Перейти до основного вмісту

Гра по-слов’янськи

Ціна правил — 1,2 мільярда доларів
26 січня, 00:00

Рівно рік минув відтоді, як Рада національної безпеки та оборони розглянула питання «Про заходи щодо детінізації позабанківського грошового обігу». Тоді вказувалося, що недоліки банківської системи використовуються для вивезення капіталу з території країни. За різними оцінками, за останні 10 років з України вивезено від 20 до 40 млрд. доларів США. Більша їх частина легалізована в офшорних зонах. Яскравий приклад висмоктування грошей з енергетичного і промислового секторів країни і застосування конвертаційних схем з метою вивезення капіталу за кордон, як зазначалося на засіданні РНБО, дає діяльність банку «Слов’янський». (АКБ «Слов’янський» входив до десятка найбільших банків країни. Його капітал на 1 січня 2000 року становив 232,1 млн. грн. Статутний капітал — 4,29 млн. євро).

Рівно через рік у невеличкому залі Артемівського місцевого суду в Луганську розпочався суд. У четвер відбулося перше засідання з розгляду кримінальної справи проти колишнього керівництва банку «Слов’янський».

Що б ми не думали і не говорили про вітчизняну судову систему, але (попри всю її недосконалість) зрушення на краще у ній помітні. Відкриваючи це засідання, головуючий попросив вибачення у присутніх за те, що провадження здійснюється у тісному і непристосованому приміщенні. Через це, здавалося б, могли виникнути перепони для представників ЗМІ. Але врешті-решт їх було знято. Суд розпочався хоч і у тісняві, але без образ. На вимогу підсудних він ухвалюватиме свої рішення колегіально (Станіслав Луб’яний — голова Артемівського райсуду, судді Тетяна Сторожут і Сергій Космінін). Державне звинувачення підтримують представники Генпрокуратури Сергій Бурдейний та Луганської обласної прокуратури Олександр Темніков і Валентина Нудько.

У справі проходять сім колишніх керівників банку «Слов’янський». Борис Фельдман, Олександр Заславський та Юрій Вінницький утримуються під вартою в СІЗО міста Луганська. Решта — на підписці про невиїзд.

Після того, як з’ясувалося, що у всіх підсудних на даний момент немає відводів до складу суду (запитання ставилося таким чином: ви довіряєте цьому складу суду?), засідання було перерване. Адвокати О.Заславського та Ю.Вінницького оголосили клопотання про заміну утримання під вартою на будь-який інший запобіжний захід у зв’язку з погіршенням стану здоров’я. Крім того, дружина Ю.Вінницького знаходиться в тяжкому стані в лікарні. І суд вже, здавалося, був готовий ухвалити якесь рішення на користь сторони, яка захищається. Але звинувачувальна сторона (представники прокуратури) не оголосила своєї думки з цього «складного питання» і попросила зробити перерву.

На цьому перше судове засідання й закінчилося, але суд ще, мабуть, дозволив адвокатам поспілкуватися з підсудними і охорона терпляче чекала...

Втім, цей, на перший погляд, мирний перебіг судового дійства насправді був насичений драматизмом. Колишній головний бухгалтер «Слов’янського» Ю.Вінницький, почувши від адвоката про хворобу дружини, гірко (інакше не скажеш), плакав. А з іншого боку, слідчий у цій великій кримінальній справі Василь Орел (його підпис у судовому звинуваченні у цій справі «Дню» продемонстрував адвокат Б.Фельдмана Андрій Федур), заявив «Дню», що захист, а вірніше, особисто А.Федур чинив тиск на слідство і дослівно навів сказані у присутності свідків слова А.Федура: «Присягаюся своєю матір’ю, я зроблю все можливе, щоб ти (В.Орел. — Авт. ) сів».

Таку напругу пристрастей можна зрозуміти. Йдеться про величезні гроші й, можливо, величезну шкоду, завдану нашій державі та громадянам. Кримінальна справа складається iз 120 томів, суд має допитати 560 свідків. За підрахунками працівників суду, розгляд цієї справи може розтягнутися на сім місяців. Сьогодні розслідуванням (але поки не судом) встановлено, що упродовж 1996—1999 років посадові особи банку «Слов’янський» за рахунок коштів клієнтів отримували незаконні надприбутки у вигляді відсотків за депозитними внесками (360% річних у валюті і до 1630% у гривнях). Водночас «рядовим» вкладникам банку відсоткові ставки зменшували вдвічі — з 24% до 12%. Посадовим особам банку пред’явлені обвинувачення в крадіжках майна в особливо великих розмірах на загальну суму 11 млн. грн., зловживанні службовим становищем, яке призвело до майнових збитків на суму 335 млн. грн., ухилянні від сплати податків на суму більше 5 млн. грн. (доведені слідством збитки держави — у вигляді несплачених податків — наближаються до 300 млн. грн.).

Дії посадових осіб КАБ «Слов’янський» вивчаються і далі й, можливо, увійдуть до підручників з криміналістики. Прес-служба ДПАУ підкреслює, що за іншими епізодами діяльності підсудних (щодо них відкрито окремі кримінальні справи) отримано приклад здійснення схем iз відмивання брудних грошей, подібного якому важко знайти у світовій практиці боротьби з такими злочинами. Найбільше відмивання грошей, викрите в США у справі National Haritage, оперувало сумою в $340 мільйонів. А «Слов’янський» перерахував на рахунки фіктивних фірм у 1996—1998 рр. через фінансову корпорацію First Trading Bank в Республіці Науру $1,21 мільярда. Окрiм того, за висновками ревізорів, кредитування «Слов’янським» українських підприємств завдало останнім збитків майже на мільярд гривень. Підприємства отримували в кредит російський газ, а розраховувалися за нього, вказує прес-служба ДПА, високоліквідною продукцією за цінами, у декілька разів нижчими за ринкові.

Тим часом підсудні мають повну змогу доводити у суді свою невинність. Одного лиш Б.Фельдмана захищає бригада з шести адвокатів на чолі з відомим фахівцем А.Федуром. В інтерв’ю «Дню» він сказав: «Тут все буде о’кей. Якщо ви в цьому сумніваєтесь, то приходьте в судове засідання, де ми будемо досліджувати всі документи. Влада багато що декларувала щодо страшних крадіжок, зроблених Фельдманом, але документів ніхто, по суті, не досліджував. Рано чи пізно доведеться визнати мою тезу про те, що немає тут викрадання, і зокрема отих семи мільйонів». За словами Федура, висунуті Фельдману звинувачення «не витримують критики, і я збираюся це довести». Щоправда, інколи це робиться не зовсім переконливо. Так, у розмові з «Днем» адвокат зачитав резюме одного з епізодів звинувачення, де йдеться про позику, отриману нинішнім його підзахисним у комерційної структури, де він же був першою особою. Слідство звинуватило його в тому, що цим було завдано збитків «Слов’янському». «При чому тут цей банк, — небезсторонньо запитував у журналістів Федур, — якщо людина сама в себе отримала позичку?» І не обізнані детально з обвинувачувальним актом журналісти пасували... Та з роз’яснень, які «День» отримав у слідчого В.Орла, епізод став зрозумілішим. Виявляється, «Слов’янський», у якому Б.Фельдман був віце-президентом, але відігравав першу скрипку (Федур не назвав нам відсотка акцій, що належали в банку його підзахисному, а за даними слідства, його пакет наближався до контрольного), за іншою угодою просто повернув кредитору Фельдмана позичені ним гроші. Отака, за даними слідства, виходить проста схема збагачення й обдурювання інших вкладників і акціонерів банку. Але захист наполягає на тому, що Б.Фельдман зовсім навіть і не працював у «Слов’янському», не мав iз ним трудових відносин, бо ніколи не отримував там зарплати. Слідство ж апелює до статуту банку, де прямо вказано, що його керівниками є, зокрема, і віце- президенти. Так це, чи інакше — має вирішити суд. І надзвичайно важливо, що він іде, а кожна iз сторін має змогу захищати свою правоту. В цьому випадку це є особливо важливим, оскільки навколо «Слов’янського» було надто багато політичних спекуляцій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати