Перейти до основного вмісту

Росія знов вбачатиме «американський сценарій»

06 жовтня, 00:00

— Вадиме Юрійовичу, зараз багато говорять про урядову кризу, якщо «помаранчеві» міністри вийдуть з уряду. Що ви про це думаєте?

— Навряд чи це буде повномасштабна криза. Якщо «помаранчеві» міністри підуть, то Партія регіонів знайде хоч і не рівноцінну, але заміну. Завжди є охочі зайняти міністерські крісла.

— Як, на вашу думку, складуться відносини НУ та БЮТ в опозиції?

— Що стосується опозиції, тут, по суті, буде дві гілки: нашоукраїнська та бютівська. Навряд чи буде створене якесь монолітне опозиційне об’єднання. Тим паче, що в «Нашої України» та БЮТ усе-таки різні інтереси, різні резони та розрахунки. БЮТ зацікавлений у радикалізації опозиції, радикалізації протистояння. «Наша Україна» схильна до більш спокійної опозиційної діяльності, оскільки підвищувати градус опозиційної активності — означає грати на дестабілізацію. З огляду на те, що «Наша Україна» — пропрезидентська партія, то дестабілізація ситуації грає в цьому випадку проти Президента, і це «Наша Україна» враховуватиме. Ось чому це будуть дві гілки опозиційної діяльності. Одна — помірна, друга — радикальніша.

— Якщо говорити загалом, як взагалі ви розцінюєте рішення «Нашої України» піти в опозицію. Воно правильне? Це добре чи погано?

— У політиці не буває або однозначно добре, або однозначно погано. Є оптимальне рішення на цьому етапі. З одного боку, «Наша Україна», йдучи в опозицію, зберігає своє політичне обличчя, електоральні перспективи та збільшує опозиційний пул політичних сил. Своїм невходженням у широку коаліцію НУ робить Партію регіонів набагато слабшою, начебто ставить на Партії регіонів «печатку» лівої, регіональної сили. Пішовши в опозицію, «Наша Україна» позбавила Партію регіонів маневру в рамках широкої коаліції, позбавила маневру уряд, оскільки в одних питаннях вони могли розраховувати на голоси соціалістів і комуністів, в інших — «Нашої України». Тобто тут «Наша Україна» наче виграє. Але з іншого боку, навряд чи «Наша Україна» зможе обігнати БЮТ в опозиційному забігу.

«Наша Україна» в непростій ситуації: бути в такій опозиції, що не призвела б до дестабілізації. Навряд чи нашоукраїнці та регіонали готові до повномасштабної політичної війни, і це також обмежуватиме опозиційність «Нашої України». Є ризик, що знову розкол по заходу та сходу створить додаткове політичне та соціальне напруження між регіонами. Навіщо тоді треба було городити Універсал, підписувати його в прямому ефірі та говорити, що «схід і захід разом»? Тобто тут не можна сказати, що «Наша Україна» виграла чи програла. Або Президент виграв, а Партія регіонів програла. Гадаю, що ситуація більш рухома, більш багатомірна. Але не така однозначна, щоб говорити про виграші та програші.

— До речі, наші північні сусіди дуже занепокоїлися. Перший віце-спікер Держдуми Любов Сліска вважає, що перехід «Нашої України» в опозицію може призвести до нового загострення ситуації та розпуску парламенту.

— Росія занепокоїлася не марно. Я б не відкидав, що невходження «Нашої України» в коаліцію має геополітичне значення. Оскільки тут буде загострена боротьба за Україну, за український курс, за зовнішньополітичний курс. Останнім часом з’ясувалося, що в прем’єр-міністра Януковича достатньо сильні позиції, щоб озвучити (поки лише озвучити) в Брюсселі та Москві свої зовнішньополітичні акценти. Складається враження, що акції «помаранчевих» на брюссельській біржі значно впали. І Янукович починає виступати мало не основним зовнішньополітичним ньюсмейкером, що влаштовує і Брюссель, і Москву. Ця ситуація цілком влаштовувала Росію. Зараз усередині України знову ситуація невизначена.

Загалом, мені здається, Росія може в цьому вбачати якийсь американський сценарій, розрахований на підвищення градуса політичної напруженості на пострадянському просторі для того, щоб довести до кінця «кольорові» проекти в Грузії та в Україні. Принаймні Росія може так розглядати останні події.

— Наскільки ймовірні дострокові вибори?

— Дострокові вибори ймовірні завжди. Якщо говорити про хитрі та витончені юридичні процедури, то розпуск парламенту можливий і сьогодні. Якщо ситуація в країні розвиватиметься за радикальним сценарієм, за сценарієм протистояння та сценарієм 2004 року, тоді розпуск парламенту можливий. І один із таких варіантів — не стільки розпад коаліції, скільки сценарій, запропонований Юлією Тимошенко, коли здають 150 депутатських мандатів. Зрозуміло, що юридично це буде не бездоганний сценарій, але політично цілком раціональний.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати