Коротко / Панорама дня
Хто поїде до Венеції? Дізнаємося за тиждень
«День» уже неодноразово (№ 40, № 43) розповідав про ситуацію, що склалася навколо представництва України на Венеціанськiй бієнале. І ось учора Міністерство культури і мистецтв України офіційно повідомило про те, що на сьогоднішній день (17.03.05) переможця конкурсу на участь у 51-й Венеціанськiй бієнале ще не визначено, це рішення буде прийнято через тиждень. Про це йдеться в заяві Мінкультури, яку цитує Інтерфакс- Україна. У Мінкультури відзначили, що за рішенням попереднього уряду участь України в Венеціанськiй бієнале було відмінено, і серед перших кроків нового міністра культури Оксани Білозір було поновлення участі держави у цьому престижному міжнародному форумі. Як нагадали у Міністерстві, відповідно до вимог участі в Венеціанськiй бієнале, уряд країни-учасниці призначає спеціального уповноваженого — комісара, відповідального за організацію національної презентації проекту згідно з організаційними та культурними критеріями бієнале. Таким комісаром було призначено президента Національної академії мистецтв України Андрія Чебикіна. «Міністерство культури і мистецтв поділяє громадську думку відносно невдоволення роботою журі, протокол засідання якого викладено на сайті міністерства. Ми маємо докласти спільних зусиль для цивілізованого розв’язання цієї проблеми. Міністерство культури і мистецтв брало до уваги листи, що надійшли від Єжи Онуха, Олександра Соловйова, Євгена Карася, Віктора Хаматова та інших представників сучасного мистецтва. Враховуючи цю ситуацію, прийняття остаточного рішення було відкладено на тиждень», — йдеться в заяві.
Небезпечна ідея
Київський міський голова Олександр Омельченко вважає, що найкращим місцем для того, щоб увічнити помаранчеву революцію й звести фрагменти наметів, може стати територія Музею просто неба в Пироговому під Києвом. Таку думку він висловив учора, коментуючи можливість виділення земельної ділянки для організації Музею помаранчевої революції, передає Інтерфакс-Україна. «Немає жодних перешкод і можна виділити ділянку там, де не передбачене будівництво або розвиток мереж. Однак якби я хотів це зробити, то запропонував би Музей просто неба. Там уся історія України — від часів Трипілля до помаранчевої революції», — сказав мер столиці.
На подвір’ї катівні споруджується будинок
Ще на початку 1990-х років громадськість Львова ініціювала на території тюрми на вулиці Степана Бандери (так звана тюрма на Лонцького) створення меморіалу пам’яті. Тут від липня 1944 року й до 1950-х років крізь тюремне пекло пройшли десятки тисяч українців. На подвір’ї катівні лише кілька шурфів виявили 242 розрізнені фрагменти людських кісток… Однак замість меморіалу на подвір’ї тюрми-катівні нині споруджується шестиповерховий будинок. «Замовники та виконавці не лише ховають сліди, а й прагнуть сформувати собі подібних духовних покручів, бо ким стали б мешканці — дорослі та діти — будівлі, які безнастанно топтали б священну, рясно политу українською кров’ю тисяч і тисяч жертв землю… Ця будівля принесла б мешканцям лише нещастя та горе, бо кров замучених волає про відплату та просить молитви. Тому там не може бути житла, хіба каплиця для богослужінь, запалених свічок та вияви шани й пам’яті», — так розцінили будівельні роботи найповажніші львів’яни, які надіслали Президенту України Вікторові Ющенко свого листа. Від імені політв’язнів, львів’ян та усіх галичан вони закликають припинити роботи, демонтувати незаконно розпочату будівлю. Зобов’язати будівельну фірму та керівництво СБУ відновити зруйновану територію подвір’я тюрми. Встановити місцезнаходження фрагментів кісток, виявлених при розкопках у 2000 р. і під час копання котлована, та за християнським звичаєм захоронити їх на Марсовому полі як полеглих борців за волю України. А на подвір’ї тюрми-катівні спорудити каплицю, в приміщенні ж музею відкрити музей учасників національно-визвольної боротьби, повідомляє Ірина ЄГОРОВА, «День».
У Конгресі США хочуть послухати Ющенка
Співголова американської Гельсінської комісії, конгресмен Кріс Сміт та його колега по законодавчому органу Бенджамін Кардін звернулися до спікера Палати представників США Денніса Гастерта із закликом запросити Президента України Віктора Ющенка виступити перед членами обох палат Конгресу під час його візиту до США на початку квітня. Як повідомляє українська служба радіостанції «Голос Америки», у своєму листі до Д. Гастерта конгресмени зазначають, що виступ В. Ющенка на спільній законодавчій сесії міг би послугувати виразним сигналом того, що Конгрес підтримує не лише Україну, а й що він відданий принципам свободи та демократії в усьому світі. К. Сміт і Б. Кардін також згадують слова президента США Джорджа Буша на нещодавньому саміті НАТО у Брюсселі, де, кажучи про В. Ющенка, він сказав про честь познайомитися з людиною, яка «щойно очолила революцію, мирну революцію, основою якої слугували такі самі цінності, які й для нас важливі».
Замах на Чубайса не вдався
Автомобіль керівника компанії РАТ «ЕЭС России» Анатолія Чубайса обстріляли у Підмосков’ї, коли він їхав на роботу. В результаті інциденту сам Чубайс не постраждав. Представник російської міліції сказав Рейтер, що кортеж із двох автомобілів — BMW та Mitsubishi — зазнав нападу вранці при виїзді на Мінське шосе. За його словами, вибуховий пристрій спрацював між двома машинами. «BMW поїхала, а Mitsubishi зупинилася», — додав представник правоохоронних органів. Одночасно невідомі обстріляли кортеж Чубайса з автоматичної зброї. Охорона глави РАТ «ЕЭС России» відкрила вогонь у відповідь. Тим часом Борис Нємцов — один із керівників партії Союз правих сил, членом якої є Чубайс, — сказав Інтерфаксу, що вважає інцидент пов’язаним із політикою. «Чубайс — людина державна, але для мене абсолютно очевидно, що спроба замаху на його життя має політичний характер, і це не пов’язано зі здійснюваним реформуванням РАТ «ЕЭС России», — зазначив Нємцов.
«Яструб» — на посаду президента Світового банку
Президент США Джордж Буш запропонував заступника міністра оборони Пола Вулфовітца, одного з активних прихильників початку окупації Іраку, на посаду голови Світового банку. Виступаючи на прес-конференції в Білому домі, Буш сказав, що Вулфовітц стане «сильним» президентом банку, і охарактеризував його як «досвідченого керівника» такої великої організації, як Пентагон, і «майстерного дипломата», прихильного ідеї всесвітнього розвитку. Вулфовітца в Європі вважають суперечливою фігурою через його роль у плануванні війни в Іраку. На прес-конференції Буш спробував згладити розбіжності з Європою стосовно нього, назвавши його «співчутливою, порядною людиною, яка добре виконуватиме свою роботу у Світовому банку». Тим часом європейські джерела стверджують, що кандидатура Вулфовітца «зустріне жорстку відсіч» із боку ради директорів Світового банку, повідомляє Рейтер.
В Азії можливий новий землетрус
Тиск на геологічні розломи, викликаний руйнівним грудневим землетрусом у Південно-Східній Азії, може призвести до нових потужних поштовхів та, імовірно, цунамі. Про це пишуть у статті, опублікованій журналом «Нейчур», дослідники з британського Ольстерського університету, які застерігають, що новий зсув у районі Суматри може викликати землетрус потужністю у 7—7,5 бала за шкалою Ріхтера на суші та 8—8,5 бала на морському дні. Дослідники не кажуть про те, коли саме в цьому районі стануться нові потужні поштовхи. Однак, додають вони, в інших регіонах світу подібні події відбуваються з періодичністю в кілька років одна за іншою, якщо не в кілька місяців.
Кремль: Росію не можна виключати з «вісімки»
Заклики виключити Росію зі складу «великої вісімки» не мають під собою жодних підстав, сказав журналістам помічник президента Росії Ігор Шувалов, який відповідає за підготовку участі РФ у самітах «вісімки». Багато західних політиків, особливо у США та Великій Британії, вимагають позбавити Росію повноправного членства в цьому клубі найрозвинутіших держав, оскільки вона допускає порушення демократичних норм, а також підтримує ядерну програму Ірану. «Нам наші партнери активно дають зрозуміти, що в нас не все гаразд із внутрішньою політикою. Але реального грунту для такого кроку щодо виключення нас із вісімки... немає», — цитує слова Шувалова Рейтер. Росія неодноразово відкидала всі претензії Заходу щодо згортання демократичних реформ і утисків прав людини та свободи слова.
Італія залишається в Іраку
Італійський прем’єр Сильвіо Берлусконі змушений змінити свої плани та пригальмувати виведення італійських військ з Іраку. Нагадаємо, Берлусконі виступив у вівторок по телебаченню з гучним повідомленням про поетапне виведення італійського контингенту з країни. Услід за роздратованою реакцією з боку Вашингтона й Лондона надійшли роз’яснення. Сильвіо Берлусконі заявив: «Жодних термінів виведення наших військ не встановлювалося, йшлося про мої побажання: виведення має узгоджуватися з союзниками». Берлусконі відкинув припущення, що заява про виведення військ була прийомом у передвиборній боротьбі. «Ні, до чого тут це?» — сказав він. «Якщо і є справжній союзник, якому може довіряти Америка, то це італійський уряд», — сказав Берлусконі на закінчення.
Випуск газети №:
№47, (2005)Рубрика
Панорама «Дня»