Конструктивний саміт
Євросоюз вірить у відносини з Україною![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070915/4156-1-1.jpg)
Нинішній 11-й саміт Україна—ЄС не став проривом у відношеннях між Києвом і Брюсселем і мав скоріше політичне значення. А самі учасники назвали його не інакше як конструктивним і успішним. Чергова зустріч у верхах, над якою витав дух дострокових парламентських виборів, навіть не стала малим кроком уперед, як це відбулося в Гельсінкі, де була парафована угоди про безвізовий режим і про реадмісію. Цього разу під час саміту були підписані лише спільна заява, спільна доповідь про прогрес у переговорному процесі щодо укладення нової поглибленої базової угоди між Україною та ЄС, а також спільний звіт про прогрес у реалізації меморандуму між Україною та Європейським Союзом щодо співробітництва в енергетичній сфері.
Тим не менше, проведення цього саміту було дуже важливим для України, яка переживає політичну і конституційну кризу і сподівається її вирішити за допомогою дострокових виборів.. Адже буквально до останнього моменту ніхто не був певен, що саміт відбудеться і до Києва приїде весь керівний склад Європейського Союзу.
Відтак факт проведення саміту можна фактично розглядати як очевидне свідчення того, що Європейський Союз надає важливого значення Україні. Вищі представники Європейського Союзу дуже високо оцінили проведення саміту. Прем’єр-міністр Португалії Жозе Сократеш, країна якого головує в Європейському Союзі, зокрема, відзначив конструктивність та успішність київського саміту. За його словами, його проведення має політичне значення для Євросоюзу. Тим самим, додав він, Брюссель висловлює впевненість в Україні та в її спроможності забезпечити політичну стабільність і внести після виборів конституційну ясність. Сократеш висловив сподівання, що Україні вдасться провести прозорі і чесні вибори. Президент Європейської Комісії Жозе-Мануель Баррозу наголосив на тому, що саміт відбувається у важливий для України момент за два тижні до виборів. Він також висловив переконання, що вибори будуть проведені відповідно до міжнародних критеріїв свободи виборів і прозорості. За його словами, після виборів ЄС зможе і далі працювати з Україною, щоб допомагати їй консолідувати і підсилювати її прогрес, щоб вона змогла зосередити свої зусилля на економічних і політичних реформах.
«Ми перебуваємо тут як партнери та друзі і переконані у великому майбутньому України», — наголосив Президент Європейської комісії. За його словами, відносини між Києвом і Брюсселем зміцнюються кожного дня, а їх якість закріплена в низці угод між Україною та Євросоюзом. Водночас він нагадав, що перехід до вищого етапу відносин Зони вільної торгівлі залежить від того, як швидко Україна вступить до Світової організації торгівлі. Баррозу висловив сподівання, що це відбудеться дуже скоро. Він також сказав, що в ЄС з нетерпінням чекають, коли вступить в дію угода про спрощений візовий режим, підписана у червні цього року.
Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої та політики безпеки Хав’єр Солана наголосив, що сам факт проведення саміту за графіком є свідченням того, що Євросоюз вірить у відносини з Україною. Він також вважає, що Україна зможе провести вибори і створити новий уряд. Водночас Солана зазначив, що під час нинішнього саміту сторони сильно просунулися вперед у підготовці нової посиленої угоди між Україною та ЄС. «Нинішній рівень відносин між Брюсселем та Києвом уже є посиленим рівнем відносин і ми цінуємо роль України», — наголосив Солана.
Зі свого боку Президент України Віктор Ющенко від імені української держави та нації подякував Євросоюзу «за коректне, чутливе відношення в період, коли Україна долала парламентську кризу, коли всі демократичні сили були задіяні в пошуках демократичного способу розв’язання парламентського конфлікту». «Ми відчували ту глибоку, послідовну демократичну і відкриту позицію, яку зайняв Європейський Союз до демократичного способу подолання парламентської кризи в Україні», — додав він. Президент запевнив, що дострокові вибори Україна проведе «виключно на базі українських і міжнародних демократичних традицій відповідно до положень законодавства» Він висловив переконання, що вибори — «це основа врегулювання парламентської політичної нестабільності, в якій Україна знаходилася останні кілька місяців». «Це хороший фундамент для подолання конституційної нестабільності, що закладена недолугою реформою, яка була зроблена в 2004 році. Через політичний діалог з нашими партнерами в європейському парламенті ми пройдемо ці випробування», — додав Ющенко. Коментуючи сам хід переговорів під час саміту, Президент зазначив, що «в рамках перемовин основний акцент був приділений майбутній посиленій угоді між Україною та ЄС».
Яке значення мав для нашої країни нинішній саміт Україна — ЄС?
КОМЕНТАРI
Григорій НЕМИРЯ , директор Центру європейських та міжнародних досліджень:
— Саміт за визначенням не міг бути самітом прориву. Він скоріше мав більш символічне значення як свідчення того, що Європейський Союз вважає, що Україна стоїть міцно на шляху консолідації демократії, здатна провести вибори прозоро і чесно. Таким чином, продовжити переговори щодо укладання нової посиленої угоди. Про це говорив Солана під час зустрічі з Тимошенко, зокрема. Він відверто сказав, що деякий час йшлося про те, чи все таки проводити саміт чи ні — під час виборів. Але сам факт, що цей саміт відбувається і європейські лідери приїхали до Києва, свідчить саме про це символічне значення. По-друге, я думаю, що важливо, що в форматі, коли відбулася зустріч з Тимошенко, це свідчить про те, що вони дивляться на палітру українську досить «точечно». І також я хотів звернути увагу, що ми обговорювали ці питання в програмі БЮТ «Сім точок нашого бачення відносин України з ЄС».
Аркадій МОШЕС , експерт Фінського інституту міжнародних відносин:
— По-перше, сам факт проведення саміту напередодні виборів акцентує впевненість Європейського Союзу в тому, що, незалежно від того, якими будуть результати виборів — збережеться наступництво курсу України на європейський вибір, на співробітництво з Європейським Союзом. У принципі, це важливо. І те, що європейська бюрократія не стала вносити жодних коректив у графік саміту та витратила свої зусилля й ресурси на його підготовку — сам по собі позитивний факт, який свідчить про те, що, незважаючи на політичні перипетії всередині країни, її нормальне поступальне співробітництво з Європейським Союзом триває. По-друге, я думаю, варто звернути увагу на рівень представництва Європейського Союзу. А він був досить високим. Приїхали практично всі, хто міг приїхати. А це також свідчить про бажання європейської сторони наголосити на важливості на сьогоднішній момент роботи з Україною. Гадаю, все це не випадково, оскільки сьогодні Європейський Союз перебуває у такій стадії, коли він дійсно намагається довести всім здатність здійснення реформ і реальної трансформації у країнах-сусідах, не пропонуючи на сьогодні перспективи членства. І парадоксальним чином ось це бажання робить його більшою мірою здатним реально піти на якісь кроки зі своєї відвертості за рішенням яких-небудь проблем більше, ніж це було раніше. Тому що раніше Європейський Союз всі ці речі розглядав з досить егоїстичної позиції. Він намагався отримати максимум від країн-сусідів, нагадуючи їм про необхідність робити домашню роботу. І не дуже відкриваючись у відповідь. Сьогодні, на мій погляд, ситуація трохи змінюється й Європейський Союз більшою мірою хоче не обмежитись деклараціями, а домогтися результатів. І тому такі саміти починають розглядати трохи інакше й надавати їм більшої ваги.
Що стосується заяви українського прем’єр-міністра Віктора Януковича напередодні саміту про те, що відносини Україна — ЄС гіршають? Чи дійсно так ідуть справи, чи це був певний момент гри з боку українського прем’єра?
Я гадаю, що говорити загалом про погіршення відносин і клімату не доводиться. Є ціла низка реальних проблем, які дійсно виявляються досить складними. Але тут, я не виключаю, що Янукович намагався зняти з себе частину відповідальності за ті потенційні проблеми, які виникають. Можливо, на ті претензії, які пред’являтимуться до Кабінету Міністрів з того ж зерна, наприклад, щодо недостатньо швидких темпів просування України у Всесвітню торгову організацію. Ці претензії на сьогоднішній день опозиція просто зобов’язана пред’являти уряду. І вона їх пред’являє. Тобто йому вигідніше самому почати обговорення цієї теми. Але загалом, я думаю, що відносини з ЄС є полем великої конкуренції між Януковичем і Ющенком, тому, що та людина, яка асоціюватиметься з європейським курсом України — вона виграватиме й за її межами, в Європейському Союзі, й усередині. Тому, що симпатії всередині країни до налагодження відносин з Європою залишаються на високому рівні. У тому числі, й на сході України. Тут виграшно виглядати інтегратором і погано виглядати людиною, яка завалила в цьому напрямку роботу.