Перейти до основного вмісту

Сади на... полотнах

Творче об’єднання «Палітра Флори» відзначило своє 10-ліття виставкою «Жива картина»
17 липня, 17:16
«ЗАМРІЯНА» — КВІТКОВЕ ПОЛОТНО ОЛЕНИ ЗАЙЦЕВОЇ

Експозицію відкрито в Музеї книги та друкарства України (на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника).

Виставка представляє фрагменти української інтерпретації древнього японського мистецтва ошибани (яке перекладається як «притиснена квітка»). На відміну від ікебани — «живої квітки» — цей вид флороживопису використовує будь-який квітковий та рослинний пресований матеріал. Понад сорок років тому почали розвивати це східне художнє ремесло в Україні майстри декоративно-ужиткового мистецтва Валентина Чаус та Ніна Мінченко. Сьогодні статус апологетів флористичного мистецтва перейшов до 13-ти майстрів, які входять до творчого об’єднання «Палітра Флора». На урочистому відкритті лунала музика та вірші поетеси Олеонори Зими.

На квіткових полотнах Олени Зайцевої — танцівниці в тюльпанових спідницях, жінки з глечиками ідуть по воду, кольоровий полосатий кіт.

— Найкращий творець — це природа, — запевняє майстриня. — Я викладаю флористику та фітодизайн у дитячому центрі Оболонського району Києва. Саме дитячі малюнки надихають мене на творчість. До того ж, якщо ви робите щось власноруч, ви назавжди вирішуєте проблему подарунків.

Олена Антонівна працює з різними техніками флороживопису: класичній — ошибана, автентично українській — петриківській, як на картині «Погляд у себе», на якій в теплих пастельних тонах апліковано фантастичного птаха з розмашистими крилами та хвостом, як на традиційних петриківських виробах. Також художниця працює у техніці флоромозаїки. «Ми використовуємо зернові. Спершу малюємо ескіз майбутньої картини, вкриваємо тло клеєм і акуратно тонким шаром посипаємо потрібні частини маком, манкою, гречкою та іншими крупами. І жодних фарб! Колір завжди природній», — пояснює майстриня.

У такій же техніці творить свої картини ікони Петро Козловський, вчитель малювання з Одеської області. У рідному селі він створив і подарував церкві цілий флоромозаїчний іконостас! Економіст Любов Сільченкова також вдається до техніки мозаїки, використовуючи тополю сріблясту, троянду і бересту.

Ніжно-оранжеві, майже прозорі коробочки фізалісу перетворює у чорно-білу флористичну графіку майстриня Валентина Процко. Вона вже вісім років віддала флористиці і має численні нагородами та грамотами, зокрема — спеціальний приз міжнародній виставки в Японії.

Художниці Валентина Суботіна, Глафіра Сікорка, Вікторія Ткаченко викладають квіти на склі, створюючи флоровітражі. Вікторія Ткаченко, яка у флороживописі менше року, також ексепиментує з флористичними прикрасами на глині.

Валентина Суботіна, психолог, арт-терапевт у психологічному центрі «Атма», надає своїм роботам не тільки естетичного, а й лікувального значення. Її творчість — це симбіоз фото, музики та флористики. «Дітками, з якими я працюю, я даю слухати Моцарта, Вівальді, Вагнера, — розповідає майстриня. — Вони малюють музику фарбами, довершують картину квітами».

На виставці дебютувала Людмила Бабієць. Свої художні історичні реконструкції представила дитячий арт-учитель Лариса Димніч. А Тетяна Михайличенко вразила реалістичними картинами з тополиного пуху. Техніка виконання таких картин дозволяє тонко передати світло і тінь. В оксамитовий папір втирається тополиний пух (чим його більше, тим світлішим буде малюнок на полотні).

— Ми популяризуємо ошикану, як мистецтво, яке може вивести людину з лабіринту депресій, зі складного психічного, навіть політичного і економічного стану, — запевняє організатор виставки, журналіст та флоромитець Тетяна БЕРДНИК. — Нині всі дуже заклопотані. Нема часу подивитися в небо: на зорі, на сонце. Всі кудись спішимо... А ошибана дає можливість зупинитися, і зосередитися, побачити красу навкруги»...

До речі, флороживопис — дуже низькозатратний вид мистецтва. Матеріали буквально ростуть у нас під вікнами. Так для аплікації квітів на картон, як стверджують майстрині, достатньо звичайного клею «ПВА». На виконання однієї роботи може знадобитися від трьох-чотирьох годин до декількох днів і навіть тижнів. Отож залишається лише додати трішки бажання, праці і фантазії — і кожен зможе самотужки прикрасити свої помешкання флористичним шедевром.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати