Більшiсть все ж хвора на «плюралізм»
Припущення про існування чи формування в середовищі парламентської більшості як мінімум двох центрів, один з яких міг би бути не скільки пропрезидентським, скільки проурядовим, набувають ознак переходу від віртуальних спекуляцій до стану реальних фактів.
Координатор парламентської бiльшостi Олександр КАРПОВ вважає некоректними розмови про можливість виділення зі складу більшості проурядової коаліції. В інтерв’ю Інтерфакс-Україна він відзначив, що оскільки Кабінет міністрів є «не політичною, а управлінською структурою», то «ніякого окремого курсу в уряду, крім проголошеного Президентом, бути не може». Таким чином, вважає координатор більшості, заяви про намір створити проурядову коаліцію можна розглядати як намір сформувати інший політичний курс. «Якщо мова йде про таку коаліцію, то фактично з цього мішка вилазить інше шило, шило іншого політичного курсу», — сказав він, додавши: «Інакше мені важко зрозуміти, про що йдеться».
На думку Карпова, якщо хтось орієнтується на уряд «як на політико-стратегічний орган, який формує політичний курс держави, то президент повинен прийняти рішення про відставку такого уряду». Іншого підходу з боку президента бути не може, вважає депутат, оскільки в цьому випадку «виникає альтернативна політико-стратегічна структура», до функцій якої не входить формування політико- стратегічного курсу країни, і «виникає проблема дистанціювання» виконавчої гілки влади від Президента. Зі слів координатора більшості, якщо така логіка міркувань відповідає дійсності, то «або йде орієнтація на майбутні вибори когось із виконавчих структур, які за декілька років до виборів починають створювати власний політико-стратегічний курс у державі та підтягувати до себе політичні сили, або ми чогось не розуміємо». Якби такі кроки по формуванню проурядової коаліції в парламенті мали місце, також сказав А.Карпов, то це може означати, що «ті, хто, умовно кажучи, орієнтовані на уряд, фактично виходять на інший політичний курс розвитку держави».
Вчора у розмові з Миколою НЕСЕНЮКОМ народний депутат Павло МОВЧАН із фракції УНР Костенко заявив, що «поки що пропрем’єрської чи проурядової групи у складі депутатської більшості немає». Він каже, що «формуванням такого утворення ніхто не займався». Однак формально відкидаючи можливість проурядової групи, Мовчан, фактично, підтвердив її існування. Щоправда, надавши цьому протилежного, ніж Карпов, звучання. «Всі прекрасно бачать, що всередині більшості формується скоріше антиурядовий блок із представників олігархічних фракцій, яким окремі дії уряду Ющенка не можуть подобатися», — каже Мовчан. «Хоча формально, якщо є антиурядовий блок, то решта більшості, яка до нього не приєдналася і підтримує уряд, автоматично є проурядовою», — підсумовує представник фракції-«союзника» «Батьківщини».
Тут варто зауважити два моменти. Парламент в Україні уряд не формує і формально не відповідає за його дії. Так що особливого сенсу в проурядовій більшості немає. По-друге, більшість була сформована під виконання програми Президента і, відповідно. Саме з цієї точки зору і доцільно її оцінювати. У тому числі — і в ставленні до уряду, і в законодавчому забезпеченні його діяльності.