Книгоманія...
Сьогодні у Львові розпочинається ХIV Форум видавцівЩоразу його по праву називають книжковою подією року. Фактично, він стимулює вітчизняних книговидавців і розповсюджувачів, тримаючи їх в тонусі від форуму до форуму. Як правило, новинки видаються спеціально до цього заходу або ж обов'язково презентуються на ньому. За статистикою, потужні видавництва продають тут стільки книжок, скільки за ці три-чотири дні у всій торговій мережі в Україні!
У різні часи свої експозиції на форумі представляли Варшавська й Франкфуртська книжкові ярмарки, Британська бібліотека, Гете-Інститут в Києві, Представництво Світового Банку в Україні, видавництва Польщі та Росії...
Цьогоріч у форумі беруть участь майже 600 видавництв. Понад 400 номінантів подано на престижний конкурс «Книжка Форуму-2007». З 13 по 16 вересня заплановано біля двохсот акцій (круглі столи, презентації, літературні читання, дискусії...), найважливіші з яких: семінар, де видавці обговорюватимуть ситуацію в галузі, зміни за рік і перспективи розвитку, Шостий фестиваль дитячого читання «Книгоманія» та II Міжнародний літературний фестиваль за участю культових іноземних та вітчизняних авторів.
До речі, «День» також презентуватиме нову книжку відомого українського історика Станіслава Кульчицького «Почему ОН НАС уничтожал?» (Сталин и украинский Голодомор).
Детальніше про те, що відбуватиметься на Форумі, напередодні «День» обговорив із його президентом пані Олександрою КОВАЛЬ.
— Пані Олександро, це вже ХIV Форум видавців. Як ви оцінюєте динаміку його розвитку?
— Треба сказати, що впродовж кількох останніх років кількість учасників залишається майже незмінною. Чому? По-перше, саме приміщення, де відбувається ярмарок, не може вмістити більше (намагаємося розширюватися за рахунок вуличної торгівлі). По-друге, український книжковий ринок перебуває у певній стагнації, тому, на жаль, не так часто й не так багато з'являється нових видавництв. Зрозуміло, якесь окреме явище не може бути у набагато кращому стані, ніж країна в цілому... Ми прагнемо все збільшувати і покращувати, але певні якісні зміни можна буде очікувати тільки після того, коли поліпшиться ситуація на вітчизняному видавничому ринку загалом.
— Форум видавців бере участь у престижних Варшавській та Франкфуртській ярмарках. У чому організаційні особливості Львівського форуму у порівнянні з іншими міжнародними виставками?
— Ярмарки в різних країнах відрізняються між собою. Скрізь присутні національні особливості. Кожна з них має інший розмір. Здавалося, що таке Каїр в нашій уяві? Місто — дещо відстале і майже дике... А виявляється, що тамтешній книжковий ярмарок відвідує понад два мільйони осіб! Я інколи думаю, чому ж би і в Україні так не могло бути... Або візьмемо за приклад Корею — у нашому уявленні доволі екзотичну країну... А з'ясувалося, що у Кореї видається 14 тисяч перекладів з іноземних мов на рік, більшість із яких європейських авторів... Тому я, буває, розмірковую, чому ми не Корея...
— Останнім часом критикують Державний комітет телебачення і радіомовлення України за невдале представлення українських стендів на Варшавській та Франкфуртській книжкових ярмарках. А що, коли Форум видавців формуватиме наші стенди? Тим більше, що цьогоріч у рамках форуму пройде семінар «Франкфурт, або завдання книжкових ярмарків», який проведе колишній директор Франкфуртської міжнародної книжкової ярмарки Петер Вайдгаас...
— Я не можу відповісти на це запитання, тому що керівництво Держкомтелерадіо заявило, мовляв, формування національних стендів знаходиться у межах їхньої компетенції, й ніхто інший цим займатися не буде...
А щодо Петера Вайдгааса... Він обіймав посаду директора Франкфуртської виставки з 1975 по 2000 роки. Те, що пан Вайдгаас прийняв наше запрошення, очевидно, означає, що Львівський форум стає ніби прийнятим до цієї групи важливих міжнародних ярмарків, які той відвідує. Це також свідчить, що Форум має вже певні статус і репутацію у міжнародному ярмарковому русі.
— З огляду на те, що цей рік оголошено роком книжки в Україні, як складаються ваші стосунки із владою? Крім того, на церемонії нагородження «Книга Форуму 2007» Голова Наглядової ради фонду «Україна 3000» Катерина Ющенко та лідер блоку політичних сил «Наша Україна — Народна самооборона» Юрій Луценко вручатимуть спеціальні нагороди. Днями в інтернеті з'явилася інформація, що прибуде також Президент.
— Ми також володіємо інформацією, що Форум відвідають Президент і Перша леді. Буде присутній і Юрій Луценко, чий блок політичних сил допомагає у проведенні нашого заходу. Очевидно, стосунки такої потужної акції із владою є надзвичайно важливими, тому що без її підтримки ми не могли б уже проводити Форуму у такому масштабі, адже це не тільки ярмарок, а й важливі культурні акції: Міжнародний літературний фестиваль, в якому бере участь дев'яносто письменників; кампанія пропаганди дитячого читання, завершальним акордом якої є фестиваль дитячого читання «Книгоманія»... Нас також підтримує Львівська міська та Львівська обласна ради, Львівська обласна держадміністрації, за що я їм вдячна. Крім того, маємо й партнерів із комерційних структур: компанія «Coca-Cola» в Україні і торгова марка «Бучач» — без їхнього фінансування було б дуже складно що-небудь провести.
— Пані Олександро, на вашу думку, така увага політичних сил зумовлена нарешті занепокоєнням станом вітчизняного книговидавництва чи все-таки парламентськими виборами?
— Мені хочеться вірити, що це вболівання за українську книжку. Тоді це означає, що Україна стає в ряд європейських культурних держав, де потребу в читанні, потребу в розвитку освіти, науки і культури усвідомлюють не тільки вузький прошарок інтелігенції, а й політичний істеблішмент, комерційні структури... Адже насправді процвітання і стабільність життя в країні значною мірою залежить від того, наскільки освіченим є народ, наскільки великою є інтелектуальна складова економіки...
— Пані Олександро, у вас є видавництва-фаворити, появу новинок яких ви відстежуєте і чиї книжки читаєте передусім?
— Звичайно (називати не буду).
— З року в рік Львівський форум видавців «обростає» оригінальними подіями, заходами, акціями (деякі з них самодостатні). Згадати хоча б Міжнародний літературний фестиваль, книжковий конкурс «Книга Форуму», Фестиваль дитячого читання, Київський дитячий книжковий ярмарок... Що ще очікувати найближчим часом?
— Рух — передумова розвитку і процвітання. Зараз я готую новий проект, але, гадаю, говорити про нього передчасно. Скажу лише, що, на мою думку, з'явиться вже наступного року. Він буде цікавий і багато кого здивує... Обіцяю, що читачі газети «День» дізнаються про його реалізацію одними із перших.