Чубайса зустрічають опором
Учора в Україну прибув керівник компанії «ЄЕС Росії» Анатолій Чубайс, який з початку перебудови майже не випадав з верхнього ряду номенклатурної обойми нашого північно-східного сусіда.
Цікаво, що напередодні прем’єр-міністр України Валерій Пустовойтенко заявив, що ситуація з розрахунками за енергоносії стала чинником національної безпеки. А новопризначений міністр енергетики Іван Плачков наголосив, що його міністерство не збирається відповідати за борги комерційних структур за спожиту ними російську електроенергію.
Тим часом успіх всіх проектів, що знаходяться в дорожньому портфелі А.Чубайса, прямо пов’язаний з готовністю України розплачуватися за енергетичні борги ($123,5 млн.). Більш того, на думку РАТ «ЄЕС Росії», ключем до розв’язання проблеми боргів, повідомляє Інтерфакс-Україна, є переведення заборгованості численних комерційних операторів до Національної енергетичної компанії «Укренерго» й активна участь держорганів України в рішенні цього питання.
Однак і доля найнепотоплюванішого А.Чубайса багато в чому залежить від успіху його енергетичного пошуку в Україні. Як вважають деякі українські експерти, зростання вартості акцій РАТ «ЄЕС Росії», що відбулося останнім часом, ще не рятує А.Чубайса від тиску на нього з боку російського уряду, що суттєво полівішав, і особисто прем’єра Євгенія Примакова, який, як кажуть, був би не проти змінити керівництво російського енергетичного монстра.
Повернені або хоча б визнані державою українські борги, а також угода з питань транзиту російської енергії до країн Європи могли б стати для Чубайса хорошою страховкою від нападок.
Проте експерти вважають, що декларовану непримиренну позицію РАТ «ЄЕС Росії» (з метою добитися компромісу з питань експорту) буде трохи пом’якшено. Не виключено, що Л.Кучма, який, як правило, приймає на озброєння думку останнього з відвідувачів, після зустрічі з Чубайсом заявить, що Україна не може не взяти на себе відповідальність за дії енерготрейдерів, і, наприклад, запропонує Росії взяти деяку участь у приватизації енергокомпаній.
Цю версію не відкинули й у Асоціації незалежних постачальників електроенергії, підкресливши, до речі, що, відповідно до пропозицій А.Чубайса,, Україна в рахунок своїх енергоборгів повинна побудувати вставку на лінії електропередач, що з’єднують Росію з Європою, забезпечивши собі таким чином плату за транзит. Однак в Асоціації вважають, що обидві сторони ще не готові до прийняття таких рішень, і справа завершиться деклараціями на політичному рівні.