Перейти до основного вмісту

Від «Німфоманки» до війни в Україні

З 6 до 16 лютого в Німеччині триватиме 64-й Міжнародний Берлінський кінофестиваль
06 лютого, 10:21
БЕРЛІНАЛЕ-2014 ВІДКРИЄТЬСЯ ПРЕМ’ЄРОЮ ФІЛЬМУ «ГОТЕЛЬ «ГРАНД БУДАПЕШТ» (АМЕРИКАНСЬКОГО РЕЖИСЕРА УЕСА АНДЕРСОНА) — КАРТИНОЮ, СТИЛІЗОВАНОЮ ПІД КЛАСИЧНІ ЕКРАНІЗАЦІЇ ДЕТЕКТИВІВ АГАТИ КРІСТІ / ФОТО З САЙТА KINOPOISK.RU

Форум відкриється прем’єрою фільму американського режисера Уеса Андерсона «Готель «Гранд Будапешт». Автори  стрічки, стилізованої під класичні екранізації детективів Агати Крісті, обіцяють «вбивство, помсту, кохання і пригоди». Акторський склад привабливий в усіх сенсах: Рейф Файнс, Метью Амальрік, Едріен Броуді, Ф. Мюррей Абрам.

•  «Готель «Гранд Будапешт» приписаний до основного конкурсу Берлінале, проте в призовій гонці участі не братиме. Так само поза конкурсом, у підсекції Berlinale Special покажуть і деякі інші давно очікувані стрічки. Найбільший ажіотаж серед фестивальної публіки вже зараз викликає прем’єра першої частини проекту «Німфоманка» Ларса фон Трієра — так званої довгої, режисерської версії на 2,5 години, котра навряд чи вийде в прокат. Галас з більш комерційним, рекламним акцентом супроводжуватиме  презентацію «Афери по-американськи» Девіда О. Расселла — кримінальної трагікомедії, номінованої на десять «Оскарів», з Крістіаном Бейлом, Емі Адамс та Бредлі Купером у головних ролях. Сценарій картини, спочатку заборонений через свою неоднозначність, було написано на основі реальних подій — оперативного експерименту ФБР, внаслідок якого перед судом постали багато високопоставлених політичних діячів Америки.  Багато зірок і в авантюрній драмі Джорджа Клуні «Мисливці за скарбами» — Метт Деймон, Кейт Бланшетт, Жан Дюжарден, Білл Мюррей.

•  Всім буде цікава нова документальна стрічка Мартіна Скорсезе з робочою назвою «Нью-йоркський книжковий огляд», присвячена культовому американському літературному журналу. Показ її незавершеної версії супроводжуватиметься дискусією з участю режисера і ключових учасників зйомок.

•  Що ж до самого конкурсу, то в нього включено 20 картин. Одне з найвідоміших імен — незалежний американський кінематографіст  Річард Лінклейтер. Його торішня робота «Перед опівніччю» отримала одностайне схвалення критиків.  У конкурсі він бере участь з «Отроцтвом» (у головних ролях — Патріція Аркетт, Ітан Хоук). Тріумфатор Берлінале 2009 року, перуанка Клаудіа Льоса (тоді «Золотим ведмедем» відзначили її приголомшливе «Молоко скорботи») цього разу вона експериментує з мейнстрімом: її «Кричи/Літай» — американо-іспано-французька копродукція з Дженніфер Коннеллі, Кілліаном Мерфі та Мелані Лоран. Серед інших учасників — «Шлях ворога» (режисер — Рашид Бушареб, Франція) з блискучим афроамериканським актором Форестом Вітакером у головній ролі, «В порядку зникнення» (Ганс Петтер Моланд, Норвегія) зі Стелланом Скарсгардом, «Маленький будинок» (Йодзі Ямада, Японія), «71» (Ян Деманж, Британія), «Страти» (Янніс Економідес, Греція), «Улюблені сестри» (Домінік Граф, Німеччина) і робота живого класика європейського кіно, творця легендарної стрічки «Хіросіма, кохання моє», вихідця з французької «нової хвилі» Алена Рене «Любити, пити і співати» (міжнародна назва — «Життя Райлі»).

•  До складу основного журі увійшли  американський сценарист і продюсер Джеймс Шамус (голова), гонконзька зірка Тоні Люн, не менш відомий американець Крістоф Вальц, французький режисер Мішель Гондрі, американський продюсер Барбара Брокколі, акторки Тріне Дюрхольм (Данія) та Грета Гервіг (США), іранський режисер Мітре Фарахані.

•  Конкурс цього року явно германоцентричний: сім фільмів знято за участю країни-господині фестивалю. Наші режисери не беруть участі в жодній фестивальній секції. Проте українська тема все-таки представлена: у паралельному конкурсі «Панорама» покажуть документальну драму «Моя мама, війна і я» (Німеччина). Режисер Тамара Тремп (у співавторстві з Йоганном Фейндтом) намагається розгадати таємницю свого народження, знайти батька, російського офіцера, зниклого безвісти на полях битв Другої світової війни. Як буває в таких випадках,  особиста історія переростає в осмислення історії людства. Пошуки Тамари приводять її до України, до дослідження наших колективних травм, пов’язаних з війною.

•  Нагадаємо, головний приз фестивалю — «Золотий ведмідь» вручається кращому фільму, Гран-прі журі — картині, яка зазвичай з тих чи інших причин не одержала «золота», однак  склала гідну конкуренцію переможцеві, а «Срібних ведмедів» дають за кращу режисуру, кращий сценарій, кращій акторці й актору. Є «Ведмідь» за видатний внесок у мистецтво — їм можуть відзначити оператора, костюмера, монтажера або композитора. Особливий престиж — у премії Альфреда Бауера за відкриття нових шляхів у кіномистецтві. З 2006 року вручається також приз за «Кращий дебют». Нарешті, почесного «Золотого ведмедя»  цього року присудили майстрові британського соціального реалізму Кену Лоучу. Інших лауреатів оголосять 16 лютого.

На Берлінале-2014 працюватиме наш кореспондент,  і читачі «Дня» зможуть дізнаватися про основні події найбільшого європейського кінофестивалю з перших рук.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати