Перейти до основного вмісту

Чорнобильська трагедія: від віктимності до вітальності

13 травня, 13:46

В Києві презентували перший документальний фільм про Чорнобиль, який фокусується на позитивному майбутньому радіоактивної зони

Україна ніколи не зможе подолати складні та болючі наслідки Чорнобиля, якщо про цю проблему говорити лише раз на рік. Цю ідею намагаються донести глядачам творці документального фільму про Чорнобиль «Тут є життя».

Автори стрічки – команда української мережі енергетичних інновацій Greencubator – насамперед ставлять питання про те, як можна розвивати радіоактивну територію і перестати сприймати її, як Зону відчуження.

12 травня у Києві відбувся передпоказ документальної стрічки та зустріч з деякими з героїв фільму та командою Greencubator.

«Якщо ми будемо звертати увагу на Чорнобиль тільки один день на рік, 26 квітня, то ця позиція не приведе нас нікуди. І я думаю, що наше велике завдання – це задавати питання. Задавати їх фільмами, спілкуванням. Зробити із зони виключення зону включення. Ми ніколи не зможемо вилікувати цю рану, якщо не приділятимемо їй увагу постійно. Це, власне, одна із наших ключових ідей. Ми хочемо і надалі задавати більше складних питань і робити це не тільки 26 квітня», - пояснює координатор української мережі енергетичних інновацій Greencubator Роман Зінченко.

Фільм збудований на історіях людей, чиє життя пов’язане з Зоною відчуження, містом атомників Славутичем – наймолодшим містом України, яке було побудоване 1986 року для евакуйованих після Чорнобильської катастрофи з теперішньої зони відчуження працівників ЧАЕС. Також фільм показує людей, які працюють на ЧАЕС, з радіоактивними небезпеками та захистом від них, наукою та унікальною екосистемою, яка відновилася в Зоні.

 

 

Історія створення документальної стрічки почалася з експедиційної поїздки команди Greencubator в місто Славутич. «На TeslaCamp, організованому Greencubator в 2015 році я познайомилася з Дмитром Корчаком, заступником директора Агентства регіонального розвитку міста Славутич. Діма запросив нас долучитися до заходів, присвячених 30-ій річниці аварії на Чорнобильській АЕС в місті Славутич. Проте, замість організації чергового хакатону чи конференції ми спробували себе в новому амплуа, знявши свій перший документальний фільм. Цим фільмом ми хотіли перейти від парадигми віктимності, яка часто панує в українському суспільстві навколо Чорнобильської теми до ідей вітальності, до погляду на цю територію як точку відродження та можливостей», - пояснює менеджер розвитку Greencubator Ксенія Чоні.

Команда Greencubator планує не зупинятися лише на знятому документальному фільмі. «Один із викликів Чорнобиля полягає в тому, що нам потрібно щодня ставити запитання: «Який же наш проект майбутнього?». І коли він існуватиме, ми зможемо сформувати імунітет до повторення помилок», - говорить Роман Зінченко. Серед таких питань – як поводитися із радіоактивними елементами, які залишилися в Чорнобилі, на скільки ефективним для убезпечення території є проект «Укриття» та чи можливо перетворити ЧАЕС на сонячну електростанцію.

До слова, телевізійна прем’єра документального фільму «Тут є життя» відбудеться вже сьогодні, 13 травня, о 22:10 на UA:Перший. Для закордонного мовлення стрічка вийде також в супутниковій мережі з англійським перекладом.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати