«В ім’я твоєї волі!»
У Донецьку вшанували пам’ять Платона Воронька
У міському Будинку працівників культури відбувся літературний вечір «В ім’я твоєї волі!», присвячений 100-річчю відомого українського поета. Свято об’єднало людей різних поколінь, деякі з них вперше почули художнє слово Воронька.
Нагадаємо, поет народився 1 грудня 1913 року на Сумщині, його дід був мандрівним лірником — мабуть, саме він відкрив онукові мелодійність українського слова. З часом багато віршів Платона Микитовича стали піснями, зокрема «Коні вороні», «Біля причалу» та ін. Воронько був учасником Другої світової війни. Та його воєнна лірика просякнута ніжністю, він буквально кричить в одному зі своїх віршів: «Скільки жадоби кохання в мені — скаже, хто був на війні».
Найвідданіші читачі Воронька — дітвора. Платон Микитович казав: «Я не знаю, чи читатимуть те, що я написав для дорослих, а діти читатимуть довго...» Під час вечора «В ім’я твоєї волі!» учні донецької школи № 51 розповідали віршики про хвалькуватого кота, хлопця Помагая, маленьку Оленку — ці кумедні герої дуже близькі малечі.
Захід у донецькому Будинку працівників культури збігся з великим християнським святом Введення у храм Пресвятої Богородиці. Символічно, що кульмінацією вечора стала поема «Мати іде!» — ода жінці, у котрої «в пелюшці — Вічність».
Захід організувала аспірант філологічного факультету Донецького національного університету Марія Доценко, вечір Платона Воронька — її режисерський дебют. «Дуже втішно бачити серед гостей людей різних поколінь. Сподіваюся, діти почули слова, що тут були сказані.
Платон Воронько — визначна особистість в українському культурному процесі, у нього була складна доля, але він писав такі яскраво-емоційні вірші для дітей! Було б чудово, якби у різних містах України регулярно згадували про Платона Микитовича», — каже Марія Доценко.
У вітальні Будинку працівників культури зробили виставку книжок Платона Воронька із фондів Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. Крупської. Багато експонатів видано ще за життя поета, вони проникнуті його духом, тому люди з цікавістю гортали старенькі томи.
Директор Будинку працівників культури Майя Калиниченко наголошує: «Ті, хто виходив на сцену протягом вечора — не артисти, а звичайні люди, які зібрались, щоб подарувати іншим красу українського слова. Сьогодні деякі почули ім’я Платона Воронька вперше — не треба цього соромитися, добре, що донеччани отримали нагоду познайомитися з цим видатним поетом. Ми проводимо багато подібних заходів, зараз плануємо вечір поезій Григорія Кривди. Такі зустрічі дуже важливі, бо на них люди об’єднуються завдяки культурі».