«Чому ви так боїтеся журналістів?»
Суд окупантів над Миколою Семеною — за «мислезлочин»![](/sites/default/files/main/articles/24032017/1semena.jpg)
У понеділок, 20 березня, в окупованому Сімферополі мав розпочатися судовий розгляд справи проти журналіста Миколи Семени, якого, нагадаємо, звинуватили у закликах до «порушення територіальної цілісності РФ» через його статтю із схваленням блокади півострова на інтернет-ресурсі «Крим. Реалії», що вийшла в розділі «Думки».
► «День» уже писав про позицію Миколи Михайловича та його адвокатів, зокрема цитуємо Андрія Сабініна: «Захист виходить із позиції Семени про те, що, відповідно до ч. 4 ст. 15 Конституції РФ, міжнародні договори Російської Федерації є складовою частиною її правової системи. Якщо міжнародним договором Російської Федерації встановлені інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору. Відповідно до чинних міжнародних договорів територія Республіки Крим є частиною України, а принцип територіальної цілісності обох держав може розглядатися лише в контексті договорів, що існують на сьогодні і визначили кордон раніше, в 1997—2004 рр. Крім того, позиція висловлена журналістом, на його думку, в рамках допустимої суспільно-політичної дискусії щодо проблеми Криму і є реалізацією його права на свободу висловлювання думок» (див. «День» № 13-14 від 27 січня ц.р.).
Проте на першому засіданні, коли справа мала розглядатися по суті, розгляду як такого не було. Сам Микола Михайлович розповідає «Дню»: «Перше ж, знову невдале, слухання по суті справи виявило і політичний, і замовний характер процесу. Здавалось би завдання суду полягає в тому, щоб добре підготуватись до процесу. І вони, треба сказати, «підготувались».
По-перше, відмовили журналістам у праві вести фотозйомку і відеозапис засідання. Тим, хто прислав відповідне клопотання поштою, — аргументували тим, що треба було подавати особисто. А тим, хто подавав клопотання особисто, відмовили тим, що сказали, треба було подавати поштою.
По-друге, всі попередні засідання, які були тільки підготовчі і за КПК були закритими, проводились у великих і добре облаштованих залах. А коли надійшла черга основного слухання, яке мало бути відкритим і гласним, для нього відвели найменший зальчик, в який пустили лише сторони процесу і «свідків», для журналістів не лишилось місця. Більше того, нам з адвокатами довелось розміститися за крихітним столиком, на якому ще стояла якась апаратура, а поверх ми змушені були покласти свій одяг, а вже на нього документи. В таких умовах суд працювати не міг, тому Олександр Попков, який своєчасно виявив, що поряд пустували два великі судові зали, заявив клопотання про забезпечення для засідання належних умов. На що представники прокуратури заявили, що це вже неповага до суду і забаганка адвокатів. Може, їм ще подати каву в ліжко? Суддя Надія Школьная хотіла відразу вести засідання далі, однак адвокат попросив все ж, як належить за КПК, спочатку прийняти рішення за клопотанням. Тоді суддя замість того щоб перейти в більшу залу, просто перенесла засідання на інший день. Постає питання: чому ви так боїтеся журналістів, якщо ви праві і у вас все законно?»
► Тож наступне засідання має відбутися вже майже за два тижні, 3 квітня. Адвокат Семени Олександр ПОПКОВ на запитання «Дня» про його прогноз щодо подальшого розгляду справи після такого початку відповів: «Не готовий я гадати, яким буде процес. Протягом трьох попередніх засідань все проходило більш ніж коректно щодо захисту. Суд не задовольняв наших заяв по суті справи, але при цьому вельми лояльно ставився до наших прав, наприклад, відклав засідання, коли на обшуку в адвоката Курбедінова вилучили комп’ютер і документи по справі. Так що те, що відбувалося в понеділок, для нас стало одкровенням, хоча в російських судах подібне практикується. Знову ж поки рано обговорювати правосуддя в справі Семени, ми тільки на початку шляху. Ми можемо говорити про прояв правосуддя на досудовому слідстві. Так, наприклад, нам слідчі перешкоджали в отриманні документів у справі. Ми оскаржили відмову у видачі документів, а кримські суди заплющили очі на очевидне беззаконня з боку слідства. Навіть рішення Конституційного Суду РФ не стало аргументом для суддів. А ще там окрема історія з дозволом на моніторинг комп’ютера Семени — він виданий Головою ВС Криму фактично заднім числом, після того як вони моніторили щосили» (нагадаємо, на останньому «Дню» наголошував й інший адвокат журналіста, Андрій Сабінін).
► Микола Семена в інтерв’ю на тому ж ресурсі «Крим. Реалії» зазначив, що готовий і до найгіршого вердикту суду. Тобто до реального строку ув’язнення. Олександр Попков утримується від прогнозів. «Стаття досить важка — до 5 років позбавлення волі. За цією статтею в Росії вже кілька людей отримали реальні терміни позбавлення волі. Наприклад, майже невідома в Україні краснодарська активістка Дарина Полюдова, яку відправили на два роки в колонію за акції солідарності з українським народом», — говорить адвокат.
► «День» і надалі слідкуватиме за ходом справи. Наразі ж, як радить Олександр Попков, необхідно донести до кожного — нашого колегу «переслідують за його думку, за його діяльність, за мислезлочин, за те, що він закликав повернути Крим Україні. Хоча з подібними заявами і резолюціями виступають різні політики і організації — від Європарламенту до ООН. А ще — його судять за статтею, яка була введена в дію якраз у зв’язку з подіями в Україні».