Експерт: «Варто говорити не лише про цензуру, а й про готовність суспільства підтримувати незалежні медіа»
3 травня відзначили Всесвітній день свободи преси
Щорічно 3 травня, починаючи з 1992 року, відзначається Всесвітній день свободи преси.
Цього дня в 1991 році в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», яка закликала уряди держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. Відтоді, проголосивши в декларації, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільна, плюралістична й незалежна преса, для цивілізованої світової спільноти ці принципи залишились незмінними.
За словами медіа-експерта Юрія Луканова, Всесвітній день свободи преси покликаний не лише нагадати суспільству про важливість незалежних медіа, а й стимулювати читачів підтримувати якісні ЗМІ.
Цього дня варто говорити не лише про цензуру, а й про готовність суспільства підтримувати незалежні медіа. В Україні усвідомлення цього відбувається паралельно із процесом становлення громадянського суспільства. Тобто, все більше українців на разі відчувають необхідність підтримувати якісну пресу, в тому числі, гаманцем. Але, на жаль, в критичну масу вони ще не переросли. Думаю, що це питання часу, можливо, найближчих п’яти років, — відзначив у коментарі «Дню» голова Незалежної медіа-профспілки України Юрій ЛУКАНОВ. — У нашій країні встановлено специфічний вид цензури. Віктор Янукович, прийшовши до влади, підпорядкував собі всі гілки влади, силовиків. Олігархи, які володіють переважною більшістю ЗМІ, мусять рахуватися з цим, вони не хочуть псувати стосунки з президентом через критичні матеріали, які можуть з’явитися в їхніх медіа. Тому вони займаються самоцензурою. Тим не менше, в країні існує певний дух вольності. Мабуть, завдяки здатності журналістів до опору. Варто згадати хоча б минулорічні протести проти «закону про наклеп», коли влада змушена була від нього відступитися.
Author
Вадим ЛубчакРубрика
Медіа