«Спроба подолати жахи війни»
У Чернівцях уп’яте відбувся щорічний Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz![](/sites/default/files/main/articles/09092014/10celan.jpg)
За словами організатора і президента фестивалю Святослава Померанцева, гаслом V Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz є «Музи не мовчать».
В Україні йде реальна війна — сказав С. Померанцев. — Здається, за таких умов проведення будь-яких фестивалів є недоречним. Але мистецтво — це також таке собі подолання смерті. Тому цьогорічний Meridian Czernowitz — це не свято, а спроба подолати жахи війни.
Традиційним целанівським акцентом фестивалю стало представлення нових книжок поета, перекладених українською. Загалом, у Чернівцях до 100-річчя з дня народження свого великого земляка мають намір видати всю його творчу спадщину.
До Чернівців уперше завітав син легендарного єврейського німецькомовного поета Пауля Целана Ерік Целан, який не є літератором та письменником. Він приїхав як гість фестивалю, щоб відвідати чернівецькі адреси, пов’язані з біографією батька. Разом із ним приїхав із Франції Бертран Бадью, який є целаністом, видавцем творів та листів Пауля Целана в Німеччині та у Франції. Спільно з ним Ерік Целан підтримує та опікується літературною спадщиною Пауля Целана. Оскільки за його словами, сьогодні ім’я Пауля Целана дуже популярне, передусім серед інтелектуальних кіл Франції.
До V Міжнародного поетичного фестивалю світ побачили й важливі різножанрові видання, що були представлені у Чернівцях. Уперше можна ознайомитися з «пізнім» Целяном («Світлотиск. Пауль Целян») у перекладі Сергія Жадана, творчість І. Карпи вийшла у новій збірці публіцистики, есеїстики та інтерв’ю («Ірена Карпа — письменниця, співачка, мандрівниця»), а ще можна почитати «Пісні пісні. Збірка низької поезії та примітивної лірики» поета, перекладача та публіциста Андрія Бондара, «Всесвітню історію 21-го століття» Нільсена, у перекладі — Дениса Суворова, Юрія Андруховича, Катерини Бабкіної та розповіді чернівецьких авторів 60—70-х років минулого століття («Черновицкие рассказы», які уклали — Б. Брікер, А. Вишевський.
Сергій Жадан і «Собаки в космосі» представили у Літньому театрі міста альбом-книжку «Бийся за неї», ілюстрації до якої зробив чернівецький художник Артем Колядинський. Книжка містить CD з новим альбомом. У рамках фестивалю Сергій Жадан та музичний гурт «Собаки в космосі» вирушать у тур з метою популяризації нового альбому. Митці з концертами побувають у Європі, а саме у Варшаві (Польща), Празі (Чехія), Берліні, Мюнхені, Штутгарті, Кьольні (Німеччина) та Відні (Австрія).
— Можливо, нині не найкращий час для концертів, але певен також, що сьогодні особливо важливо всім нам триматися разом, обмінюватися нашою енергією, ділитися нашою вірою, — зазначив Сергій. — Тому ми робимо у вересні виступи й, враховуючи реалії війни, вхід на концерти в Україні є вільним, а також спробуємо зібрати під час цих акцій кошти для поранених у зоні АТО. Сподіваюсь, українці нас у цьому підтримають. Адже, зважаючи на війну, яка триває в Україні, тур покликаний стати дискусійним майданчиком, який має на меті донесення важливих месиджів — об’єднання, діалогу, примирення, загального європейського простору — культурного і ментального, формування цілісного українського суспільства — від сходу до заходу, від півдня до півночі України.