Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Iз хворої голови — на здорову»

29 травня, 00:00

Звісно, можна було б вигадати й елегантніший заголовок до цього матеріалу. Але заяву, яку вчора отримав «День», і ситуацію, котра передувала їй, якнайкраще характеризує саме така тривіальна приказка.

Вчора до «Дня» надійшла заява прес-центру НАК «Нафтогаз України» «про причини політизації питання завантаження нафтопровідної системи Одеса— Броди, у якій, зокрема, наголошується на тому, що «інформація про проект «Одеса—Броди» була свідомо розголошена напередодні презентації проекту ЄАНТК в Брюсселі особами, близькими до газети «День». Далі «ці особи» звинувачуються в тому, що «свідомо спровокували міжнародний скандал та завдали значної шкоди репутації України на міжнародній арені».

Дійсно, 24 травня, напередодні проведення презентації проекту «Одеса—Броди» в Брюсселі, в газеті «День» була подана (до речі, з посиланням на прес-секретаря НАКу Костянтина Бородіна) інформацію щодо підписання АТ «Укртранснафта», АК «Транснефть», НАК «Нафтогаз України» та АТ «Тюменська нафтова компанія» протоколу про наміри з питання організації нового маршруту експорту російської нафти транзитом через територію України з відвантаженням в порту Південний та використанням реверсу нафтопроводу Одеса—Броди. За даними «Дня», К.Бородін, отримавши запит газети з проханням підтвердити або спростувати існування вказаного протоколу, звернувся до керівницта «Нафтогазу України» і отримав його санкцію. Лише після цього він підтвердив факт підписання протоколу й коротко прокоментував його. Розповідь Бородіна була наведена «Днем» дослівно, і, якщо судити з заяви НАКу, про яку йдеться, щодо цього до газети немає претензій.

Тож виникає запитання: кого за даних обставин можна було б назвати «особами, наближеними до газети «День», і разом iз журналістами звинуватити у свідомому провокуванні міжнародного скандалу? А головне, — що означає ця заява, зроблена в безпрецедентному тоні?

Аналіз аргументації, викладеної у заяві, дозволяє прийти до висновку, що її автори вважають наближеними до «Дня» особами керівників «Укртранснафти», які пішли на скандал, «не знайшовши за два роки економічних аргументів чи реальних партнерів iз реалізації північного маршруту». Автори заяви впевнені, що «поставивши власні амбіції вище за імідж України, ці особи прагнуть вчинити тиск на Уряд України та перевести дискусію про режим роботи Одеса—Броди з економічної в політичну площину». По суті, йдеться про те, що замість визнання відповідальності за підписання секретних протоколів, які йдуть врозріз із рішенням керівництва України, звинувачується преса. Йде пошук «крайніх» колег і з’ясування стосунків у керівництві енергетичної галузі.

Цікаво також, що автори заяви говорять про те, що вказаний протокол «не накладає на сторони будь-яких зобов’язань». А вже у наступному абзаці вони стверджують, що він є «єдиним документом, що містить письмові гарантії завантаження нафтопроводу Одеса—Броди в обсязі не менше 9 млн. тонн для його наповнення технологічною нафтою з боку АК «Транснефть» та АТ ТНК». Так нервували, що не потурбувалися про логіку?

У зв’язку з цим «День» заявляє, що досі йому було невідомо про істотні внутрішні суперечності між «Нафтогазом України» та «Укртранснафтою» і він не збирався їх роздмухувати. Але вся ця ситуація, вочевидь, вимагає від влади своєчасних дій. Що стосується непрямих звинувачень на адресу «Дня» та ЗМІ взагалі, які читаються між рядками даної заяви, то до цього українській пресі не звикати. Відповідальність за «проколи» владних структур (чим насправді є факт підписання протоколу, а не інформація про цю подію), про які громадськість дізнається від журналістів, нерідко перекладається саме на них. Про те, що НАК «Нафтогаз» підміняє чіткість позиції (а це або скасування протоколу, або визнання своєї відповідальності за проблеми, які створило підписання цього документа) PR-акцією, свідчить i ще один факт. У даному питанні оперативно відзначилося iнтернет- видання «Українська правда», оприлюднивши днями статтю під свіжим заголовком «Ігри навколо порожньої труби», чимало положень та висновків якої дивним чином співпадають з текстом наведеної нижче заяви.

«День», як правило, не дозволяє собі полемічні пасажі стосовно колег, але виступ «Української правди» виходить за межі етики. Зокрема, в цьому матеріалі стверджується, що (це повне перекручення ситуації) з певного періоду «День» став активним «рекламістом» проекту «Одеса— Броди». Однак наша газета і, зокрема автор, від початку заснування видання неодноразово піднімали цю тему. І ми ніколи не були проти проекту. Ми лише попереджали, що в разі, якщо завчасно не опікуватися джерелами постачання нафти і не залучати для цього іноземні компанії шляхом створення міжнародного консорціуму, нафтопровід може залишитися сухим. Хіба нині, через два роки після завершення будівництва, «завдяки» діям позаминулого уряду така загроза вже зникла? І чи не тому зараз є загроза «реверсу»? Іронія ситуації полягає в тому, що матеріал, який об’єктивно грає на «реверс» нафтопроводу (тобто відповідає інтересам лобістів російських нафтових компаній), розміщено на носії, який фінансується американськими платниками податків.

У той же час, очевидно, далеко не відповідають дійсності й вміщені в заяві НАКу твердження щодо того, що публікація в «Дні» завдала «значної шкоди репутації України на міжнародній арені». Швидше, такі були побажання тих, хто організував підписання секретного протоколу за місяць до презентації у Брюсселі.

Як заявив у інтерв’ю ВВС віце-прем’єр українського уряду Вітал ій Гайдук, декларація, яку було підписано у Брюселі Україною, Польщею та ЄС є «ще одним свідченням того, що цей проект («Одеса—Броди—Гданьськ». — Авт. ) перестав бути суто українським чи україно-польським проектом, а це загальноєвропейський проект, і що він має політичну підтримку Єврокомісії, урядів Польщі та України. Ми маємо тепер всі можливості співпрацювати далі».

Продовження теми на стор. «День Планети»
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати