Коли газета – це розкіш
Анна ДОМБРОВСЬКА: «Для мешканців сходу інформаційний голод гірший за бажання поїсти»
Воєнний журналіст, волонтер Анна Домбровська вже більше року перебуває на передовій, знімаючи вражаючі документальні стрічки не лише про умови життя, побут українських військових, а й щоденні проблеми, з якими доводиться зустрічатися мирним людям — відсутність побутових зручностей, світла, опалення, продуктів харчування, грошей та... об’єктивної інформації про те, що насправді відбувається в країні і коли можна чекати закінчення війни. Віднедавна Анна на волонтерських засадах розповсюджує на передовій газету «День», а вражаючі фото та тексти з реакцією людей публікує на своїй сторінці у «Фейсбуці».
Для нашої газети це не новий досвід. Не завжди доставляти газету на передову дається легко, але вже два роки «День» потрапляє на блокпости та в окопи наших військових. Минулого року тричі на тиждень системно постачали газету для мешканців прифронтової зони. Віднедавна в доставці допомагає Анна Домбровська.
«Більше року працюю в зоні АТО. Часто доводиться їздити в мирну частину України. У якийсь момент було прийняте рішення допомагати людям, зокрема брати газети і розвозити, — розповідає Анна Домбровська. — Тут у них лише однобока інформація. А це дуже неправильно. Починаєш говорити з людьми, і розумієш, що вони тобі переказують новини з російських каналів».
За словами Анни, в зоні проведення АТО українського телебачення, радіо і газет практично немає. «За виключенням тих несистемних випадків, коли газети привозять або волонтери, як ми з газетою «День» це робимо, або самі видавці якимось чином передають частину накладу нереалізованих або додатково надрукованих газет, — продовжує волонтер. — За підтримки Міністерства інформаційної політики України відновлено випуск газети «Спецвыпуск для жителей Донбасса», яку ми також розповсюджуємо. Але 20 тисяч накладу — це дуже мало. Це не охопить навіть мешканців кількох райцентрів. І Києву не треба плекати ілюзій, що схід покритий інформаційно. Тут легко можна зловити на стару антену російські телеканали, російське радіо і деякі розважальні музичні радіостанції. Транслюються також канали «ДНР»/«ЛНР». Українські ЗМІ, повторюсь, практично відсутні. Тому дуже важливо розповсюджувати газети. І неабиякі — а саме «День», за що вдячна редакції і волонтеру Олександру Юркову, який надав частину газети. Це дуже важлива і правильна позиція редакції. Якщо тут і зустрінеш якісь видання, то вони здебільшого російськомовні. А «День» — це не просто українська, це газета з позицією. Люди хочуть читати українською. Люди хочуть читати про Україну. І це видно по реакції місцевих мешканців, які тішаться, коли отримують «День», мов діти. Чесно, ті люди з прифронтової зони, кому ми давали «День», не просто дякували, а й зізнавалися що для них це стало святом. Бо можливість на сході прочитати повноформатну серйозну газету, яка користується авторитетом, це розкіш. Насправді на сході знають та люблять «День», читали його раніше. У нас зараз є можливість системніше і більшими обсягами розповсюджувати «День». Сподіваюся, що через небайдужих людей, зокрема Фонд підтримки вашого видання, пана Юркова, ми будемо співпрацювати ще краще. Розумієте, всі ці новітні технології та онлайн-ресурси — дуже класно. Але одна справа, коли тобі до рук дали газету, ти прочитав і передав сусіду. Інша — коли ти мрієш про доступ до Інтернету в далекій перспективі. Люди шукають у вашій газеті інформацію про те, що відбувається в країні, коли закінчиться війна, яка позиція Президента щодо відновлення зруйнованих територій, де вони продовжують жити. Ми розповсюджували «День» в Опитному, Пісках, Нетайлове і Первомайське... Місцеві, навіть ті, що спочатку дещо симпатизували «ДНР», вже давно зрозуміли, що таке «русский мир», і хочуть додому, в Україну. Зараз для сходу інформаційний голод гірший за бажання поїсти».