Еміграційний бар'єр
поставила Чехія перед Україною![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000112/42-1-2.jpg)
З 1 січня цього року в Чеській республіці набрав чинності новий закон про імміграцію. Як заявила в інтерв'ю АП речник чеського міністерства внутрішніх справ Марія Масарикова, цей закон спрямовано на скорочення потоку іммігрантів із України, Росії, Болгарії та азіатських країн, які незаконно працюють в Чеській Республіці. Пані Масарикова заявила, що всі ці країни було заздалегідь поінформовано про ці заходи. Однак представники українського та болгарського посольств це заперечують.
Тепер на кордоні чеські прикордонники вимагають пред'явити кишенькові гроші по 1000 крон ($30) на кожен день перебування. Окрім цього, мандрівники змушені надати дві фотографії й дати розписку, що перебуватимуть на території цієї країни якраз стільки, скільки передбачено ваучером. Інакше наступного разу порушникові термінів буде заборонено в'їзд до Чехії. Щоправда, враховуючи необізнаність туристів щодо нових правил, нікого назад не повернули — влада вирішила перенести впровадження цих суворих заходів на 1 лютого. Також наразі невідомо, як чехи будуть випроваджувати із країни наших нелегальних заробітчан, а їх за деякими даними там 150 тисяч.
«У 1999 році 21 тисяча іноземців отримала заборону на перебування в Чехії, з них половина — громадяни України», — заявив на прес-конференції у чеському посольстві в Києві посол Чехії в Україні Йозеф Врабец (на фото праворуч) . З його слів, з лютого дещо посилено умови висилки нелегалів. Після вияснення чеською владою обставин прибуття в країну, імен роботодавців і місця проживання небажаних гостей, їх будуть утримувати в накопичувачі. Потім ці люди отримуватимуть паспорти, де буде віза з датою виїзду з країни. У разі невиїзду за встановлений термін ці правопорушники переходять у ранг злісних порушників. На них може чекати і депортація на три роки.
Посол Врабец не спростував інформацію міністра закордонних справ Чехії про те, що поїзди й автобуси для вивозу іноземців супроводитиме конвой.
Чутки про прийняття закону про еміграцію в Чехії ходили Закарпаттям давно, але після того, як 1 січня цього року він набрав чинності, виникнув новий сплеск обговорення, повідомляє із Ужгорода кореспондент «Дня» Василь ЗУБАЧ .
Голова обласної культурно-освітньої організації «Матіца Словянска», головний інженер Інституту електронної фізики НАН України Йосип Гайніш сказав «Дневі», що «в будь-якому випадкові — це обмеження зовнішніх стосунків нашої області, які завжди були досить широкими. Це взагалі негативно вплине на взаємини України та Чехії. Хоча це придумала не сама чеська сторона, це більше — тиск Заходу, що хоче встановити додатковий бар'єр проти міграції. Негативним це буде і для працевлаштування краян. Зараз уряд Чехії вживе заходів, аби наших остарбайтерів виселити. Це знизить загальний добробут населення. Якщо ми йдемо до об'єднаної Європи, — треба створювати більше можливостей для контактів, культурного обміну.
Громадський діяч, представник Ліги національностей Закарпаття, завідуючий кафедрою біохімії та фармакології Ужгородського університету Іван Туряниця висловив iншу думку:
— Закон абсолютно правильний. Чому чеські структури мають приймати громадян України, яких своя держава ніяк не захищає. Чехія оберігає себе, бо офіційні органи України не стверджують статусу українця в загальноєвропейському контексті. Тому й з'явилася потреба офіційного бар'єру від неправової навали. Україна має дати гарантії, що до чужої країни в'їжджатимуть люди, які гідно представлятимуть країну і не робитимуть правопорушень. А зараз усі українці — вимушені правопорушники. Паспорт не захищає нашого громадянина, з ним не можна легально працювати, хіба що через посередників.