Перейти до основного вмісту

Передвиборний контракт

20 лютого, 00:00
«Ми об’єдналися, щоб назвати єдиного кандидата і працювати, щоб цей кандидат переміг на виборах — сумнівів бути не може». У таких тонах лідер парламентської фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук прокоментував основну мету угоди про створення Широкої демократичної коаліції, під якою поставили свої підписи лідери фракцій та груп парламентської більшості, а також представлених у більшості політичних партій. Виступаючи на прес-конференції після підписання документа, прем’єр Віктор Янукович зазначив, що одна з головних цілей коаліції — проведення конституційної реформи, що дозволить забезпечити баланс сил на вищих щаблях влади і дасть можливість їй (владі) ефективно працювати. Ще одна мета коаліції, за словами прем’єра, — стабілізація економічної та політичної ситуації в країні. За словами координатора парламентської більшості Степана Гавриша, політична коаліція формуватиметься за принципом єдиного виборчого блоку й, можливо, матиме єдиний виборчий список на парламентських виборах 2006 року. Степан Гавриш також заявив, що коаліція повинна вплинути на «пошуки єдиної моделі виборів народних депутатів».

Реакція представників опозиції на підписання пропрезидентськими силами угоди була миттєвою, що у будь-якому разі вказує на важливість цієї події. Підписання угоди свідчить про майбутню жорстоку боротьбу за президентське крісло, заявив лідер Компартії України Петро Симоненко. «Спроба знайти єдиного кандидата — це також неминуче, тому що вони чудово розуміють, що розтягнення голосів веде до того, що вони програють...» — сказав лідер КПУ. Водночас, на думку лідера БЮТ Юлії Тимошенко, підписання цієї угоди є ознакою глибоких проблем і протиріч у парламентській більшості. За її словами, «народу знову показали добре відому «За єду» з тими самими дійовими особами й персонажами».

Хто правий, а хто ні, стане зрозуміло дуже скоро — наприкінці жовтня. На цей момент проблемами коаліції, як і раніше, є: ім’я єдиного кандидата і кадровий «пакет», що до нього додається (ключове питання — особа прем’єра), а також модель парламентських виборів-2006. Детальніше прокоментувати підписану силами парламентської більшості угоду «День» запропонував народному депутатові Ігорю ШУРМI (СДПУ(О).

— Днями представники політичних сил парламентської більшості домовилися координувати свої дії щодо політреформи, президентських виборів та на період до парламентських виборів 2006 року. Загалом це далеко не перша угода, підписана нинішньою більшістю, яка стосується об’єднання політичних зусиль учасників. Чим вона принципово відрізняється від попередніх та де гарантії, що задеклароване буде виконано?

— Сьогодні гарантій взагалі ніхто і ні про що не може давати. Підписана представниками більшості угода є відповіддю на запитання, чи дійсно існує більшість в парламенті, чи дійсно в нас спільні підходи до стратегічних питань та єдине бачення генеральної лінії розвитку нашої держави. На жаль, значна кількість політичних партій в Україні не мислить на велику перспективу, віддаючи перевагу всіляким тактичним піарівським ходам. Ми поставили завдання вийти на вибори 2006 року однією командою. Якщо партії та фракції, що підписали документ, будуть послідовними та не станеться якихось форс-мажорів, тобто єдиний кандидат справді буде присутнім на президентських виборах, це завдання цілком реальне.

— Якщо ваш кандидат переможе на цьогорічних президентських виборах — нема питань, нинішня більшість не лише збережеться, а й може приростити потугу. А що, коли переможе представник опозиції?

— Є формат більшості, є формат меншості, є опозиційність до влади, є просто існування політичних партій. Нехай, припустимо, переможе кандидат від меншості, а не більшості. Але більшість же залишається.

— Існує думка, що в такому разі від нинішньої більшості мало що залишиться...

— Так, зміниться конфігурація сил. Основне, щоб були спільні домовленості збережені.

— Чому досі не оголошується прізвище єдиного кандидата? Нещодавно лідер вашої фракції Леонід Кравчук назвав обґрунтування на зразок «за законом не час» не дуже переконливим.

— Мені здається, Леонід Макарович іще говорив, що не треба наперед називати те, що поки є невідомим. Це по-перше. По-друге, уявіть собі, як буде працюватися тій людині, прізвище якої буде назване. На нього буде націлена така прискіплива увага, що всі його дії виявляться скутими. Тобто людина не зможе повністю зреалізувати свій потенціал. Уявіть ситуацію — йде конкурс серед ваших колег- журналістів. Раптом ще до того, як журі ознайомилося з роботами претендентів, когось із них називають переможцем. Як це буде сприйнято? Чи зручно почуватиметься цей журналіст?

— Леонід Кравчук сказав, що найімовірнішим кандидатом від сил більшості вважає прем’єр-міністра Віктора Януковича. Чи можна говорити, що об’єднані соціал-демократи визначилися з підтримкою цієї кандидатури?

— І в нашій фракції, і в партії загалом думка одного з найдосвідченіших українських політиків, першого президента Леоніда Макаровича Кравчука важить дуже багато. І я не можу не погодитися з ним в тому, що ми повинні прийняти рішення, ретельно зваживши всі «за» і «проти». Кандидатом має бути висунутий той політик, який має найбільше шансів перемогти.

— Які все-таки настрої в партійному середовищі об’єднаних соціал-демократів щодо бажаної персони кандидата? Наскільки вірною є думка деяких експертів, що партія не хоче бачити в цій ролі нікого іншого, окрім свого лідера?

— Цілком природно, що найперше ми хотіли б бачити кандидатом лідера своєї партії. І оскільки СДПУ(О) є реальною масовою партією з структурами на всіх рівнях, ми не можемо приймати рішення кулуарно — думка членів партії мусить бути врахована. Очевидно, повинен пройти з’їзд, який і визначить нашу позицію щодо кандидата. Однак це не означає, що ми не можемо підтримати іншу кандидатуру. Ми за те, щоб визначати кандидата в президенти, виходячи із реальних можливостей кожного із претендентів одержати підтримку якнайбільшої кількості українських громадян, додержуючись всіх домовленостей, досягнутих в межах більшості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати