«День» посилює мій щоденний оптимізм»
Роман ЯЦІВ, історик мистецтва, проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, автор і великий приятель «Дня»
Кінець грудня — традиційно час не тільки різноманітних звітів, а й пора підбивати підсумки прожитого року. 2020-й, як ніколи, був і лишається складним для всього світу. І тому вкрай важливо його проаналізувати та знайти ті, можливо, приховані, «поклади» оптимізму, які неодмінно він нам теж дав.
Тож дорогі друзі, ми вкотре звернулися до вас — своїх авторів, постійних читачів, партнерів та експертів з проханням відповісти на запитання новорічної анкети «Дня». Адже й сама інтелектуальна спільнота, згуртована головним редактором та колективом, — це ще один позитив та ресурс, який надбав «День» за свої майже 25 років (цю важливу дату газета відзначить якраз 2021 року). Про цей ресурс для країни не варто забувати і з ним, переконані, неодмінно треба рахуватися. Ваші думки завжди цінні дня нас.
1. 2020-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).
2. Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?
3. «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше).
4. Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?
5. Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?
6. У 2021-му «Дню» виповниться 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?
«День» посилює мій щоденний оптимізм»
Роман ЯЦІВ, історик мистецтва, проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, автор і великий приятель «Дня»:
1. 2020 рік у вимірі загальної історичної динаміки – це час майже містичної діагностики притомності світових політичних та інтелектуальних еліт щодо спроможності протистояти глобальним загрозам. Результатами «обстеження» виявлено, що суспільна свідомість загрожена спадом впливовості гуманістичного інтелекту на культурно-цивілізаційний поступ людства.
2. Герой – людина, яка зберегла здатність бути мотивованим до якісних перетворень у собі і суспільстві всупереч локальним і глобальним загрозам. У числі найбільш мотивованих за професійним і моральним покликанням – лікарі та широке коло їх асистентів у місцях цілодобової боротьби за здоров’я людей.
Антигерой – рагуль з «умним відом знатока», що отримав доступ до адміністративних або ідеологічних важелів впливу на соціум (універсальне суспільне зло року в Україні, що пригальмувало розвиток держави).
3. З-поміж українських часописів суспільно-політичного і культурологічного тематичного спектру «День» найбільш системно маркує терени історичних та інтелектуальних досвідів, систематизує історіософські ідеї та на основі наукової аналітики моделює певні перспективні напрями для зміцнення національної ідентичності в її найбільш репрезентативних прикметах. Для мене як читача цікавими є всі з діючих рубрик, оскільки вони ефективно кореспондують поміж собою, поглиблюючи дискурси знань про Україну.
4. Найперше – підтримка родини та широкого кола друзів, які живуть за прийнятним і для мене гаслом «працюй і молись», у присвяті Богу та Україні. Тривожний і складний рік ще більше націлює на доброчинну дію, на пошуки більш дієвих форм оптимізації суспільних настроїв. Газета «День», яка суттєво додає мені та багатьом іншим авторам простору для самореалізації, посилює мій щоденний оптимізм і прояснює мої суспільно-культурні орієнтири.
5. Примусова герметизація на лікарняному ліжку (Ковід-19) відкрила переді мною дуже важливу опцію бачення життєвих цінностей. Максимально спресований формат можливостей з загостреним відчуттям небезпеки здоров’ю і життю відкрив неексплуатований раніше «канал» саморефлексій, завдячуючи якому з’явилася неймовірна пожадливість до нових знань у найширшому тематичному діапазоні. Головний висновок з цього досвіду: навіть найбільш обмежений творчий інструментарій може спричинити «вибух» творчої ініціативності, якщо є відповідна кондиція творчого духу, творчої волі. Тож лікарняний режим, при надзвичайно дбайливій опіці лікарів та всього медичного й обслуговуючого персоналу, став несподіваною нагодою пройти ще один Університет та «лабораторну практику» над суперечливою природою власної психіки.
6. «День» здобув одне з лідерських становищ у процесі консолідації найбільш освіченої частини українства (на Батьківщині та в еміграції) навколо ключових питань національно-державних перспектив. За неповних чверть століття часопис закріпив у свідомості своїх читачів базові концепти національної ідентичності, розкривши їх на широкій платформі культуротворчих ідей.
Рубрика
Новорічна анкета «Дня»