Перейти до основного вмісту

Про діалог літератури та літературознавства

Вчора у Києві Михайло Слабошпицький представив нове знакове видання
11 грудня, 17:53

Книгу утворюють 35 нарисів, в яких автор пропонує власний погляд на творчу долю письменників від Аcтольфа де Кюстіна та В’ячеслава Липинського до Юрія Щербака та Василя Голобородька. Хоча переважають тут українські імена, читачі знайдуть у книзі також представників інших літератур, зокрема білоруської та азербайджанської. Ці, на перший погляд, не завжди пов’язані в часі та просторі постаті утворюють констеляцію, що відображає глибокий авторський погляд Михайла Слабошпицького на літературу, й кожен елемент якої перебуває на своєму місці.

«Ця книжка не писалася як книжка, – розповідає автор. – Я тривалий час працював у «Критиці», писав передмови, огляди. У цьому ж виданні вирішив зібрати лише деякі матеріали – ті, які, на мій погляд, резонують з сьогоденням. Переконаний, що доба літературного народження стоїть «кованим чоботом» на тексті. Й навіть якщо ви напишете роман про Древній Рим, то сьогоднішнього часу там буде більше, ніж власне Древнього Риму. Попри це деякі статті видалися мені актуальними.

Скажімо, маркіз Аcтольф де Кюстін писав, що Росія несе загрозу всьому світові, що через неї може бути велике нещастя. Це – закупорений «котел», який кипить і ось-ось має вибухнути, застерігав де Кюстін. Він написав про це ще 1839 року, а згодом настав 1917... Звичайно, до цього видання не увійшло багато важливих постатей, про яких я чимало писав. Це і Григір Тютюнник, і Роман Андріяшик, і Юрій Мушкетик та багато інших. Українська література багата – ми просто не здаємо собі справи в тому, наскільки вона багата! Й лише через наше незнання, нечитання, нездальство, недбальство та нехлюйство ми є не очитаними у своїй літературі й не знаємо, що маємо. Є у цій книжці тексти 90-го, 93-го, 95-го років. Мені видалося, що такий підхід буде цікавим ще й завдяки тому, що він пропонує погляди зсередини, з того часу. Там літають політичні та інші «мікроби» ще 90-х років. Тут представлена моя політична та естетична реакція на тогочасні явища».

Оскільки на презентацію, яка відбулася у книгарні «Є», окрім численних читачів, завітала також, мабуть, з половина запропонованого Михайлом Слабошпицьким «списку», й навіть ті, хто до нього не потрапив, захід перетворився на справжній літературний форум. Володимир Базилевський, Юрій Мушкетик, Дмитро Павличко, Юрій Щербак, Наталя Дзюбенко-Мейс, Валерій Гужва, Павло Мовчан, Іван Корсак, Любов Голота, Григорій Гусейнов, – кожен з гостей поділився власним сприйняттям літературознавчих студій автора. А актриса Наталя Сумська виконала для присутніх пісню Олександра Ігнатуші «Мрія про Україну».

Детальніший репортаж про імпровізований діалог літератури та літературознавства, свідками якого стали гості презентації, читайте на шпальтах «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати