Iнформблокада: серіал «Iзю не треба нюхати» триває
«День уряду» в парламенті знову не відбувся. Чергове доручення парламенту Кабмінові, дане у вівторок, — про трансляцію «дня уряду» — урядом не виконане. «Нікчемність», яку, зі слів голови Комітету з питань свободи слова та інформації Івана Чижа, демонструє уряд, яким «попихає» гарант Конституції, свідчить про те, що порушення закону виконавчою владою — «це вже клініка у державі». «Закон понад усе і один на всіх», — пише Леонід Кучма у своїй передвиборній програмі. Цинізм цієї декларації Президента на фоні того, що відбувається загалом у країні і, зокрема, в парламенті — очевидний настільки, що коментарів не потребує. Але анекдот, розказаний Іваном Чижем з трибуни ВР, міг би послужити свого роду резюме. Учителька пише батькам у щоденнику учня: «Ізю треба мити, Ізя погано пахне». Батьки відповідають: «Ізю нюхати не треба, Ізю треба вчити»... Цікаво, що прем'єр Пустовойтенко, терпляче очікуючи, чим закінчаться дебати з приводу проведення або непроведення «дня уряду», знову не здійснив ніяких спроб що-небудь пояснити депутатам стосовно незаконної інформблокади. Чим, по суті, утвердив навіть лояльних парламентаріїв у думці: немає сенсу слухати таке важливе питання, як виплати боргів по пенсіях і зарплатах, якщо народ, який зобов'язаний знати все, що його кровно стосується, цього не почує. Тактична хитрість спікера Ткаченка, котрий, як кандидат у президенти, очевидно, не міг сам вести парламент до жорсткішої позиції, полягала в його миролюбній пропозиції все-таки провести «день уряду» без трансляції. Як і передбачалося, пропозиція Олександра Миколайовича була зустріта в багнети, соціалісти навіть пригрозили покинути зал, якщо спікер поведе ВР на порушення закону, і за цю пропозицію проголосували всього 98 депутатів.
Зате прогресивний соціаліст Володимир Марченко класно і вчасно розповів усім про Конституцію, про народ, котрий єдине джерело влади, і про те, що ніхто не може узурпувати владу, і про те, що ніхто не зобов'язаний виконувати злочинні вказівки. І якщо прем'єр це розуміє — він мусить піти у відставку, по-чесному. Навіть Рух Костенка в особі пана Чобота цього разу заявив, що «режим проїв гроші, і боїться, щоб народ про це дізнався», і тому — даєш трансляцію або ніякого «дня уряду»! І навіть більше того, Рух-2 підтримав пропозицію про те, щоб спікер Ткаченко вийшов у телеефір і «сказав народу, що відбувається». Але зате пан Кендзьор від Руху Удовенка вийшов і всім «поврізав»: Єльяшкевичу за «неконституційне» спілкування з трибуни російською мовою, лівим — за серпи-молоти, і, як це звичайно буває в удовенківців, продемонстрував, що під владою зручно лежати під національно-демократичною «ковдрою»...
Тим не менше, консолідація парламенту на протесті проти антиконституційних, антизаконних діянь виконавчої влади і Президента була відчутною, і, відзначивши це, спікер Ткаченко спробував тут же провести зняття вето Президента на закон про тимчасові слідчі парламентські комісії. Результат був показовий — 296 голосів, але 4-х не вистачило. Григорій Омельченко навіть звертався до прем'єра: мовляв, це у ваших особистих інтересах, щоб ми могли розблокувати закон, за відсутності якого Президент забороняє усім структурам надавати матеріали депутатським комісіям, і тоді ми зможемо довести вашу непричетність до валютних рахунків. Але не допомогло. Симптоматично, що в поіменному голосуванні з'ясувалося: НДП, «Відродження регіонів», Рух Удовенка — нуль голосів...
Парламент ухвалив рішення «день уряду» без трансляції не проводити і знов перенести — 289 голосів. Доручити Генпрокурору розібратися з явними порушеннями закону, всі матеріали внести в Інтернет — 277 голосів. Крім того, вимагати надання права главі парламенту Ткаченкові виступити на національному телеканалі — 273. Профільному комітету Івана Чижа і комісії Єльяшкевича з контролю за виконанням виборчого законодавства надіслати документи в Центрвиборчком, ініціювавши зняття кандидата Кучми з балотування за грубі порушення закону. Втім, можливості цього не зовсім виразні.
І тут пан Черняк від Руху Костенка, можливо, зваживши, що Рух Удовенка в очах Банкової сьогодні заробив набагато більше очків, нібито дезавуював нелояльні висловлювання свого колеги Чобота з трибуни. «Парламент робить фатальну політичну помилку! — заметушився пан Черняк. — Ми провокуємо Президента на адекватні заходи!» Ну, тут знову все зрозуміло: «Ізю нюхати не треба!..»
ДО РЕЧІ
Керівник прес-служби Верховної Ради Віталій Лук'яненко прокоментував ситуацію з трансляцією так.
У Верховній Раді акредитовано 64 співробітники НТКУ терміном на 1 місяць у зв'язку з обсягами прямої телетрансляції. Оскільки НТКУ трансляцію не веде, прес-служба розглядає питання про скорочення кількості акредитованих співробітників.
17 вересня прес-служба направила президенту НТКУ В.Долганову нагадування про необхідність забезпечити трансляцію «дня уряду». Без офіційної відповіді 20 вересня у Верховній Раді перебувала пересувна телевізійна установка і група співробітників, які не мали супровідних документів. На думку В.Лук'яненка, жодна установа, що охороняється, включно з адміністрацією Президента, Кабміном і т.д., не могла б впустити у приміщення подібну групу.
Після прийняття Верховною Радою постанови про перенесення «дня уряду» на 22 вересня і забезпечення трансляції ніяких дій з боку НТКУ більше не було. Не відреагувала на нагадування про «день уряду» і Національна радіокомпанія, хоча всі технічні засоби для прямої радіотрансляції у парламенті є.
Окремого інтересу заслуговує питання про виступ голови парламенту О.Ткаченка на УТ-1. Негативна відповідь В.Долганова з приводу направленого в НТКУ запису виступу О.Ткаченка полягала в тому, що закон передбачає виступ не в запису, а у прямому ефірі, і не заява глави парламенту, а заява Верховної Ради загалом.
22 вересня ВР проголосувала за виступ О.Ткаченка у прямому ефірі, що відповідає вказаним вимогам закону.
Всі інші посилання В.Долганова на хід передвиборної кампанії і небезпеку наднормативного виступу кандидата в президенти О.Ткаченка не витримують ніякої критики поряд з постійною рекламою Президента Кучми, — повідомляє Ірина ПОГОРЄЛОВА .