Чи "потягне" вибух у Сімферополі на "підпал рейстагу"?
"Указ Президента для нас - закон. І ми виконаємо його за будь-яку ціну". Коли в четвер увечері прем'єр Франчук повідомляв це країні в ефірі УТН, його заступник Сафонцев стікав кров'ю після цілеспрямованого вибуху. Ось такий жахливий збіг.
Віце-прем'єр Олександр Сафонцев, не звільнений мер Керчі, повертався приблизно о 20.50 на турбазу "Таврія", де він мав тимчасовий притулок у Сімферополі. Він вийшов із машини, охоронець пройшов уперед, роздався сильний вибух, який було чутно і в інших районах міста. Як уважають, спрацював керований вибуховий пристрій, закладений в урну. У важкому стані Сафонцева доставлено до лікарні з пошкодженнями ніг, численними осколковими пораненнями черевної порожнини, розривом аорти та з великою втратою крові.
Це четвертий чиновник високого рангу, що став жертвою злочинного полювання - після вбивств голови ФДМ Головизіна, начальника "Кримтеплокомуненерго" Кузіна й заступника міністра у справах курортів Гольдича.
Термін - із травня 1997 р. по лютий 1998 р., знову ж випадково, майже збігається з періодом другого пришестя прем'єра Франчука. Це, так би мовити, досьє. "Трупний запах кримської політики". "День"... 1997
Усі знають, що Сафонцев прийшов із командою Франчука. Але не всі знають, що кілька разів він поривався грюкнути дверима в уряді і повернутися до керівництва Керчю. Одного разу в ситуацію навіть довелося втрутитися Президентові, - про причини можна тільки здогадуватися.
Тепер про версії. Скільки їх виникне - не так суттєво. Але можна з максимальною ймовірністю говорити про те, що дуже поширеною буде одна. Сафонцев зареєстрований кандидатом у народні депутати України в Керчі в селищі Ленінське, де мав балотуватися спікер Верховної Ради Анатолій Гриценко (Ленінське - його "рідний" регіон). Досить добре й багатьом відомо, що Гриценко та його оточення переконували Сафонцева відмовитися від виборів у цьому окрузі. У торгах (маючи свої інтереси) брав участь і Анатолій Франчук. Відомо також, що Сафонцев не поступився, і Гриценко "зійшов із дистанції" в мажоритарних виборах, тим паче, що він - № 2 у списку блоку НЕП у Володимира Яворівського, куди його висунула Партія економічного відродження (ПЕВ).
Отже, замах на Сафонцева "стріляє" по Гриценку. Під керівництвом якого Верховна Рада щойно фактично звинуватила Президента у спробі дестабілізувати ситуацію в Ялті й Криму і звернулася до Ради Європи.
Крім того, віце-прем'єр Сафонцев, виконуючи доручення Франчука, займався і "впровадженням" Володимира Марченка (згідно з указом Президента, в. о. голови Ялти) до ялтинської міськради, що не прийняла його.
Отже, замах на Сафонцева "стріляє" одночасно по всій команді ПЕВ, до якої належать серйозні сили й у ВР Криму, і в Ялтинській міськраді, котрі спільно вчинили опір Президенту.
Це така струнка, логічна й проста відповідь на питання: "Кому заважав Сафонцев?" Надто проста. Як господарське мило. Однак уже сьогодні можна сказати не тільки, хто ганятиме ці бульбашки, але і в яких кримських газетах.
Ви там щось про депутата-кандидата Ігоря Франчука в Ялті, який нібито за допомогою важкої "президентсько-прем'єрської" артилерії давить свого конкурента з усією його командою?
- А як вам кривава історія із Сафонцевим?
- Ви там щось стосовно незаконного указу Президента про Ялту і півтисячне міліцейське оточення навколо міськради?
- А як вам зухвалий злочин проти віце-прем'єра?
Ви там щось про Раду Європи? Так пішла вона... Коли по вищих посадових особах, по членах уряду вже стріляють, треба вдатися до найжорсткіших заходів! Можливо, неординарних.
І навіть неконституційних. Батьківщина в небезпеці, по Білому дому - вогонь! І де вона була, та Рада? І де були всі, коли в Чечні наводився "конституційний порядок"?
Сьогодні тема указу Президента і ялтинського самоврядування вже нікого не хвилюватиме. Так само, як і популярна в місті листівка "Ні" вільній зоні "Велика Ялта" Франчуків!" Так вийшло: гучна "ялтинська" справа нейтралізувалася гучним "антиурядовим" злочином. Який може стати підтвердженням того, наскільки мудрий і правий Президент, що йде на будь-які кроки, аби втримати ситуацію під контролем і "забезпечити керованість" у Криму, як він "забезпечив керованість" у Ялті.
"Указ Президента для нас - закон", - заявив кримський прем'єр. Ну нема кому більше на очах у всієї країни прилюдно взяти під козирок, окрім свата: "І ми виконаємо його за будь яку ціну". Вони-таки за ціною не стануть...
Хтось іще сумнівається, що українські вибори "горітимуть" з найбільш легкозаймистого Криму? Схоже, сумнівається. Принаймні "млява" реакція Верховної Ради на незаконні дії Президента "щодо Ялти" і веселе слухання силового міністра Кравченка підтвердили - керівництво парламенту має свої розрахунки: воно вичікує, грає в "антиурядову гру" з Павлом Лазаренком і з професійною цікавістю чатує, на що ще здатний Президент. У Криму, тим часом, стріляють. І все гучніше.
Страшний час. Страшна держава. Бідна Україна... А чи "потягне" вибух в Сімферополі на "підпал рейхстагу" - ми всі побачимо. Або не всі.
Олена Карпачова, народний депутат України, Алушта, із трибуни Верховної Ради:
- Заявляю, те, що сталося у Криму, - це політичний акт для дестабілізації обстановки у Криму, який є випробувальним полігоном напередодні виборів.
Анатолій Гриценко, голова ВР АРК - на засіданні надзвичайної президії:
- Це безпрецедентний випадок задля вчинення тиску на органи державної влади.
Анушаван Данелян, віце-спікер ВР АРК:
- Відправна точка хаосу у Криму - виїзне засідання Кабміну України.
Василь Кисельов, представник Президента України у Криму:
- Це злочин - для того, щоб відвернути увагу правоохоронних органів від подій у Ялті.
Анатолій Франчук, прем'єр-міністр, із заяви:
- Спроба вбити молодого, енергійного керівника, котрий останніми днями активно працював із комісією Кабміну України в Ялті, наводячи порядок, свідчить про те, що чорні сили хочуть залякати всіх, хто сьогодні допомагає урядові у відновленні управління в Ялті.
Випуск газети №:
№79, (2007)Рубрика
Панорама «Дня»