Бюджет — дитя компромісу?
Утім, простір для експериментів у більшості був мінімальний. Передусім, це було зумовлено конкретними тимчасовими рамками: в середині лютого прибуває місія МВФ, якій необхідно подати ухвалений бюджет. Із другого боку, в наявностi — палке бажання Президента побачити готовий бюджет найближчим часом (питання про подальше існування ВР звичайно пов’язують із прийняттям цього документа). Ураховуючи ці обставини, бюджетний комітет парламенту доклав чимало зусиль для досягнення компромісу із Кабміном. І, судячи з усього, досягнув успіху в цьому. Виступаючи вчора перед депутатами, О.Турчинов повідомив, що Міністерством фінансів і бюджетним комітетом погоджено практично всі текстові статті законопроекту. Він закликав колег погодитися з об’ємом дохідної частини зведеного бюджету у розмірі 41,3 млрд. грн. і на нульовий дефіцит бюджету. Однак, цифрові позиції (зокрема, загальну суму на дотації регіонам), за пропозицією Турчинова, вирішено було не затверджувати, і на голосування були винесені тільки ті статті, у яких не було цифрових неузгодженостей.
Враховуючи той факт, що голосування відбувалося постатейно, більшості необхідні для успішного голосування голоси абсолютно всіх фракцій, кожна фракція спробувала «протиснути» свої інтереси, що в них і вийшло. Спікеру фактично не залишилося місця для маневру, і в основному фракціям вдавалося відстоювати свої інтереси. Таким чином, цей бюджет виходить компромісним. Як справедливо зазначив депутат Віктор Суслов, «у результаті може вийти, що не всі пропозиції уряду будуть проголосовані». Успіхами виконавчої влади, яких було досягнуто вчора у парламентському залі, можна вважати те, що у ході розгляду бюджету ВР проголосувала за припинення дії пільг підприємствам з іноземними інвестиціями в Україні. Нагадаємо, що на засіданні Ради національної безпеки та оборони, що відбулося нещодавно, було визнано, що пільги СП загрожують національній економіці. Щорічні недонадходження до бюджету від діяльності СП оцінюються в обсязі близько 5 млрд. грн.
Голосували депутати досить дисципліновано і в результаті більшість статей було прийнято в другому читанні. На третє читання залишилися всі спірні статті. «Ми обійшли питання, які стосуються конкретних цифр — не затверджували суму дотацій регіонам, не підводили баланс бюджету, обсяг ресурсів, який ми отримуємо від скорочення тих або інших категорій пільг», — заявив глава бюджетного комітету Олександр Турчинов. Варто також зазначити, що у залі парламенту були присутні кілька членів фракції КПУ, які, однак, обмежилися тим, що ставили запитання міністрові фінансів Ігорю Мітюкову. Раніше лідер комуністів Петро Симоненко заявляв, що його фракція не братиме участі у прийнятті рішень щодо держбюджету. Іншими словами, ліві перекладають відповідальність за виконання бюджету дуже складного 2000 року на парламентську більшість і виконавчу владу.