КОМЕНТАРI
Віктор ЮЩЕНКО, фракція «Наша Україна»:
— Захоплення офісу телецентру я бачу поруч із акціями 16 і 24 вересня. Треба дивитися у корінь проблеми. Те, що відбувається у нас з теле- і радіомовленням, однозначно відводить Україну вiд демократичного вибору. Україна не може весь час дивитися одні і ті ж новини. Події, про які йдеться, — безумовно, відчайдушний крок. Але якщо влада не зробить висновків стосовно принципів формування інформаційного простору, подібні акції триватимуть.
— Ви вважаєте такі методи політичної боротьби виправданими?
— На сьогодні виправданим є будь-який крок, що веде до діалогу.
— Ви вважаєте, що дії лідерів КПУ—СПУ—БЮТ, які захопили телецентр, ведуть до діалогу?
— В тому числі й до нього. Я закликаю, прошу, благаю всіх: давайте підштовхнемо владу до розмови з народом. «Проштовхнути» діалог влади з людьми — найкращий подарунок, який можна сьогодні зробити Україні. Не треба засуджувати тих, хто на вулиці, — це також одна з можливих форм діалогу. Засуджувати треба тих, хто не бажає, щоб діалог «верхів» і «низів» відбувся.
Геннадій УДОВЕНКО, фракція «Наша Україна»:
— Дії наших опозиціонерів цілком відповідали тактиці будь-якої опозиції світу — вони завжди прагнуть захопити телебачення, радіо, і через них викладати свою точку зору суспільству. Але я не прихильник таких методів, я радий, що все закінчилося мирно. За 40 років дипломатичної роботи мені доводилося вести найрізноманітніші переговори. І консенсусу ми досягали між найрізноманітнішими сторонами, у найбільш, здавалося б, безнадійних ситуаціях — в Африці, в Індії і т. д. На мою думку, вирішити існуючі проблеми між владою й опозицією можна цивілізованим шляхом за столом переговорів.
Сергій МАТВІЄНКОВ, фракція «Єдина Україна»:
— Я зателефонував на округ кільком виборцям, причому різних політичних орієнтацій. Усі відповіли одне і те ж: «Ми таких методів не розуміємо!» Те, що сталося в понеділок увечері, — крок, спрямований на свідоме загострення ситуації з метою нажити дешевий політичний капітал. Давайте посадимо за один стіл наших лідерів опозиції та спитаємо у них, що вони збираються робити, коли прийдуть до влади, куди, на їхню думку, нам потрібно йти. Ось тут буде найцікавіше — кожен почне показувати пальцем у діаметрально протилежну сторону — хто праворуч, хто ліворуч, хто на Захід, хто на Схід. Вони просто почнуть битися. А крайнім виявиться народ — ті ж бабусі та дідусі, яких сьогодні привели до стін парламенту.
Святослав ПІСКУН, Генеральний прокурор України:
— На дії опозиції в телецентрі ми реагуватимемо згідно із законом. У цих діях є ознаки злочинів за двома статтями Кримінального кодексу. Йде розслідування. Прокуратура обов’язково дасть свою оцінку того, що сталося. Люди повинні побачити, що депутатський мандат не означає, що його власнику дозволено більше, ніж будь-якому іншому громадянинові.
Володимир ЩЕРБАНЬ , група «Народний вибір»
— Це нагадує 1917-й — захоплення телеграфів, банків, пошти, вокзалів тощо. Я думаю, на такі дії люди зважуються, з одного боку, від відчуття власного безсилля, з другого — від того, що дехто власні інтереси давно звик ставити вище за інтереси народу.
Іван ЧИЖ , глава Держкомінформу України:
— Якщо у тих чи інших політиків є проблеми з недостатньою присутністю в інформаційному просторі, це слід вирішувати в законодавчому порядку — через внесення змін до постанови щодо висвітлення роботи парламенту. Чинні постанови виконуються повністю — всі норми з висвітлення роботи Верховної Ради, включаючи прямий радіоефір сесії, працюють. Якщо ж піти неправовим шляхом, можна породити прецедент, який завтра ж обернеться новими ультиматумами. Є, звісно, проблеми. Наприклад, у законі сказано, що політичні партії мають право на висвітлення своєї діяльності у ЗМІ. Та механізму такого висвітлення не виписано. Але створити такий механізм можна тільки тут, у стінах парламенту.
Олександр МАРТИНЕНКО , помічник Президента України:
— Політикам такого рівня подібні кроки просто не личать. Свого часу вже були спроби захопити телебачення, але вони закінчилися нічим. Інша річ, що депутати хотіли створити інформаційний привід, як вони в цьому і самі признаються, хотіли, щоб приїхали двадцять камер та зняли їх, — треба сказати, вони цього досягли. Але чи допоможе такий крок їм у майбутньому — велике питання. Я думаю, час посилити охорону телецентру. Ну і звичайно, від діалогу відмовлятися не треба — дати можливість політикам висловлювати свою точку зору можна, за бажання, на будь-якому каналі.