віталій Малахов. Напевно, найталановитіший із нас, як режисер, - з сумом констатував Ігор АФАНАСЬЄВ, режисер. - Поки що я витрачав час на акторство, естраду, драматургію театру та кіно – він будував свій театр. Він зробив кілька блискучих робіт у існуючих театрах, а потім почав будувати свій. Попри всі закони фізики та СРСР, він зробив це, він робив це протягом сорока років. Як йому вдавалося годувати своїх артистів, де брав кошти просування божевільної ідеї – побудувати театр на Андріївському узвозі, але зробив це. І сьогодні влада міста Києва повинна, ні, зобов'язана, ні, вона буде проклята Богом, якщо не присвоять цьому театру ім'я Віталія Малахова і не повісять на стіні будівлі меморіальну дошку. Я не можу сказати, що ми були близькими друзями та однодумцями, але саме тому варто прислухатися до моєї думки. Найрозумніший, найталановитіший, що змінив український театр і ставлення до нього, що дав початок плеяді молодих режисерів і навчив їх вірити в те, що шалена ідея про свій театр – здійсненна. Дай Бог його близьким здоров'я та пам'яті, а країні та місту – розуміння, яка особистість нас залишила».
В своєму останньому інтерв‘ю, яке дав «Дню» (7 жовтня 2021 року) Віталій Юхимович, він поділився своїми думками про особливості 35-го театрального сезону:
« Цей сезон, а може й наступний, ми проведемо під лозунгом «Фантастика на сцені». Відкриє проєкт вистава Сергія Павлюка «Приворотне зілля» за романом братів Капранових, прем’єра запланована на 18 листопада. Я вважаю, що починати ставити фантастику з творів українських авторів – символічно. У нас багато хороших письменників, і ми хочемо їх популяризувати…
Я вдячний нашій команді, що ми пережили локдауни і продовжуємо триматися. Всі розуміють, що для нас важлива кожна вистава, трупа працює самовіддано і часто понаднормово.
Щороку перед відпусткою ми ділимося з глядачами нашою статистикою. Так, минулого сезону зіграли 432 вистави, які переглянули 31 263 глядачі, що майже вдвічі менше, ніж до карантину, при тому, що вистав ми зіграли майже стільки ж.
Ми оптимісти, тому продовжуємо будувати плани, в яких і комедії Гі де Мопассана і фестиваль української фантастичної п’єси, ітвір Станіслава Лема. Якщо поставимо хоча б половину, матимемо чим пишатися»…
Смерть зруйнували плани Віталія Юхимовича. Актори Театру на Подолі зізнаються, що відчувають себе сиротами…
Нагадаємо, Віталій Малахов народився 19 липня 1954 року в Львові. Свою творчу біографію він розпочав 1977 року на українському телебаченні. З травня 1978 року по вересень 1979 року — у Київському державному театрі російської драми ім. Лесі Українки, де здійснив постановку широковідомої вистави «Казка про Моніку».
З 1979 року очолив Київський державний театр естради, в якому здійснив постановки вистав: «Я — Київ», «Ніч чудес», «Зоря та смерть Пабло Неруди», «Шахрай мимоволі» та інші.
З 1985 по 1987 рр. працював із своєю трупою на базі Київського Молодіжного театру, а з серпня 1987 року під його орудою трупа театру створила свій театр — Київський драматичний театр на Подолі.
З 1987 року — художній керівник-директор Київського академічного драматичного театру на Подолі, у його доробку понад 60 вистав, це: «Ніч чудес» Шекспіра”, «Вертеп» В. Шевчука, «Опера Мафіозо» за В. Станиловим. «В степах України» за О. Корнійчука, «Квартал небожителів» О. Коротко, «Фантазія для роялю на чотири руки» за А. Ольмерт, «Фараони» О. Коломійця, «Дядя Ваня» Чехова, «Дивакуватий Журден», “Склади слово «ВІЧНІСТЬ» М. Булгакова, «Передчуття Мини Мазайла» Куліша, «Шестеро персонажів у пошуках автора» Піранделло, «Сірі бджоли» Куркова. Трупа Малахова неодноразово презентувала театральне мистецтво України за кордонами нашої держави: у США, Великій Британії, Італії, Мексиці, Коста-Риці, Фінляндії, Німеччині, Греції, Туреччині та у інших країнах.
Віталій Малахов неодноразово отримував престижні нагороди, зокрема, лауреат фестивалю «Київська Пектораль», зокрема, за виставу «В степах України» Корнійчука, «Дядя Ваня» Чехова, «Моє століття» М. Лоранс , «Сірі бджоли»…
Малахов був одним із засновників Міжнародного театрального фестивалю «Київ — Травневий».У 2002 році очолив Міжнародний Булгаковський фестиваль мистецтв, який розпочав свою роботу 7 вересня 2002 року виставою «Собаче серце» за п’єсою М. Булгакова у приміщенні Національного театру ім. Івана Франка.
Віталій Юхимович у 2006 році започаткував фестиваль «Київ-територія миру», де було проведено мистецьку акцію-колаж за участю театрів Києва.
Малахов активно співпрацював із Дитячою Академією мистецтв та Київським державним інститутом театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого, навчав творчу молодь оволодівати майстерністю сценічної виразності, мистецтвом імпровізації та чуттєвої образної заглибленості, якими визначається сценічна майстерність.
У 2006 році театрові під керівництвом В.Ю. Малахова за видатні досягнення у розвитку українського драматичного мистецтва надано статус академічного.
У 2008 році — Малахов лауреат національної премії України ім. Т. Г. Шевченка в галузі мистецтва.
Прощання з Віталієм Малаховим відбудеться у понеділок, 8 листопада, з 12:00 до 15:00 у Театрі на Подолі.
Смерть видатного митця – величезна втрата для всієї театральної спільноти України! «День» висловлює співчуття рідним і близьким Віталія Малахова.
Світла пам‘ять!
Author
Тетяна ПоліщукРубрика
Культура