Донори Iраку вимагають гарантiй
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030905/4156-3-1.jpg)
До міжнародної конференції y Мадриді, присвяченої питанням відбудови Іраку, залишилося майже два місяці, однак підготовка до нього йде повним ходом уже зараз. Від результатів зустрічі лідерів провідних держав світу та міжнародних фінансових організацій залежить те, скільки коштів виділять на відбудову повоєнної країни. Останні заяви з цього приводу свідчать, що нестабільна ситуація в Іраку, а також обмежена роль ООН у реконструкції країни може відлякати майбутніх донорів Багдада.
Учорашня «Файненшл Таймс» написала, що Світовий банк, МВФ, Єврокомісія, Японія, Саудівська Аравія очікують на детальний звіт про «оцінку потреб» Іраку. Мадридська конференція запланована на 23 — 24 жовтня, однак, за словами багатьох офіційних осіб, підготовча зустріч має відбутися дещо раніше. Існують побоювання, що без проведення попередньої зустрічі донори можуть не видiлити грошi через викривлене розуміння іракської ситуації. У цілому передбачається, що кошти для Багдада будуть спрямовуватися по 14- ти напрямках — починаючи від постачання води, облаштування жител, охорони здоров’я, освітніх програм та завершуючи питаннями працевлаштування, створення керівних органів, незалежних мас- медіа. Поки що не оприлюднювалося жодних підрахунків щодо можливих витрат на відновлення Іраку, проте представник США в країні Пол Бремер цього тижня заявив, ніби вони можуть становити десятки мільярдів доларів. Учора, до речі, стало відомо, що Джордж Буш розглядає можливість додаткового фінансування відбудови Іраку, а також військових операцій в цій країні. Мова може йти про асигнування на суму $65 млрд. Водночас джерела у Пентагоні повідомляють, що щомісячні витрати оборонного відомства в Іраку зараз становлять майже чотири мільярди доларів.
У Штатах, схоже, розуміють: виділення коштів Іраку залежатиме від забезпечення гарантій для донорів. Одна з передумов цьому — безпека в країні. Саме тому адміністрація США постійно наголошує, що ситуація в Іраку не така погана, як подається це у світових мас-медіа. При цьому акцент робиться на двох моментах. По-перше, мова йде про передачу багатьох владних повноважень самим іракцям (цього прагнуть арабські держави). По-друге, чимало донорів (Франція, Німеччина та інші) прагнуть більшої ролі ООН у сфері безпеки в Iраку. Щодо першого питання, то американці вже повідомили, що найближчим часом буде збільшено число іракських поліцейських, крім того, нещодавно було створено тимчасовий уряд Іраку. Певний прогрес намітився і в плані співпраці з ООН: Британія і Штати намагаються заручитися більшою підтримкою Організації, для чого найближчим часом на засіданні РБ ООН буде розглянуто нову резолюції по Іраку.