Перейти до основного вмісту

Кадрова «хірургія»

21 червня, 00:00

Під час учорашньої наради у Президента, присвяченої результатам перевірки стану бойової готовності частин і підрозділів Збройних сил України, які дислокуються на території Криму, міністр оборони Володимир Шкідченко подав главі держави рапорт про відставку. Про це учора повідомили агентству Інтерфакс-Україна в прес-службі Президента. На нараді, зокрема, порушувалося питання «дотримання вимог законодавства з цільового використання державних коштів, техніки і матеріалів, нерухомості». Під час наради виступили голова відповідної комісії, заступник секретаря РНБОУ Ігор Смешко, Генпрокурор України Святослав Піскун, керівник головного контрольно-ревізійного управління Петро Германчук, голова Рахункової палати України Валентин Симоненко, голова СБУ Володимир Радченко, секретар РНБОУ Євген Марчук.

Приводом для вчорашньої наради були особисті спостереження Леоніда Кучми під час перебування на військових об’єктах в Криму. Візит в кінці квітня до восьми військових частин відбувся спонтанно для військового командування. Леонід Кучма, як стверджують, вирішив на власні очі пересвідчитися, яким є стан української армії, як поводяться в частинах iз солдатами, а тому, щоб не вивчати «потьомкінське село», здійснив поїздку неочікувано. Президент щонайменше був незадоволений тим, що побачив: «Служив матрос у Військово- морських силах, але скаже, що звалище охороняв». Леонід Кучма у своєму вчорашньому вступному слові на нараді зазначив, що до проведення зустрічі його підштовхнула саме поїздка до Криму, коли він «вирішив подивитися на збройні сили не з «парадного входу, а з тилу». Тоді, нагадаємо, побачив світ Указ за президентським підписом про відставку головнокомандувача ВМС України віце-адмірала Михайла Єжеля. Водночас Президент доручив прискіпливо вивчити ситуацію у ВМС. Перші результати вивчення не змусили на себе довго чекати: 21 травня стало відомо, що Генпрокуратура порушила кримінальну справу щодо Михайла Єжеля за статтями про перевищення службових обов’язків, а також за халатне ставлення до військової служби. Кульмінацією другої і, схоже, фінальної фази вивчень став учорашній рапорт Володимира Шкідченка.

Під час наради Леонід Кучма між тим не зосереджував увагу лише на «кримській проблематиці» військових, а йшлося в цілому про реформування Збройних сил України. «Багато років йде реформування Збройних сил України, і поки що ми отримуємо незадовільну оцінку з боку всіх. Тому що відбувається воно повільно, хаотично, немає чіткої програми», — наголосив глава держави. За його словами, «якщо такими темпами реформувати і далі, ще десятки років знадобляться, аби створити нормальні Збройні сили, яких вимагає наше життя». Президент, щоправда, при цьому визнав, що економічний стан не давав можливості 100-вiдсоткового фінансування цих змін. Леонід Кучма зазначив, що в військовій сфері склалася парадоксальна ситуація — «ми маємо одну з найбільших за кількістю армію в Європі і водночас одну з найменш боєздатних, як з’ясовується». Президент також навів дані про те, що за останні два роки ВМС України 13 разів перевірялися різноманітними комісіями Міноборони і Генштабу, і під час перевірок відзначався ріст боєздатності українського флоту. «Апогею досягли в листопаді минулого 2002 року, коли, за даними колишнього головкома Михайла Єжеля, майже 95% кораблів і частин постійної готовності оцінювалися готовими до виконання завдань за призначенням. Таких показників, напевно, не мав і колишній радянський флот в найкращі часи», — відзначив Леонід Кучма. За його словами, у дійсності мав місце факт дезинформації керівництва держави про реальний стан ВМС. «Те, що я побачив під час відвідування Севастополя, мене вразило, тому я доручив секретаріатові РНБОУ підготувати цю нараду і поговорити відверто. Тому мета наради — визначити, які заходи необхідно терміново ухвалити в цій сфері», — відзначив Леонід Кучма.

Критика і президентська аргументація, вочевидь, були досить переконливими, якщо міністр оборони подав рапорт ще під час наради. Учасникам учорашньої зустрічі за доказами незадовільного стану української армії далеко ходити не треба було. «День» неодноразово звертав увагу на існуючі проблеми сучасних Збройних сил України: охорона солдатами звалищ та відгодівля домашньої худоби при військових частинах — лише поодинокі елементи реальної ситуації з виконання військового обов’язку. Трагедії останніх років з вини військових (попадання ракети в будинок у Броварах, збиття цивільного літака над Чорним морем, трагедія на Скнилівському аеродромі) завдали сильних ударів по репутації української армії. Показово, що в цих трьох трагедіях (з більшою кожного разу кількістю загиблих) «відзначає» три з чотирьох видів Збройних сил: Бровари — ракетна артилерія Сухопутних військ, Ту-154 — ППО, Скнилів — ВПС. Залишається сподіватися, що внаслідок «кадрової хірургії» до цього списку не потраплять ВМС. Володимир Шкідченко, до речі, одного разу вже змушений був писати рапорт про відставку через кілька днів після трагедії в Скнилові влітку минулого року. Тоді Президент не прийняв відставки міністра оборони. Під час трагедії з російським Ту-154 над Чорним морем (після неї був врешті-решт відправлений у відставку тодішній міністр оборони Олександр Кузьмук) В. Шкідченко був начальником Генштабу. Про долю учорашнього подання Шкідченка на час підготовки матеріалу не було відомо. Втім, схоже, у Президента вистачає фактажу для позитивного рішення щодо рапорту міністра.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати